Muzeum

01.12.2013 18:00

Uroczyste zapalenie chanukiji i koncert zespołu Duo Re’im

Wraz z Chabad Lubawicz Polska zapraszamy na uroczyste zapalenie lampy chanukowej (chanukiji) przed budynkiem Muzeum Historii Żydów Polskich.

W tym roku obchody trwającego 8 dni święta Chanuka rozpoczynają się 27 listopada. Chanuka, zwana też Świętem Świateł, jest ściśle związana z historią narodu żydowskiego. Dziś zapalanie chanukowej lampy symbolizuje również pokój, który powinien panować między narodami, bez względu na wyznanie i światopogląd.

Chabad Lubawicz to wspólnota, która stara się propagować zarówno duchowe dziedzictwo, kulturę żydowską, jak i ogólnoludzkie wartości humanistyczne. Zapalanie lamp chanukowych w miejscach publicznych to jedna z międzynarodowych inicjatyw podejmowanych przez organizację. Jak mówią żydowscy mędrcy: „Niewielkie światełko potrafi rozproszyć wielką ciemność’ i właśnie dlatego, za sprawą Chabad Lubawicz, takie lampy zapalane są uroczyście zarówno w wielkich metropoliach, jak i w małych miasteczkach na całym świecie.

Uroczystość zapalenia chanukiji odbędzie się o godz. 18.00 od strony ul. Zamenhofa, w pobliżu Pomnika Bohaterów Getta. Po uroczystości, zapraszamy do muzealnego audytorium na koncert popularnego izraelskiego duetu „Tzemed Re’im” (םרעי צמד), który wykona tradycyjne pieśni żydowskie.

28.11.2013