Film

2–8 listopada

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

fot. WFF

Projekcje i spotkania w ramach 13. edycji festiwalu organizowanego przez Fundację Kamera Dawida, którego muzeum jest głównym partnerem. Zobaczymy przegląd najnowszych filmów fabularnych i dokumentalnych, krótko- i pełnometrażowych, które zawalczą o nagrody festiwalu. Tegoroczna edycja dedykowana jest Mike'owi Nicholsowi, reżyserowi między innymi Absolwenta, Kto się boi Wirginii Woolf i Paragrafu 22.

W programie ponad 30 najnowszych produkcji o tematyce żydowskiej z 14 krajów: Polski, Izraela, USA, Kanady, Niemiec, Rosji, Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Włoch, Czech i Słowacji.

Więcej informacji na www.wjff.pl.

Program Festiwalu:
 

02.11, poniedziałek, 19.3022.00, Muzeum POLIN
 
Oficjalne otwarcie 13. edycji festiwalu: przedpremierowy pokaz filmu
 
SPRAWIEDLIWY
 
reż. Michał Szczerbic, Polska 2015, 1995 r., 
 
Obraz polskiej wsi i skrajnych postaw Polaków wobec ratowania Żydów podczas II wojny światowej. Hania, 6-letnia Żydówka (Ewelina Zawistowska / Aleksandra Hamkało) zostaje przygarnięta przez młode małżeństwo. Z dziewczynką zaprzyjaźnia się lokalny dziwak Pajtek (Jacek Braciak). Czy więź, która ich połączy, pozwoli przetrwać okrucieństwa wojny i ludzką zawiść? W debiucie reżyserskim Michała Szczerbica (scenarzysty „Róży” W. Smarzowskiego) wystąpiła plejada polskich aktorów: Jan Wieczorkowski, Urszula Grabowska, Katarzyna Dąbrowska, Maja Komorowska, Beata Tyszkiewicz, Olgierd Łukaszewicz.
Język: polski. napisy: angielskie
 
Wstęp na wieczór otwarcia z zaproszeniami. 
 
Możliwość rezerwacji przez FB: WARSAW JEWISH FILM FESTIVAL oraz zgłoszenia mailowe: films@wjff.pl.
 
03.11, wtorek, 17.0018.00, JCC WARSZAWA
 
NIE PRZYSZLIŚMY TU ZNIKĄD 
 
reż. Eliane Bots, Holandia 2015, 30 min., dokument
 
7 bohaterów i 7 bliskich im przedmiotów, 7 intymnych, osobistych historii. Czy losy naszych przodków mogą wpływać na nasze życie? Jak poradzić sobie z historią własnej rodziny, jeśli jest ona dobrze skrywaną tajemnicą, a wszelkie jej ślady zostały na zawsze utracone?
Język: angielski, polski, napisy: polskie
 
OY VEY
 
reż. Joanna Satanowska, Polska 2013, 14 min., dokument
 
Młoda reżyserka próbuje poznać prawdę o losach swoich pochodzących z Łodzi przodków. Wertuje archiwa, dociera do urzędów, spaceruje po miejscach, w których kiedyś mieszkali. Całą zdobytą wiedzę zaczyna przekazywać ojcu, który postanawia zaangażować się w te poszukiwania. Czy bohaterka zdoła odkryć coś, co odmieni jej życie?
Język: polski, napisy: angielskie
 
03.11, wtorek, 18.0021.00, JCC WARSZAWA
 
POWRÓT
 
reż. Adam Zucker, USA 2014, 83 min., dokument
Spotkanie z reżyserem i bohaterami filmu. Pokaz organizowany we współpracy z JCC Warszawa
Co oznacza bycie Żydem we współczesnej Polsce – w kraju, w którym znajdowało się kiedyś centrum żydowskiego świata i który dziś, po Zagładzie, niektórzy nazywają „cmentarzem”? Czy nadal jest tu miejsce dla wyznawców judaizmu? Czy można być w Polsce świeckim Żydem? Cztery młode kobiety, przedstawicielki tzw. trzeciego pokolenia, które nigdy nie miały kontaktu z własnym dziedzictwem, starają się we współczesnej Polsce odnaleźć swoją żydowską tożsamość. Z perspektywy czterech różnych bohaterek – Kasi, Tusi, Marii i Katki – obserwujemy codzienne doświadczenia Żydówek żyjących w kraju, w którym powoli odradza się życie żydowskie.
Język: angielski, polski. napisy: polskie
 
04.11, środa, 16.0017.30, Muzeum POLIN
 
GDZIE INDZIEJ – ANDERSWO
 
reż. Ester Amrami, Niemcy 2014, 87 min., komedia  
Premiera polska. Pokaz organizowany we współpracy z Ambasadą Niemiec
 
Noa, izraelska studentka, przeżywa w Berlinie osobisty kryzys. Jej praca dyplomowa została odrzucona, a związek z Jörgiem nie układa się najlepiej. Noa podejmuje spontaniczną decyzję i wraca do Izraela – potrzebuje krótkich wakacji we własnym kraju. Słońce, jedzenie, rodzina, rozmowy w ojczystym  języku… czy to wszystko wyjdzie jej na zdrowie? Apodyktyczna matka (Hana Laslo), rodzina, od której trudno się uwolnić, a do tego niespodziewana wizyta niemieckiego chłopaka: nie o tym marzyła… Mało kto zniósłby taką kumulację. Gdzie indziej to film, który w ujmujący sposób, łącząc elementy dramatu i komedii, opowiada o próbie odnalezienia własnego miejsca na Ziemi. Berlinale 2014, MFF Karlowe Wary 2014, UK Jewish FF 2014, Atlanta JFF 2015
Język: niemiecki. napisy: polskie, angielskie
 
04.11, środa 18.0020.00, Muzeum POLIN
 
KONSERWATOR ZABYTKÓW
 
reż. Yossi Madmoni, Izrael 2011, 102 min., dramat
Klub Filmowy Ambasady Izraela
 
70-letni Yaakov Fidelman (w tej roli Sasson Gabai z filmu Przyjeżdża orkiestra) trzyma się kurczowo pracowni renowacji antyków, w której spędził całe życie. Po śmierci wspólnika odrzuca pomysł swojego syna Noaha, który radzi zamknąć interes i postawić w tym miejscu apartamentowiec. Wierzy, że z pomocą nowego ucznia Antona znajdzie sposób na uratowanie pracowni, świata, który budował całe życie. Gdy uczeń zakochuje się w ciężarnej żonie Noaha, młodzi mężczyźni zaczynają rywalizować  nie tylko o przychylność Yaakova, ale także o względy tej samej kobiety. Fidelman musi zmierzyć się z trudnymi wyborami… 
Festiwal Filmowy Jerozolima 2011 – Najlepszy film długometrażowy, Najlepszy montaż, Najlepsza muzyka, Najlepsze zdjęcia; Karlowe Wary 2011 – Kryształowy Glob; Sundance 2011 – Nagroda za Scenariusz Dramatyczny
Język: hebrajski, napisy: polskie, angielskie
 
04.11, środa, 20.1522.30, Muzeum POLIN
 
OCZAMI FOTOGRAFKI 
 
reż. Matej Mináč, Czechy, Słowacja 2015, dokument
Premiera polska. Spotkanie z reżyserem filmu. Patronat: Czeskie Centrum
 
Matej Mináč, wielokrotnie nagradzany reżyser (Nicky’s Family), opowiada fascynującą historię swojej matki Zuzanny Mináčovej – znanej słowackiej fotografki gwiazd światowego kina. Pełen humoru, mądrości i tragicznych epizodów z czasów nazizmu i komunizmu, film przedstawia niezwykłe wspomnienia kobiety, która mimo niezliczonych sukcesów i niegasnącego optymizmu nie może spać po nocach. Dręczą ją koszmary dzieciństwa...
MFF Karlowe Wary 2012, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hajfa 2015
Język: czeski, słowacki, napisy: polskie, angielskie. 
 
05.11, czwartek, 16.0017.45, Muzeum POLIN
 
Pokaz edukacyjny pod patronatem niemieckiej telewizji – ZDF
 
II WOJNA ŚWIATOWA. PIERWSZA OFIARA
 
reż. Peter Hartl, Niemcy 2014, 50 min., dokument
 
O dramatycznych okresu II wojny światowej opowiadają osoby, które były w tamtym czasie dziećmi. O tym, jak wojna wywróciła na nice życie wielu ludzi, zmuszając ich do pożegnania się z domem, rodziną czy miejscem zamieszkania, mówią m.in. Roman Polański, Marian Sobkowiak, Budzimira Wojtalewicz, Niklas Frank i Gustav Hintz.
Język: niemiecki. Dubbing: polski
 
UKRYTE GENY
 
reż. Ariel Revel, Izrael 2015, 2 min., fabuła
 
Podczas swatania Sarah dowiaduje się o rodzinnym sekrecie matki. W szpitalu leży jej chory brat. Lekarka Yael dobrała odpowiedni dla niego lek, ale ich matka Rebecca odmawia terapii. Sarah rozważa zerwanie zaręczyn, byle tylko ratować brata.
Język: hebrajski, napisy: polskie, angielskie
 
05.11, czwartek, 18.0019.45, Muzeum POLIN
 
OSTATNI CZŁOWIEK
 
reż. Pierre-Henry Salfati, Niemcy, Szwajcaria 2014, 90 min., komedio-dramat
 
Premiera polska. Pokaz pod patronatem Ambasady Szwajcarii
Marcus Schwarz (Mario Adorf) jest ocalałym z obozów w Terezinie i Auschwitz. Jego sposób na życie po wojnie to zapomnienie i odrzucenie żydowskiego dziedzictwa. Jednak przeszłość zdołała go dopaść. Marcus chciałby być pochowany jako Żyd, pośród swoich. Ku swojemu zaskoczeniu musi najpierw udowodnić, że naprawdę jest Żydem. Potrzebuje dokumentów i zeznań świadków. Żeby je zdobyć, udaje się wraz z młodą pół Niemką pół Turczynką Gül (Katarina Derr) do kraju swojego dzieciństwa, na Węgry. Podczas tej pełnej tragicznych i komicznych zdarzeń podróży, Gül i Marcus poznają się wzajemnie, ale też uważniej wsłuchają się w samych siebie. Marcusa czeka w jego rodzinnym mieście Vác ważne spotkanie...
Język: niemiecki. napisy: polskie, angielskie
 
INCOGNITO
 
reż. Jeremiah Quinn, UK 2015, 11 min., fabuła
 
Dwóch tajemniczych mężczyzn po raz ostatni spotyka się na kawę w Buenos Aires w 1960 r. Stopniowo poznajemy ich tajemnice i tożsamość. Film oparty na faktach. W rolach głównych Karry Shale, który wystąpił aż w 188 produkcjach, m.in. w Yentl Barbary Streisand.
Język: angielski, polski. napisy: polskie
 
05.11, czwartek, 20.1521.30, Muzeum POLIN
 
WZNIEŚMY DACH: SYNAGOGA Z GWOŹDŹCA
 
reż. Yari and Cary Wolinsky, USA 2014, 85 min., dokument
 
Spotkanie z pomysłodawcami wystawy. Pokaz pod patronatem The National Center for Jewish Film
Historia rekonstrukcji XVIII-wiecznej synagogi z Gwoźdźca – jednego z najbardziej spektakularnych obiektów na wystawie stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Amerykańscy artyści Rick i Laura Brown do projektu zapraszają zespół złożony z ponad 300 studentów, wykładowców i ekspertów z 16 krajów. Przez 3 kolejne lata zmagają się wspólnie z ręcznym ciosaniem drewnianych belek, mieszaniem farb i misterną pracą nad ikonografią. Odtwarzanie tej wspaniałej synagogi to jednocześnie odkrywanie historii kulturalnego i gospodarczego rozwoju społeczności żydowskiej w dawnej Polsce.
Język: angielski, napisy: polskie
 
ENDBLUM
 
reż. Wiola Sowa i Dorota Krakowska, Polska 2015, 7 min., dokument
 
Endblum przedstawia życie codzienne społeczności żydowskiej przed II wojną światową na terenach Europy Środkowej i Wschodniej, a także, sięgając po metafory, pokazuje tereny, na których współcześnie nie istnieją już społeczności żydowskie w dawnym kształcie. Pierwsza część filmu, pełna nostalgicznych kadrów, zrealizowana została metodą „found footage” i w całości zmontowana z materiałów archiwalnych.
 
 
06.11, piątek, 16.0017.45, Muzeum POLIN
 
OSTATNI OCALAŁY Z TREBLINKI
 
reż. Alan Tomlinson, USA 2014, 100’, dokument
Premiera polska
 
Szacuje się, że w ciągu 13 miesięcy w obozie zagłady w Treblince zamordowano około 900 tysięcy Żydów. Samuel Willenberg ma 92 lata i jest ostatnim żyjącym świadkiem tamtych wydarzeń. Po 70 latach tragiczne wspomnienia z tamtego okresu wciąż go prześladują. W odpowiedzi Samuel tworzy cykl rzeźb z brązu, przedstawiających ofiary Treblinki – duchy, od których nigdy nie zdołał się uwolnić. W połączeniu z archiwalnymi nagraniami i zdjęciami, rzeźby te stanowią ilustrację jego wstrząsającej opowieści.
LA Jewish FF 2015 – Najlepszy dokument
Język: polski, angielski. napisy: polskie, angielskie
 
06.11, piątek, 18.0020.00, Muzeum POLIN
 
FELIX I MEIRA
 
reż. Maxime Giroux, Kanda 2014, 105 min., dramat
 
Pokaz pod patronatem Ambasady Kanady
Félix jest ekscentrycznym ateistą, Kanadyjczykiem francuskiego pochodzenia, a Meira chasydką, mężatką z małym dzieckiem, która szuka w życiu czegoś nowego. Oboje mieszkają w żydowskiej, ortodoksyjnej dzielnicy Montrealu. Pewnego dnia spotykają się i w tajemnicy zaczynają się poznawać. Ignorując religijne nakazy i normy społeczne, stawiają siebie i swoich bliskich przed trudnymi wyborami. Félix i Meira to piękna opowieść o dwojgu pochodzących z zupełnie różnych światów ludzi, którzy walczą o swoją miłość.
Najlepszy film – IFF Toronto 2014, San Sebastian IFF 2014, Warsaw Film Festival 2014
Język: francuski, napisy: polskie, angielskie 
 
RANDKA W CIEMNO
 
reż. Anaelle Morf, Szwajcaria 2015, 16 min., fabuła
 
Niemająca szczęścia w miłości, zdesperowana Mary Lou postanawia powrócić do swoich religijnych korzeni i decyduje się na ślub z ortodoksyjnym Żydem. Wcześniej musi jednak zdać egzamin shidduch: jak się okazuje, jej powodzenie zależy od jego wyniku…
Język: francuski, napisy: polskie, angielskie
 
06.11, PIĄTEK, 20.3022.30, Muzeum POLIN
 
DYLEMAT SZCZURA
 
reż. Naor Meninghe, Izrael 2015, 10 min., fabuła
 
W czasie Holokaustu Rudolph, utalentowany żydowski fizyk, zostaje zmuszony do zbudowania dla nazistów wehikułu służącego do podróży w czasie. Rudolph powtarza swojemu zwierzchnikowi Heinzowi, że maszyna jeszcze nie działa, ale Heinz podejrzewa, że Rudolph coś ukrywa. Chce poznać prawdę za wszelką cenę, a Rudolph staje przed naprawdę trudnym wyborem…
Język: hebrajski, napisy: polskie, angielskie
 
07.11, SOBOTA, 12.0012.45, Muzeum POLIN
 
CENTRAL PARK
 
reż. Tomasz Wiśniewski, Polska 2014, 27 min., dokument
 
Najstarszy białostocki cmentarz żydowski z 1750 r., na terenie którego znajduje się dziś Park Centralny, nadal istnieje. Przysypany jest piaskiem i gruzem. W latach 1952-1954 głównym architektem Białegostoku był inżynier Michał Bałasz. Ten 90-letni człowiek postanowił dziś wyznać  prawdę: to on przed ponad 60 laty zdecydował o zasypaniu cmentarza. Jego zdaniem stosunkowo płytko pod ziemią znajduje się około 1000 macew...
Język: polski,napisy:  angielskie
 
07.11, SOBOTA, 13.0015.10, Muzeum POLIN
 
CHAGALL MALEVICH
 
reż. Alexander Mitta, Rosja 2014, 120 min., komediodramat biograficzny
Premiera polska
 
Inspirowany wspomnieniami Marca Chagalla film łączy rzeczywiste wydarzenia i mity z okresu, gdy artysta mieszkał w Witebsku. Chagall (Leonid Bichevin) porzuca Paryż, gdzie odniósł wielki sukces i żeni się ze swoją miłością z dzieciństwa. Po ślubie zakłada Akademię Sztuki Współczesnej, do której zaprasza polskiego malarza, Kazimierza Malewicza. Wraz z nadejściem rewolucji październikowej, dramatyczne wydarzenia wpływają na ich relacje, osobiste zmagania i życie ich bliskich. Zrealizowany z ogromnym rozmachem dramat pełen surrealistycznych symboli z obrazów Chagalla i Malewicza.
LA Jewish FF, Toronto JFF, Atlanta JFF, UK JFF, San Francisco JFF
 
07.11, SOBOTA, 15.3016.30, Muzeum POLIN
 
PICKING UP THE PIECES
 
reż.  Joshua Tebeau, USA 2015, 30 min., dokument
Spotkanie z twórcami
 
Picking Up the Pieces to film opowiadający o powojennych losach Dzieci Holokaustu. Podaje się, że prawie 90% dzieci pochodzenia żydowskiego straciło życie podczas Holokaustu. Te ocalone są ostatnimi żyjącymi świadkami Zagłady. Ich walka, słodko-gorzkie refleksje, nadzieja oraz energia to poruszające świadectwo niezwykłego hartu ducha i siły.
Język: angielski,  napisy: polskie
 
07.11, SOBOTA, 16.4518.45, Muzeum POLIN
 
ZA ŻYCIE!
 
reż. Jean-Jacques Zilbermann, Francja 2014, 104 min., komediodramat
Premiera polska. Pokaz pod patronatem Instytutu Francuskiego w Warszawie
 
Wzruszający i zabawny dramat osadzony we Francji lat 60. Trzy młode Żydówki – Hélène, Lili i Rose – poznały się w Auschwitz.  Po wyzwoleniu obozu straciły kontakt. Lili wróciła do Holandii, Rose osiedliła się w Kanadzie, a Hélène (Julie Depardieu) wróciła do Francji. Zdecydowana odszukać dawne przyjaciółki, Hélène co roku zamieszcza ogłoszenie w gazecie w jidysz. Po piętnastu latach te poszukiwania kończą się sukcesem. Do spotkania dochodzi latem w Berck w północnej Francji. Tam, w ciągu kilku dni, trzy kobiety odnajdują się na nowo i pomagają sobie uwolnić się od demonów Auschwitz.
Locarno IFF 2014, UK JFF 2014, Toronto Jewish FF 2015
Język: francuski, napisy: polskie, angielskie
 
NASZ CZŁOWIEK
 
reż. Albert Kahn, USA 2015, 7 min., fabuła muzyczna
 
Kiedy jego ojciec, rabin, zakazuje mu kontaktu z ukochaną – czarnoskórą kobietą – młody Żyd musi dokonać wyboru pomiędzy tradycją a prawdziwą miłością.
bez dialogów
 
07.11, SOBOTA, 19.0020.30, Muzeum POLIN
 
AMNEZJA
 
reż. Jerzy Śladkowski,  Polska 2015, 56 min., dokument 
Spotkanie z twórcami
 
Choć jest to dokument o pogromie kieleckim, Jerzy Śladkowski nie zdecydował się nakręcić filmu historycznego. Tragiczne wydarzenia, do których doszło w Kielcach przed niemal 70 laty, to dla reżysera tylko tło opowieści o tym, że zło tkwi w każdym z nas. Bohaterem filmu jest Piotr, który wraca z zagranicy do rodzinnego miasta, by ustalić, jaką rolę odegrał w pogromie kieleckim jego dziadek. Rozmawia ze świadkami pogromu, puka do drzwi lokatorów kamienicy przy ulicy Planty 7, szuka tych, których interesuje żydowska przeszłość Kielc. Próbuje ustalić, co tak naprawdę wydarzyło się w lipcu 1946 roku. Przykład Piotra pokazuje, do jakiego stopnia nieprzepracowana trauma może odcisnąć się na życiu kolejnych pokoleń.
Język: polski, napisy: angielskie
 
 
07.11, SOBOTA, 21.0023.00, Muzeum POLIN
 
KLEZMER
 
reż. Piotr Chrzan, Polska 2015, 90 min., dramat
Spotkanie z twórcami
 
Słoneczny letni dzień 1943 roku, polska wieś pod niemiecką okupacją. Grupa młodych ludzi znajduje w lesie rannego Żyda. To zdarzenie będzie miało decydujący wpływ na ich losy. Film Piotra Chrzana w nowatorski, przejmujący sposób pokazuje zróżnicowane postawy, jakie podczas wojny przyjmowali wobec Żydów polscy chłopi.
Festiwal Filmowy w Wenecji 2015, Warsaw FF 2015
Język: polski, napis: angielskie
 
MATKA
 
reż. Iryna Zhygaliuk, USA 2015, 14 min., fabuła
 
Ponura, zimowa sceneria. Ukraina w czasach niemieckiej okupacji. Ukrywająca się w starej stodole kobieta z dwojgiem dzieci walczy o przetrwanie.
Festiwal Filmowy w Cannes 2015
Język: rosyjski, ukraiński, napisy: polskie, angielskie
 
08.11, NIEDZIELA, 12.0013.40, Muzeum POLIN
 
SEKRETY WOJNY
 
reż. Dennis Bots,  Holandia 2014, 95 min., dramat wojenny
Premiera polska. Pokaz dla młodych widzów. Pokaz pod patronatem Ambasady Holandii
 
Film dla młodej publiczności. Sekrety wojny to film o dorastaniu. Dwaj nierozłączni przyjaciele z dzieciństwa, mieszkający w okupowanej przez nazistów Holandii, zostają poddani prawdziwemu sprawdzianowi wzajemnej lojalności. Lato 1943 r., 12-letni Tuur i Lambert żyją nieświadomi niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą wojna. Dni upływają im na chodzeniu do szkoły oraz zabawach w lasach i rozległych jaskiniach na obrzeżach idyllicznego miasteczka Limburg. Wkrótce jednak rzeczywistość zaczyna dzielić zaprzyjaźnione dotąd rodziny chłopców. Bliscy Tuura dołączają do ruchu oporu, podczas gdy sprzyjający nazistom rodzice Lamberta zmuszają go do wstąpienia w szeregi Hitlerjugend. Przyjaźń chłopców zostaje po raz kolejny wystawiona na próbę, gdy spotykają Maartje, ciemnowłosą dziewczynkę skrywającą pewną tajemnicę. Gdy zaczynają zabiegać o jej względy, zazdrość i zdrada pociągają za sobą lawinę wydarzeń, które na zawsze zmienią ich życie.
Oficjalna selekcja IFF Toronto; LA Jewish FF 2015 – Najlepszy Dramat
JęzyL holenderski, napisy: polskie, angielskie
 
08.11, NIEDZIELA, 14.0016.00, Muzeum POLIN
 
SWAT
 
reż. Avi Nesher, Izrael 2010, 112 min., fabuła
Klub Filmowy Ambasady Izraela
 
Arik, nastolatek dorastający w Hajfie w 1968 r., dostaje pracę u swata Yankelego Bride’a. Tajemniczy Yankele, ocalały z Holokaustu, urzęduje w biurze na tyłach podrzędnego teatru prowadzonego przez rodzinę siedmiorga rumuńskich karłów. Yankele wprowadza Arika w nieznany świat dorosłych... Gdy Arik zaczyna poznawać tajniki ludzkich uczuć, zakochuje się w Tamarze, kuzynce swojego przyjaciela Berniego. Tamara właśnie wróciła z Ameryki i wciąż opowiada o prawach kobiet, wolnej miłości i rock'n'rollu. Różne wątki z życia Arika zbiegają się w zaskakującą, miejscami zabawną, a miejscami wzruszającą opowieść o dojrzewaniu. 
Nominacje do 7 izraelskich Oscarów, Silicon Valley JFF 2011 – Audience Award , Israel FF NY 2011 – Silver Plaque Award, Chicago IFF 2010 – Official Selection, Toronto IFF 2010
Język: hebrajski, napisy: polskie, angielskie
 
08.11, NIEDZIELA, 16.1517.45, Muzeum POLIN
 
MÓJ TATA GENE GUTOWSKI
 
reż. Adam Bardach, USA 2014, 63 min., dokument
 
Gene Gutowski, producent m.in. Wstrętu, W matni i Pianisty Polańskiego, miał 14 lat, kiedy wojska niemieckie wkroczyły do jego rodzinnego Lwowa. Dzięki brawurze, własnemu sprytowi i szczęściu udało mu się przetrwać wojnę, a potem wyjechać do Hollywood. Nigdy nie chciał wracać do przeszłości, ale po latach, postanawia opowiedzieć synowi swoją niesamowitą historię.
Język: hebrajski, napisy: polskie,
 
KLIENT
reż. Niccolò Piramidal, Włochy 2015, 15 min., fabuła
 
Rok 1944, zakład fryzjerski. Fryzjerowi Beppemu i jego przyjaciolom – młodemu poecie Nanniemu, szmuglerowi Toniemu i jego synkowi Niccolò – składa niespodziewaną wizytę wysokiej rangi niemiecki urzędnik...
Język: włoski, napisy: polskie, angielskie
 
08.11, NIEDZIELA, 19.0021.00, Muzeum POLIN
 
Ceremonia zamknięcia festiwalu
 
SABENA – PORWANIE. MOJA OPOWIEŚĆ
 
reż. Rani Saar, twórca Nati Dinnar, Izrael 2015, 98 min., dramat fabularyzowany
 
Sabena – Porwanie. Moja opowieść to  fabularyzowany dokument opowiadający o dramatycznym przebiegu porwania samolotu belgijskich linii Sabena, którego w 1972 roku dokonali terroryści z  ugrupowania „Czarny Wrzesień”, zbrojnego ramienia Organizacji Wyzwolenia Palestyny. W filmie została pokazana trwająca 30 godzin akcja porywaczy oraz brawurowa operacja odbicia  zakładników. O tej przejmującej historii mówią  m.in. premierzy Benjamin Netanyahu, Ehud Barak i Szymon Peres, którzy brali wówczas czynny udział w akcji ratunkowej, a także terrorystka zaangażowana w porwanie. Pełna napięcia fabuła zmusza do stawiania pytań o najważniejsze polityczne i historyczne kwestie, które ukształtowały dzisiejszy Izrael. Sabena – Porwanie. Moja opowieść  to pasjonujące połączenie wywiadów, materiałów archiwalnych oraz aktorskiej rekonstrukcji dramatycznych scen rozgrywających się w samolocie i wieży kontrolnej.
Język: hebrajski, napisy: polskie, angielskie
 
Wstęp na Ceremonię zamknięcia z zaproszeniami. 
Możliwość rezerwacji przez FB: WARSAW JEWISH FILM FESTIVAL oraz mailowo: films@wjff.pl 
 
 
NA WSZYSTKIE POKAZY FESTIWALOWE WSTĘP WOLNY
 
ADRESY :
Muzeum  POLIN, ul. Anielewicza 6, 00-157 Warszawa
JCC Warszawa, ul. Chmielna 9A, Warszawa
 
20.10.2015