Koncert
8.12.2016

#WajnbergBackToWarsaw - koncert

#WajnbergBackTo Warsaw
#WajnbergBackTo Warsaw, fot. Łukasz Pietrzak

Koncertowa premiera albumu "Mieczysław Wajnberg: Works for flute" zawierającego mniej znane i dotąd niepublikowane utwory jednego z najważniejszych kompozytorów polsko-żydowskich XX wieku. Podczas koncertu wystąpi flecistka Antonina Styczeń z towarzyszeniem Polskiej Filharmonii Kameralnej pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Album ukaże się nakładem prestiżowego wydawnictwa Tacet Musikproduktion.

 • 8 grudnia (czwartek), godz. 19.30

Podczas koncertu usłyszeć będzie można muzykę Mieczysława Wajnberga w nowoczesnej odsłonie proponowanej przez młodych, utalentowanych solistów - flecistki Antoniny Styczeń i pianisty Andrzeja Karałowa oraz Polskiej Filharmonii Kameralnej pod batutą Wojciecha Rajskiego.

Mieczysław Wajnberg (zm. w 1996 r.) był osobą nietuzinkową. Dla jednych Żyd, dla innych Polak, Rosjanin… W trakcie II wojny światowej, po ucieczce do Rosji radzieckiej został entuzjastycznie przyjęty w świecie muzyków, pozostając jednak nieodkrytym dla reszty świata. Jego muzyka łączy w sobie różne emocje i style, będąc jednocześnie przystępną dla każdego słuchacza.

Koncert, który odbędzie się 8. grudnia br. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie o godzinie 19:30 - połączy ze sobą odległe światy. Premierowe wykonania dzieł Mieczysława Wajnberga nagranych na płycie "Mieczysław Wajnberg: Works for flute", to próba  zaprezentowania sylwetki kontrowersyjnego kompozytora we właściwym świetle. Koncert jest realizowany jako projekt #WajnbergBackToWarsaw.

Projekt zorganizowany został z inicjatywy Stowarzyszenia "Pro Bono Musicae", dzięki wsparciu:

Patronat medialny objęły:
 

Partnerami organizacyjnymi projektu są:
 
 • Bank Zachodni WBK S.A. Mecenas Pro Bono Musicae 2016
 • Grupa ENERGA Mecenas - Wajnberg 2016
 • Mecenas EuRoPol GAZ Wajnberg
 • Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
 • Polskie Radio Program II
 • TVP Kultura
 • Culture.pl   
 • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
 • WAREXPO
 • Hotel IBIS


   


SOLIŚCI

Antonina Styczeń, flecistka solowa. Ukończyła z wyróżnieniem prestiżowe Królewskie Konserwatorium Muzyczne w Madrycie w klasie fletu Jacques’a Zoon’a oraz Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fletu Elżbiety Dastych-Szwarc i Agaty Igras. Laureatka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, beneficjentka stypendiów i nagród. Koncertuje w kraju i za granicą, uczestniczy w międzynarodowych festiwalach muzycznych. Dla Tacet Musikproduktion nagrała debiutancką płytę: “Mieczysław Wajnberg: Works for flute”. Jako solistka Antonina wyróżnia się charyzmatyczną, energiczną osobowością i nowoczesnym podejściem do muzyki klasycznej - wykonując również muzykę improwizowaną i elektroniczną.
Dodatkowo jako profesjonalny jeździec (v-ce mistrzyni Polski w skokach przez przeszkody, 2006) Antonina planuje połączyć obie jej pasje - muzykę i jeździectwo - w jeden fascynujący spektakl.

Andrzej Karałow – pianista i kompozytor, laureat wielu polskich i międzynarodowych konkursów oraz stypendiów. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasach fortepianu i kompozycji oraz wykładowca na macierzystej uczelni. Koncertuje w kraju i za granicą, także z towarzyszeniem renomowanych orkiestr. Nagrania jego kompozycji zostały opublikowane na płytach Ablaze Records w serii Electronic Masters vol. 3, na debiutanckim albumie zespołu Dziołak/Stankiewicz Duo oraz kronikach Warszawskiej Jesieni (2013, 2014). Członek Koła Młodych ZKP oraz współzałożyciel fundacji Ensemblage. Pomimo, że muzyka klasyczna jest głównym polem jego działalności, pozostaje otwarty na eksperymenty z muzyką elektroniczną oraz alternatywnymi gatunkami. Łącząc techniki i inspiracje z różnorodnych obszarów sztuki, tworzy swój unikalny język muzyczny.

POLSKA FILHARMONIA KAMERALNA SOPOT

Działająca w strukturach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, jest instytucją kultury Miasta Sopot oraz Samorządu Województwa Pomorskiego, a jej siedziba mieści się na terenie Opery Leśnej. Powstała w lutym 1982 r. z inicjatywy Wojciecha Rajskiego, który niezmiennie do dziś pełni funkcję jej Dyrektora Artystycznego. PFK Sopot jest 19-osobową orkiestrą smyczkową, występującą także w składzie powiększonym o grupę instrumentów dętych. Od początku swej działalności aktywnie koncertuje w Polsce i za granicami kraju, w tym także na cenionych europejskich festiwalach.

Na swoim koncie ma koncerty w m.in. Niemczech, Francji, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Holandii, Szwecji, USA, Meksyku, Chinach i Japonii. Filharmonia koncertowała z solistami światowej sławy wśród których byli m.in. Krystian Zimerman, Mścisław Roztropowicz, Ivo Pogorelić, Aleksandra Kurzak czy Konstanty Andrzej Kulka. Orkiestra ma w swoim dorobku ponad 60 płyt nagranych dla wielu renomowanych firm fonograficznych. Począwszy od 2011 r. PFK Sopot jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic, corocznie uświetniającego letnią ofertę kulturalną Trójmiasta. Mecenasem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot jest Grupa ENERGA.

WOJCIECH RAJSKI

Dyrygent, założyciel i Dyrektor Artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie prof. Bogusława Madeya, a swoje umiejętności doskonalił w wyższych szkołach muzycznych w Kolonii i Wiedniu. Był dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie (1971-1978), Filharmonii Poznańskiej (1974-1980, od 1978 dyrektor artystyczny), pierwszym dyrygentem Theater der Stadt Bonn i Beethovenhalleorchester (1978-1981). W latach 1993-2006 był Dyrektorem Artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, z którą koncertował w Polsce i za granicą oraz nagrywał dla Polskiego Radia.

W 1982 roku założył orkiestrę kameralną znaną dziś pod nazwą Polska Filharmonia Kameralna Sopot. W roku 1993 rozpoczął działalność pedagogiczną otrzymując tytuł profesora. Wykładał w Hochschule für Musik w Karlsruhe, a od 1998 roku jest profesorem dyrygentury w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, od 2008 roku prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Wojciech Rajski brał udział w międzynarodowych festiwalach m.in.: Praskiej Wiośnie, Festiwalu Flandryjskim, Festiwalu Gran Canaria, Festspiele Europäische Wochen Passau, Schleswig-Holstein Musik Festival, Evian, Montpellier, La Chaise Dieu. Jest także pomysłodawcą i Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic.

Wojciech Rajski ma w swoim dorobku ponad 60 płyt, nagrywanych dla takich firm jak: SONY Classical, DUX, EMI, Chant du Monde, Claves, Thorofon, Tacet, Midas, Bis Wifon, KOCH i inne. Dokonuje nagrań dla radia i telewizji w kraju i za granicą dla SAT 1, 3 SAT i ARD.