Spacer
16.08.2024

Ulice getta

Grupa uczestników spaceru miejskiego. Wszyscy ze słuchawkami na uszach.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Gdzie w Warszawie znajdowało się getto? Które ulice znalazły się w jego obrębie? Dlaczego niektóre wyłączono? Ze zgiełku dzisiejszej Warszawy wyłowimy głosy i historie ludzi, którzy mieszkali przy "tych" ulicach w czasie okupacji. Ich życie toczyło się za murami, po których właściwie nie ma już śladów.

  • 16 sierpnia (ul. Miła), godz. 17:30, KUP BILET →
  • Bilety w cenie: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł
  • Prowadzenie: Katarzyna Jankowska

Będziemy wspólnie poszukiwać okruchów przeszłości: czasem będą to skrawki bruku, czasem resztki kamienic, czasem zagrzebane w ziemi cegły. Spojrzymy też na stare zdjęcia i mapy. Sprawdzimy, co mówią o historii tych ulic i ich mieszkańców. W trakcie spacerów z cyklu "Ulice getta" odwiedzimy kolejno ulice: Nowolipki, Żelazną, al. Solidarności (dawne Leszno) i Miłą.

Katarzyna Jankowska – licencjonowana przewodniczka po Warszawie i przewodniczka w Muzeum POLIN oraz Żydowskim Instytucie Historycznym. Współautorka scenariuszy zajęć online oraz spacerów tematycznych dla młodzieży i dorosłych. W Muzeum POLIN koordynuje program szkoleń zawodowych dla przewodników miejskich i muzealników oraz projekt dla nastolatków – "Rówieśnicy – Przewodnicy". Absolwentka geografii na UW oraz programów liderskich dla edukatorów. Na co dzień interesuje się badaniami z zakresu turystyki miejskiej, postpamięci, gender studies. Entuzjastka historii sztuki oraz żydowskiej kultury kulinarnej. W czasie wolnym dzieli się pasją do miasta, fotografii oraz wiedzą z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej w mediach społecznościowych (kasia_warsawpolinguide na Instagramie).