Warsztaty

6 września 2015

Warsztaty „Nowy rok, nowy początek?”

fot. www.tibettravel.org

Wkrótce rozpocznie się 5776 rok kalendarza żydowskiego. W nawiązaniu do nadchodzącego święta Rosz ha-Szana, zapraszamy na warsztaty dotyczące znaczenia nowego roku w różnych kulturach i religiach.

Gdzie obchodzona jest Małanka i jakie tradycje towarzyszą temu świętu? Jakie znaczenie ma nowy rok w kulturze tybetańskiej? Kiedy przypada nowy rok w kalendarzu muzułmańskim? Jaki charakter ma Rosz ha-Szana, czyli żydowski Nowy Rok?  Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi wspólnie z przedstawicielami różnych kultur i religii.

Zaproszeni goście:

Elsi Adajew – Czeczen, student stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

dr Thupen Chashab – przedstawiciel mniejszości tybetańskiej w Polsce, pracuje na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Piotr Kowalik – historyk-dydaktyk, wykładowca akademicki i edukator, działacz społeczności żydowskiej w Polsce.

Alla Maievska – członkini Klubu Ukraińskich Kobiet.

Warsztat poprowadzi Małgorzata Waszczuk,  specjalistka ds. edukacji w Muzeum POLIN, socjolożka, od 2007 roku zajmuje się edukacją międzykulturową. Wydarzenie jest częścią Europejskich Dni Kultury Żydowskiej, które w 2015 odbywają się pod hasłem „Mosty”. Więcej informacji o Europejskich Dniach Kultury Żydowskiej tutaj.

6 września (niedziela), godz. 15.00-17.00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja online

Zapraszamy również na pozostałe wydarzenia:

06.09, godz. 12.00 warsztaty „Kalendarz żydowski: Rosz ha-Szana”

06.09, godz. 17.00 pokaz filmu „Mała Jerozolima”, Karin Albou, Francja, 2005

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp

02.09.2015