Muzeum
18.05.2019

U króla Maciusia. Noc muzeów w Muzeum POLIN

Noc muzeów w Muzeum POLIN 2019
Opis zdjęcia: budynek Mzuem POLIN, fasada od ul. Anielewicza. Zdjęcie wykonane nocą. Fasada podświetlona kolorowymi światłami, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Kto dba o państwo? Na czym polega władza? Z jakimi problemami musi zmierzyć się rządzący? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas gier, warsztatów i spacerów inspirowanych losami małego króla z powieści Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy".

18 maja (sobota - niedziela), godz. 19.00-1.00, wstęp wolny

UWAGA: 18 maja (sobota) muzeum jest otwarte od 10.00 do 18.00 - ostatnie wejście na wystawę "1000 lat historii Żydów polskich" jest o 16.00 a na wystawę "W Polsce króla Maciusia" o 17.30.
Potem nastąpi godzinna przerwa i od 19.00 do 1.00 następnego dnia zapraszamy na Noc Muzeów.

Przygotujemy Was na wizytę u króla Maciusia! Kolejkowicze będą mieli możliwość wzięcia udziału w grze o zarządzaniu państwem.

W tę szczególną noc muzeum przybierze wyjątkowy wystrój dzięki projekcjom przygotowanym przez artystę multimedialnego Sylwestra Łuczaka.

Uroczyście powitają Was trębacze i werbliści z Państwowej Szkoły Muzycznej I St. Nr 1 im. Oskara Kolberga – co godzinę będą wygrywać hejnał.

Po państwie króla Maciusia swoimi ulubionymi ścieżkami oprowadzą Was jego ministrowie z resortów: Dźwięku i Światła, Skarbca, Bezpieczeństwa, Porządku, Sztuki oraz Współpracy. Początek spacerów o godz. 20.00, kolejne co pół godziny. Jeden za spacerów poprowadzimy w j. ukraińskim o godz. 20:00 i tylko na niego obowiązują zapisy: [email protected].

Rodziny z dziećmi zapraszamy do Miejsca Edukacji Rodzinnej na twórcze warsztaty. Własnoręcznie wykonane przedmioty będą doskonałą pamiątką z wizyty w muzeum.

U króla Maciusia czekają nas Was dwie wystawy: "W Polsce króla Maciusia" oraz "1000 lat historii Żydów polskich". Nasi animatorzy i przewodnicy pomogą Wam w zwiedzaniu obu przestrzeni.

Na wystawie "1000 lat historii Żydów polskich" w galeriach Miasteczko i Ulica wysłuchacie krótkich opowieści ministrów Dobrobytu, Wiedzy, Czasu Wolnego (od godz. 20.00, kolejne spotkania co godzinę).

Zapraszamy naszych ukraińskich sąsiadów, by poznali Muzeum POLIN. W tym roku "U króla Maciusia" część wydarzeń będzie dostępna w języku ukraińskim. O godz. 23.00 poprowadzimy spacer po wystawie stałej w j. ukraińskim (zapisy: [email protected]).

Przez całą noc w holu głównym muzeum będzie czekać na Was fotobudka!

Zwiedzanie wystaw podczas Nocy Muzeów będzie trwało do 1.00. Ostatnie wejście na wystawę "1000 lat historii Żydów polskich" będzie możliwe o godz. 23.30, natomiast na wystawę "W Polsce króla Maciusia" o godz. 00.30.

Opisy spacerów - przewodnicy

MINISTER WSPÓŁPRACY Spacer Oleksieja Duborowa z Działu Edukacji w języku ukraińskim (20:00):

Ścieżka osobista współpracownika Muzeum Polin, który pochodzi z Ukrainy i na co dzień pracuje w Muzeum Tarasa Szewczenki w Kijowie. Podczas spaceru zastanowimy się, jakie znaczenie może mieć Muzeum dla tych, którzy są zsoza granic dzisiejszej Polski – Żydów i nie-Żydów? Które elementy wystawy stałej mogą być im bliskie, a które mogą być trudne? Które elementy historii polskich Żydów mają wymiar uniwersalny? Które elementy historii polskich Żydów łączą się z historią innych krajów (m.in. Ukrainy)?

Tylko na ten spacer obowiązują zapisy pod adresem e-mail: [email protected]

MINISTER DŹWIĘKU I ŚWIATŁA Spacer Tomasza Wlezienia  - Specjalisty ds. Technicznych i Realizacji Dźwięku – (20:00):

Podczas spaceru intymnego zwiedzimy przestrzenie w w obrębie Audytorium oraz podziemne korytarze niedostępne dla gości Muzeum. Tomasz opowie o codziennej pracy związanej z obsługą wydarzeń kulturalno-edukacyjnych: koncertów, spektakli czy konferencji.,Ministra Porządku

MINISTRA ORGANIZACJI Spacer Doroty Keller-Zalewskiej - Zastępczyni Dyrektora ds. Organizacyjnych (20:30):

Podczas spaceru intymnego zobaczymy Muzeum z perspektywy Dyrekcji. Na pewno usłyszymy historie związane z wizytami w muzeum ciekawych gości z całego świata.i Będziemy mieli okazję dowiedzieć się o wyzwaniach w zarządzaniu instytucją kultury.

MINISTRA SKARBCA Spacer Eriki Krzyczkowskiej-Roman i Katarzyny Reszki z Działu Zbiorów (21:00 i 22:00)

W ramach spaceru intymnego pracowniczki Działu Zbiorów (Skarbów) zaprezentują pomieszczenie konserwacji i odsłonią część magazynu eksponatów. Opowiedzą o ochronie i magazynowaniu zbiorów oraz ciekawostkach z dziedziny konserwacji. Uczestnicy będą mieli szansę bezpośrednio zadać pytania na tematy związane z codzienną pracą przy obiektach muzealnych w POLIN.

MINISTRA SZTUKI Spacer  Zastępczyni Dyrektora ds. ds. Programowych Jolanty Gumuli (21:30):

Podczas spaceru intymnego zobaczymy Muzeum z perspektywy Dyrekcji. Usłyszymy, jak układa się program edukacyjno-kulturalny w muzeumo raz jakie wystawy są planowane na kolejne lata.

MINISTER BEZPIECZEŃSTWA I OCHRONY Spacer Artura Bogusza z Działu Bezpieczeństwa (22:30):

Spacer zaproponowany przez kierownika Działu Bezpieczeństwa będzie prowadzony w przestrzeniach technicznych, do których na co dzień nie mają dostępu nasi zwiedzający – przestrzeniach dotyczących działania i funkcjonowania systemów ochronnych. W zależności od możliwości uczestników,grupę spotka niecodzienna okazja wejścia na dach muzeum.