Wydarzenie
26.09.2016 - 8.10.2016

Warszawski Tydzień Kultury bez Barier 2016 w Muzeum POLIN

W organizowanym po raz czwarty Warszawskim Tygodniu Kultury bez Barier weźmie udział kilkadziesiąt instytucji nie tylko z Warszawy, ale i z innych miast Polski. Muzea, teatry, domy kultury i inne organizacje przygotowują specjalne wydarzenia lub dostosowują swój aktualny repertuar do potrzeb osób mających ograniczony dostęp do kultury. Program składa się z pokazów filmowych, warsztatów, oprowadzań i spektakli teatralnych, które służą integracji pomiędzy osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności i osobami sprawnymi.

We wrześniu w ramach Warszawskiego Tygodnia Kultury bez Barier w Muzeum POLIN odbędą się:

 
26 września, godz. 17.00-19.00 

Biografie rzeczy – warsztat dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu

Co mieszczą w sobie muzealne magazyny zbiorów? Jakie historie stoją za kolekcjonowanymi przedmiotami? Podczas warsztatu zostaną udostępnione do poznawania przez dotyk wybrane obiekty z kolekcji muzeum. Dzięki opisom audiodeskryptywnym i filmom z napisami dla osób niesłyszących zostaną przybliżone będą historie i wygląd obiektów. Wydarzenie będzie dostępne dla osób poruszających się na wózkach.

Wstęp wolny, rezerwacja przez stronę: www.wtkbb.pl
 
 
30 września 2016, godz. 13.00-15.00 

Spotkanie z kulturą żydowską i współczesnym życiem żydowskim w Polsce – warsztaty i zwiedzanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i spektrum autyzmu

Kim są Żydzi? Co to jest synagoga? Czy wszystkie warzywa są koszerne? Czy kobieta może nosić jarmułkę? Podczas warsztatów uczestnicy poznają najważniejsze fakty dotyczące judaizmu, obejrzą fragment wystawy z barwną synagogą i rekonstrukcją domu żydowskiego. Dowiedzą się też o współczesnym życiu żydowskim w Polsce. 

Wstęp wolny, rezerwacja przez stronę: www.wtkbb.pl
 
 
30 września, godz. 17.00-19.00

Ślepa miłość. Droga do Auschwitz z najlepszym przyjacielem człowieka - projekcja filmu z audiodeskrypcją

Film w reżyserii Eliego Rubinsteina opowiada o udziale osób niewidomych, uczestników Marszu Żywych, korzystających z asysty psów-przewodników. Projekcja będzie poprzedzona prelekcją przedstawicieli Muzeum POLIN i Fundacji Kultury bez Barier.

Wstęp wolny, rezerwacja przez stronę: www.wtkbb.pl
 
 

W październiku w ramach Warszawskiego Tygodnia Kultury bez Barier w Muzeum POLIN odbędą się:

 
 
7 października, godz. 16.00-18.00

Życie - oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej z tłumaczeniem na Polski Język Migowy

W trakcie spaceru przybliżymy zwiedzającym obrzędy związane z cyklem życia żydowskiej kobiety i mężczyzny. Zwiedzający dowiedzą się, w jakich okolicznościach dziecko otrzymuje imię, co to są bat i bar micwa, dlaczego ślub żydowski odbywa się pod chupą i jak wyglądają kolejne etapy pogrzebu. Spacer ścieżką tematyczną Życie będzie wyjątkową wyprawą w świat żydowskich rytuałów.    

Wstęp wolny, rezerwacja przez stronę: www.wtkbb.pl
 
 
8 października, godz. 11.00-14.00 

Odtwarzamy dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa – warsztat dla osób z dysfunkcją wzroku 

W czasie warsztatu zrekonstruujemy i nagramy dźwięki, które towarzyszyły przedwojennemu życiu ulicy Zamenhofa, a także poznamy narzędzia i metody pracy wykorzystywane w profesjonalnym studio dźwiękowym. Dźwięki odtworzone i zarejestrowane przez uczestników posłużą jako materiał do przygotowania spaceru dźwiękowego w przestrzeni Muranowa, który odbędzie się 22 października w godz. 11.00-13.00, na który serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników warsztatu. Wydarzenie poprowadzą reżyser i imitator dźwięku – Jan i Bartek Woźniakowie.

Wydarzenie w ramach projektu Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa
 
 
8 października, godz. 16.00-18.00 

Jedno spotkanie, dwie galerie – spacer po wystawie dla osób z dysfunkcją wzroku

W czasie spotkania zapoznamy się szczegółowo z treściami dwóch pierwszych galerii wystawy stałej Muzeum POLIN: Pierwsze spotkania - opowiadającej o dziejach Żydów na polskich ziemiach od X do początku XVI w. i Paradisus Iudaeorum, która mówi o rozkwicie żydowskiego osadnictwa i samorządności, myśli filozoficznej i drukarstwa w latach 1569–1648. Spacer z audiodeskrypcją i użyciem tyflografik.

Wstęp wolny, rezerwacja przez stronę: www.wtkbb.pl

 

 

 

***

Cykl „Muzeum Otwarte – programy dla osób z niepełnosprawnościami” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

 

Warsztat "Odtwarzamy dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa" finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, a partnerem projektu jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.