Patronat POLIN

25.08.2018

Warszawa Singera: Okno na Waliców

Wraz z organizatorami wydarzenia - Wolskim Centrum Kultury i Fundacją Shalom - zapraszamy do udziału w wydarzeniach poświęconych wielokulturowej historii i przyszłości ulicy Waliców, Mirowa i warszawskiego "Dzikiego Zachodu". Wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Warszawa Singera.


25 sierpnia (sobota), godz. 15.00 - 22.00, skwer na skrzyżowaniu ulic Waliców i Grzybowskiej, wstęp wolny

Waliców 10, 12 i 14 to opuszczone, niszczejące kamienice, które czekają na odkrycie ich niezwykłej historii  i na drugie życie, które zapoczątkował niedawny wpis do rejestru zabytków. Waliców 14 to jeden z najbardziej poruszających przykładów polsko-żydowskiej historii. W domu tym mieszkał poeta getta Władysław Szlengel i przedwojenny kantor Menachem Kipnis. Środkiem ulicy przebiegał mur dzielnicy zamkniętej. Sytuacji tej Szlengel dał wyraz w wierszu "Okno na tamtą stronę". W czasie Powstania Warszawskiego wybuch niemieckiego "goliata" zniszczył front kamienicy, będącej redutą powstańców. Nieodbudowany po wojnie dom przy Waliców 14 do dziś daje świadectwo historii.

W 75. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim i śmierci Władysława Szlengla, poety getta, przypomnimy historię tego miejsca i jego mieszkańców, ale też włączymy się w dyskusję na temat drugiego życia tych kamienic i w działania na rzecz wzbogacenia życia kulturalno-społecznego tego rejonu.

Program:

 • godz. 15.00-16.30 Spacer po ulicy Waliców, Mirowie i warszawskim "Dzikim Zachodzie" z Jerzym S. Majewskim
  miejsce zbiórki: przed kamienicą Waliców 14
   
 • godz. 16.30 Podsumowanie warsztatów "Odkryj warszawski Dziki Zachód" - Prezentacja pomysłów wzbogacających życie kulturalno-społeczne tego rejonu, powstałych podczas warsztatów  i dyskusja na temat przyszłości kamienic Waliców 10, 12 i 14.
  miejsce: skwer na skrzyżowaniu ulic Waliców i Grzybowskiej
   
 • godz. 17.00 Inauguracja wystawy "Okno na Waliców" - Wystawa przedstawia historię Walicowa i pomysły studentów Wydziałów Architektury Politechniki Mediolańskiej oraz Warszawskiej, jak dać drugie życie kamienicom Waliców 10, 12 i 14. O wystawie opowie pomysłodawca „Waliców Project” profesor Guido Morpurgo z Mediolanu.
  miejsce: wystawa prezentowana na ogrodzeniu kamienicy Waliców 14. Inauguracja na skwerze na skrzyżowaniu ulic Waliców i Grzybowskiej
   
 • godz. 18.00 "Warszawo... odezwij się... czekam..." - koncert aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie - Władysław Szlengel kochał Warszawę. Całe jego za krótkie, tragicznie przerwane życie było z nią związane. Przed wojną jego piosenki „Chodź na piwko naprzeciwko”, „Jadziem panie Zielonka” czy „Andzia ma wychodne” zasilały repertuar warszawskich kabaretów. Jego wspaniałe wiersze – często gorzkie, pisane w poczuciu, że jest obywatelem drugiej kategorii – drukował „Nasz Przegląd” i „Robotnik” a fraszki i inne utwory satyryczne „Szpilki”. Zamknięty w getcie, stał się, jak to sam określił "kronikarzem tonących". Kronikarzem walczącym czarnym humorem, bez złudzeń, godnym.
  Występują: Ewa Dąbrowska, Monika Chrząstowska, Ernestyna Winnicka, Henryk Rajfer, Jerzy Walczak, Marek Węglarski
  Muzycy: Teresa Wrońska, Mateusz Dobosz, Tomasz Dziubiński, Dariusz Falana, Ludwik Skrzypek, Marek Wroński
  miejsce: skwer na skrzyżowaniu ulic Waliców i Grzybowskiej
   
 • godz. 19.00 "Dwaj panowie w śniegu" [Two Gentlemen in the Snow] – koncert zespołu El Hameshorer |IL| z gościnnym udziałem Jerzego Walczaka - Muzyczne widowisko o życiu Władysława Szlengla i historii warszawskiego getta w wykonaniu zespołu śpiewającego po hebrajsku wiersze poety - "kronikarza tonących" Żydów pod okupacją nazistów.
  El Hameshorer – izraelski zespół rockowy specjalizujący się w komponowaniu i ożywianiu piosenek poetów. Pierwszy album zespołu „Chaim Nachman Bialik” (2010) był dedykowany poezji narodowego poety narodu żydowskiego. Drugi album „Dwaj panowie we śniegu – poezje Władysława Szlengla z warszawskiego getta” upamiętnia twórczość artysty, który zginął podczas powstania w getcie warszawskim. Zespół wykonuje hebrajskie piosenki w Izraelu i na świecie.
  Koncertowi towarzyszy projekcja z tłumaczeniami tekstu piosenek na język polski i angielski.
  miejsce: skwer na skrzyżowaniu ulic Waliców i Grzybowskiej

   
 • godz. 20.30 "Cisza. Ślady" – performance artystyczny malarki, rzeźbiarki, performerki Ewy Trafnej dedykowany Żydom zamordowanym w Treblince - Jak napisała Sławka Wierzchowska: „W Ciszy. Śladach znalazło się wszystko, co w twórczości artystki najbardziej istotne: jej fascynacja wiecznością i przemijaniem, kulturą i naturą, materią i duchowością, życiem i śmiercią. Trafna (…) sięga po materie pierwotne: skały, ziemię, piasek – testuje także moce materii wytworzonej przez cywilizację, aż po tworzywa sztuczne - ale skały zamieniają się w końcu w piasek, wielkie najdawniejsze kultury pozostawiają zatarte, niejasne znaki, każde bujne życie kończy się śmiercią. W pracach artystki ta świadomość jest zawsze obecna. (…) Może dlatego tak uparcie przeciwstawia się każdej przemocy, tak żarliwie przeciwko niej protestuje i w sztuce i w życiu”.
  Inspiracją do projektu jest fragment cytatu z Alberta Einsteina: „Gdyby ludzie rozmawiali tylko o tym, co rozumieją, zapadłaby nad światem wielka cisza”.
  miejsce: podwórko kamienicy Waliców 14
   
 • godz. 22.00 – Pieśń kantora Yaakova Lemmera |US| - W kamienicy przy Waliców 14 mieszkał przed wojną kantor Menachem Kipnis. Jego pieśń przerwał Holokaust... Na zakończenie dnia przedwcześnie zakończona pieśń kantora symbolicznie powróci na Waliców - swoim przepięknym głosem przywróci ją kantor Yaakov Lemmer. 
  miejsce: podwórko kamienicy Waliców 12

 

Organizatorzy: Wolskie Centrum Kultury, Fundacja Shalom

Partnerzy: Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, Włoski Instytut Kultury, Teatr Żydowski w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowski Instytut Historyczny, Wydział Architektury Politechniki Mediolańskiej, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów oraz Stowarzyszenie Kamień i Co?

21.08.2018