Warszawskie inspiracje wschodniosłowiańskie – kultura, nauka, sztuka
„Warszawo, wierz mi, kocham cię smutno i tkliwie, po wiek wieków" – wyznawał Bułat Okudżawa.
Zapraszamy na spacer, podczas którego poszukamy wzajemnych fascynacji słowiańskich w kulturze miasta. Opowiedzą nam o tym budynki, przywołane historie przyjaźni i miłości, słowa wierszy czy piosenek. Dowiemy się gdzie odbyła się pierwsza europejska wystawa malarza Kazimierza Malewicza, kto „przeniósł" Petersburg do Warszawy i posłuchamy znanych utworów w polskich tłumaczeniach tym razem w wersjach oryginalnych.
Spacer został przygotowany w ramach cyklu warsztatów „Wielokulturowość w przestrzeni miasta”, w którym uczestniczyli przewodnicy miejscy i migranci.
Spacer poprowadzą:
Tatsiana Kazak – Białorusinka, od 2012 r. przewodniczka po Warszawie, od 2006 przewodniczka po Białorusi, pisze pracę doktorską na temat polityki historycznej w dwudziestoleciu międzywojennym na Białorusi Zachodniej.
Weronika Kołacz – polonistka, edukatorka i przewodniczka po Warszawie, od 2010 roku współprowadzi Warszawską Fabrykę Spacerów. Lubi opowiadać o Warszawie przez pryzmat niezwykłych losów jej mieszkańców.
Maria Rudneva – literaturoznawczyni, studentka skandynawstyki Uniwersytetu SWPS w Warszawie, pasjonatka Warszawy.
Niedziela, 23 sierpnia, godz. 14.00-17.00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja online. Będziemy spacerować ok. 3 godzin po Śródmieściu. Spotykamy się o godz.14.00 przed Hotelem Bristol przy ulicy Krakowskie Przedmieście 42/44.
Zapraszamy także na kolejne wydarzenia z cyklu:
26 sierpnia, godz. 18.00 Dyskusja „Wielokulturowość w przestrzeni miasta”
Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”
Patroni medialni