Kultura

WARSZAWA SINGERA: Big Bit na Muranowie

24 sierpnia, w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, zapraszamy na piknik i koncerty plenerowe poświęcone żydowskim grupom muzycznym lat 60., tworzącym muzykę big bitową. Gwiazdą wieczoru będzie Ania Rusowicz.

Miejsce: skwer Willy’ego Brandta (skrzyżowanie ulic Karmelickiej i Anielewicza).

Od godz.14.00 na skwerze zostaną wystawione leżaki. Będzie można także zjeść coś smacznego.

Program:

Od 14.00

Klub Babel – rekonstrukcja warszawskiego klubu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów z lat 60., a w nim spotkanie z członkami TSKŻ, opowieści o klubach młodzieżowych z całej Polski, prezentacja archiwalnych zdjęć, gry planszowe i inne atrakcje. W Klubie Babel, zgodnie z jego nazwą, będzie można poznać podstawowe słowa w różnych językach (jidysz, hebrajski, esperanto i inne), które będą dodawane do specjalnie przygotowanej tablicy,  tworząc wielojęzykowy zbiór (zapraszamy do udziału poliglotów!).

Dla dzieci zostaną przygotowane warsztaty o tematyce muzycznej i bigbitowej. Planujemy przygotowanie bigbitowej makiety odtwarzającej scenkę stylizowaną na dyskotekę z lat 60. Z gazet, wycinków plakatów i zdjęć dzieci wykonają tekturowe postacie, które ustawimy na stole służącym za parkiet. O godz. 14.00 rozpocznie się konkurs na plakat bigbitowy wykonany dowolną techniką (kolaż, farby itp.) – wszystkie prace zostaną zaprezentowane na sztalugach. Następnie odbędzie się głosowanie, które wyłoni zwycięzcę. Dzieci będą również mogły złożyć i pomalować model synagogi z Gwoźdźca lub wypełnić kolorowanki przedstawiające elementy dachu synagogi. Połączymy to z mini-opowieścią o projekcie Gwoździec. Obok budki fotograficznej (Fotki z Budki) stanie stoisko charakteryzatorskie, w którym będzie można wystylizować się na lata 60, a następnie zrobić sobie zdjęcie.

Uczestnicy programu PIYE (Polish Intercultural Youth Encounters – Polsko-Izraelskie Spotkania Młodzieży) przygotują stoiska prezentujące różne oblicza współczesnego Izraela (kuchnia, film, muzyka, język itp.).

17.30 – 18.00 Spotkanie z Ryszardem Rozenbergiem, członkiem zespołu Śliwki.

Koncerty:

16.00 – 17.00 Muzyka końca lata.

18.30 – 19.30 The Rookles.

20.00 – 21.00 Ania Rusowicz i jej piosenki z albumu „Mój Big-Bit”, a także kilka specjalnie przygotowanych utworów z repertuaru grupy Śliwki.

21.00 – 22.00 Bigbitowa potańcówka na trawie.

Dla tych z Was, którzy zameldują się jutro na piknikowym wydarzeniu na Facebooku czekają upominki! Będziemy je rozdawać w naszym stoisku do wyczerpania zapasów.

Do zobaczenia na pikniku!

Partnerem wydarzenia jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.

Więcej o Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera