Wydarzenie

Uczta POLIN z Robertem Makłowiczem

Grafika z napisem Podróż przemian.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Na zakończenie święta Made in POLIN w Muzeum Historii Żydów Polskich odbędzie się uczta, na której zostaną zaserwowane przysmaki kuchni żydowskiej, ormiańskiej czy tatarskiej. Będzie to również okazja do poznania mniejszości narodowych, które te kuchnie tworzą. W roli mistrza ceremonii wystąpi Robert Makłowicz.

Made in POLIN to specjalny cykl wydarzeń przygotowany z okazji pierwszych urodzin wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Znajdą się wśród nich między innymi premiery projektów artystycznych zrealizowanych przez cenionych twórców różnych dziedzin kultury i sztuki, spektakle, filmy, debaty, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz – na deser – uczta! Hasłem tegorocznego święta jest Podróż przemian.

Wraz z krytykiem kulinarnym, pisarzem i podróżnikiem Robertem Makłowiczem oraz przedstawicielami mniejszości narodowych wyruszymy w podróż po smakach dawnej Rzeczpospolitej. Spotykały się tam między innymi kuchnie: żydowska, ormiańska i tatarska. Na ile się przenikały? Czy możemy dostrzec ich wpływ na współczesną kuchnię polską? Jakie smaki przetrwały, a jakie zostały utracone bezpowrotnie? Szukaniu odpowiedzi na te pytanie będzie towarzyszyła słodka uczta  inspirowana dawnymi przepisami.

Przygotują je dla nas znakomici goście! Za przysmaki kuchni żydowskiej odpowiada Malka Kafka, właścicielka pierwszej w Warszawie koszernej kawiarni Tel Aviv. W świat kuchni tatarskiej wprowadzą nas właściciele Tatarskiej Jurty, którzy w swoim gospodarstwie agroturystycznym w Kruszynianach karmią swoich gości kołdunami, pierekaczewnikami i trybuszokami. Degustację potraw kuchni ormiańskiej przygotuje natomiast Fundacja Armenian Foundation, zajmująca się dziedzictwem i integracją środowiska polskich Ormian. 

11 października, godz. 14:00-17:00, hol główny, wstęp wolny

Mecenas wydarzenia

Sponsorzy

Partner

Partner uczty POLIN

Patroni medialni

Patron uczty POLIN

Wsparcie wydarzeń edukacyjnych w ramach święta Made in POLIN udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

Produkcja spektaklu Nesting/Gnieżdżenie

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS

Produkcja performansu Dokument podróży

Wspólna instytucja kultury