Spotkanie
15.06.2019

Wędrujący Uniwersytet Muranowski - spotkanie XI

Wędrujący Uniwersytet Muranowski - spotkanie X, Muzeum POLIN
Opis zdjęcia: Grupa siedmiu osób stoi przed kościołem widocznym spoza zielonych drzew. Kobieta pierwsza po prawej to przewodniczka, opowiada pozostałym osobom o historii tego miejsca, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Jedenastą odsłonę Wędrującego Uniwersytetu Muranowskiego poświęcimy legendom miejskim, czyli historiom niewyjaśnionym lub zmyślonym, rozpowszechnianym w okolicy na temat miejsc i zdarzeń.

15 czerwca (sobota), godz. 16.00, Sala pomnikowa, wstęp wolny

Przewodnik Michał Fijka - przewodnik miejski, nauczyciel, współpracownik Muzeum POLIN - zabierze nas na spacer i opowie o mitach, legendach oraz plotkach jakie skrywa obszar Muranowa. Spróbujemy rozwikłać tajemnicę częstej zapadalności na choroby reumatyczne oraz zbadamy sprawę śniegu leżącego przez cały rok na przedwojennej ulicy Gęsiej. Usłyszymy o objawieniu się postaci Matki Boskiej.

Zajmiemy się także tematem klątwy rabina, "cudownych zniknięć" więźniów Pawiaka, śmierci syna Bolesława Piaseckiego. Poznamy sekret braku piwnic w powojennych domach Muranowa. Dowiemy się, jak te legendy powstały, jak są przekazywane w opowieściach mieszkańców oraz w jaki sposób funkcjonują w przestrzeni osiedla.

Wydarzenie rozpoczniemy od wprowadzenia w sali pomnikowej Muzeum POLIN, a następnie wyruszymy na krótki spacer tropem muranowskich legend.

Prosimy o punktualne przybycie. Ze względu na przepisy pożarowe, po wyczerpaniu miejsc siedzących wejście na wydarzenie nie będzie możliwe. Nie ma możliwości zajmowania miejsc dla osób, których nie ma na sali.

Informacje: [email protected]; tel. +22 47 10 354

 

Projekt realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z partnerstwem "Przepis na Muranów".

Wędrujący Uniwersytet Muranowski to świetna okazja, aby poznać historię i współczesność Muranowa. Każde spotkanie odbywa się w innym miejscu, odkrywając nowe wątki i przestrzenie osiedla. Uniwersytet gości w muranowskich instytucjach, organizacjach, kawiarniach. Można wziąć udział we wszystkich spotkaniach, odkrywając stopniowo historię i topografię osiedla, jak i dołączyć w dowolnym momencie.