Spacer
7.08.2022

Warszawa Starego Doktora. Spacer miejski śladami Janusza Korczaka

Przewodniczka Julia Chimak na tle tablicy upamiętniającej Janusza Korczaka.
Julia Chimiak, fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Janusz Korczak – lekarz, pedagog, publicysta, warszawiak, Polak, Żyd, mason. Zapraszamy na spacer, podczas którego odwiedzimy miejsca związane z jego życiem.

  • 7 sierpnia (niedziela), godz. 14.30-16.30
  • bilety: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł, KUP BILET >>
  • prowadzenie: Julia Chimiak
  • miejsce zbiórki: hol główny muzeum

Był autorem powieści o królu Maciusiu, należącej obecnie do kanonu literatury dziecięcej. Pracował społecznie, leczył i wychowywał dzieci, walczył o ich prawa. Dzisiaj jest patronem ulic i szkół. Patrzy na nas z pomników. Stał się symbolem heroizmu i wierności wyznawanym zasadom. Nie chcemy jednak mówić wyłącznie o człowieku ze spiżu. Opowiemy, dlaczego w dzieciństwie czuł się samotny, za co nienawidził szkół, do których chodził i jak pamięć o tym, czego sam doświadczał jako dziecko, wpłynęła na jego poglądy wychowawcze. 

W czasie spaceru przeniesiemy się do Warszawy początku XX wieku. Pomówimy o tym, jakim była miastem w latach młodości Korczaka. Jako student, początkujący literat, a potem młody lekarz, stykał się na co dzień z problemami najbiedniejszych warszawiaków. Zastanowimy się, jak wpłynęło to na jego światopogląd i wrażliwość społeczną. Zmierzymy się także z pytaniami o trudne nieraz relacje między Korczakiem a jego współpracownikami oraz o to, jak definiował własną tożsamość i jakim człowiekiem był prywatnie.

Spacer odbywa się w związku z 80. rocznicą śmierci Janusza Korczaka.

Julia Chimiak, romanistka, tłumaczka, przewodniczka Muzeum POLIN, współpracowniczka Memorial de la Shoah w Paryżu.