Spotkanie
8.12.2018

Wędrujący Uniwersytet Muranowski - spotkanie VIII

Wędrujący Uniwersytet Muranowski - kobieta pokazuje innym osobom coś na mapie.
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Podczas ósmego Wędrującego Uniwersytetu Muranowskiego Małgorzata Zając z Muzeum POLIN zdradzi, jaki obraz Muranowa wyłania się z różnych badań przeprowadzonych wśród mieszkańców i mieszkanek osiedla. Zapraszamy na spotkanie pod hasłem "Kto zamieszkuje Muranów? Szkic do portretu osiedla".

  • 8 grudnia (sobota), godz. 16.00-17.30, Kluboksięgarnia „Radio Telewizja”, ul. Andersa 29, wstęp wolny

Najbliższe spotkanie będzie dotyczyło współczesności Muranowa. Dowiemy się, kim są muranowianie i muranowianki, co stanowi specyfikę tego osiedla. Usłyszymy, jaki obraz Muranowa wyłania się z różnych badań przeprowadzonych wśród mieszkańców i mieszkanek osiedla, a podczas dyskusji zestawimy dane z własnymi przemyśleniami. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Zając, specjalistka ds. badań z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wędrujący Uniwersytet Muranowski to świetna okazja, aby poznać historię i współczesność Muranowa. Każde spotkanie odbywa się w innym miejscu, odkrywając nowe wątki i przestrzenie osiedla. Wędrujący Uniwersytet gości w muranowskich instytucjach, organizacjach, kawiarniach. Można wziąć udział we wszystkich spotkaniach, odkrywając stopniowo historię i topografię osiedla, jak i dołączyć w dowolnym momencie. 

Podczas poprzednich spotkań poznaliśmy źródło nazwy „Muranów”, przeszliśmy przez historię kształtowania się osiedla i jego rozwój: od pierwszych osadników do okresu przedwojennego. Dowiedzieliśmy się, dlaczego tak wielu Żydów osiedlało się w tej części Warszawy. Poznaliśmy również wojenne losy Muranowa – włączenie terenu do getta, jego całkowite zniszczenie w okresie II wojny światowej, a także historię powojennej odbudowy i kształtowania się osiedla w okresie PRL-u. Dyskutowaliśmy o tym, co zmieniło się w przestrzeni Muranowa po 1989 roku – jak zmieniła się urbanistyka osiedla, jakie powstały nowe instytucje i organizacje. Zapoznaliśmy się również z różnorodnymi muranowskimi miejscami pamięci.

Informacje: e-mail: [email protected]; tel. +22 47 10 354

 

Projekt realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z partnerstwem "Przepis na Muranów".  Partner edycji: Kluboksięgarnia Radio Telewizja.

Radio i telewizna