Warsztaty
rekrutacja zakończona

Warsztaty dźwięku i animacji

Grupa dzieci trzyma ręce w górze.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich
Zakończenie wakacji zapowiada się nie tylko dźwięcznie, ale i filmowo. Wspólnie z dziećmi postaramy się odtworzyć życie przedwojennej ulicy Zamenhofa, tak żywej i gwarnej jeszcze 100 lat temu. W ramach projektu „Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny, odbędzie się cykl spotkań warsztatowych, gdzie wraz z grupą młodych twórców zainspirowani lokalną historią, przywołamy dawne obrazy i dźwięki w sposób dostosowany do najmłodszych i trochę starszych.
 
Zebrane zdjęcia i materiały archiwalne dotyczące codziennego życia przedwojennej ulicy Zamenhofa będą stanowiły inspirację do stworzenia krótkometrażowych filmów animowanych wykonanych techniką poklatkową. Dzięki wykorzystaniu różnorodnych technik pokażą one świat przedwojennej Warszawy. Animacje będą miały charakter abstrakcyjny lub narracyjny. Za pomysł, przygotowanie i realizację będą odpowiedzialne zaproszone do udziału w projekcie dzieci pracujące pod okiem doświadczonych animatorów, pedagogów i artystów z Fundacji Osiem Życzeń zajmującej się edukacją kulturalno-artystyczną. Warsztaty poprowadzą: Magda Bravo i Tomek Solich.  
 
Magda Bravo – animatorka i pedagożka, współtworzy i realizuje programy edukacji kulturalnej i filmowej oraz zajęcia plastyczne w szkole podstawowej i gimnazjum;
 
Tomek Solich – aktor, lektor, pedagog, terapeuta. Znawca języków: czeskiego, śląskiego i migowego. Współtwórca grupy Teatro Comunale'ale.
 
Kolejnym etapem będą warsztaty z rekonstrukcji dźwięku. Uczestnicy warsztatów pod okiem artystów zajmujących się reżyserią i imitacją dźwięku odtworzą brzmienie przedwojennej ulicy Zamenhofa za pomocą różnego rodzaju technik. Skupią się na nagrywaniu dźwięków – odgłosów natury, dźwięków wydawanych przez ludzi oraz hałasów ulicy. Wspólnie postarają się udźwiękowić powstałe wcześniej filmy animowane, co pobudzi ich kreatywność i zaznajomi z technikami animacji poklatkowej i zapozna z historią lokalną. Warsztaty poprowadzą bracia Bartłomiej i Jan Woźniakowie.
 
Bartłomiej Woźniak – kompozytor, reżyser dźwięku, multiinstrumentalista. Autor muzyki do spektakli Teatralnych. Absolwent Wydziału Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina na kierunku Film i Muzyka Rozrywkowa. Komponuje muzykę do filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych.
 
Jan Woźniak – tancerz, imitator dźwięku i kontrabasista. W roku 2002 zadebiutował jako imitator dźwięku do głośnej animacji „Katedra” T. Bagińskiego. Od tamtej pory, współpracując z kilkoma studiami dźwiękowymi, nagrywał dźwięki do kilkunastu polskich filmów fabularnych, seriali i animacji. 
 
Udźwiękowione filmy powstałe podczas warsztatów doczekają się swojej premiery w miejscu edukacji rodzinnej „U króla Maciusia” podczas „Made in POLIN” – wydarzenia organizowanego w październiku 2016 roku. Premierze filmów prócz spotkania z twórcami towarzyszyć będą warsztaty rodzinne.
 

 

 

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

       
       

Partnerem projektu jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

       
       

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

       
       

Patroni medialni