Spotkanie
25.01.2020

Wędrujący Uniwersytet Muranowski - spotkanie XIV

Jedno ze spotkań Wędrującego Uniwersytetu Muranowskiego - uczestnicy spotkania słuchają wykładu o Muranowie
Wędrujący Uniwersytet Muranowski, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Styczniowe spotkanie Wędrującego Uniwersytetu Muranowskiego pt.: "Muranów – Holokaust – pamięć" będzie związane z obchodzonym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

  • 25 stycznia (sobota), godz. 16.00

Poznamy związki lokalnej historii Muranowa z globalną historią Zagłady, przypomnimy najważniejsze wydarzenia na Muranowie z okresu okupacji i funkcjonowania getta oraz przywołamy kilka indywidualnych biografii Żydów i Żydówek, którzy zginęli podczas II wojny światowej, a których wojenne losy związane były z Muranowem. Zadamy również pytanie o to, jak pamięć o ofiarach Holokaustu uwidacznia się w tkance miejskiej dzisiejszego osiedla. Do udziału w spotkaniu zachęcamy szczególnie mieszkańców i mieszkanki Muranowa oraz osoby interesujące się historią osiedla.

Spotkanie poprowadzi dr Agnieszka Haska – socjolożka i antropolożka, pracowniczka Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN.

Informacje: e-mail: [email protected]; tel. +22 47 10 354

Wędrujący Uniwersytet Muranowski to dobra okazja, aby poznać historię i współczesność Muranowa. Spotkania odbywają się w różnych miejscach, odkrywając nowe wątki i przestrzenie osiedla. Wędrujący Uniwersytet gości w muranowskich instytucjach, organizacjach, kawiarniach. Można wziąć udział we wszystkich spotkaniach, odkrywając stopniowo historię i topografię osiedla, jak i dołączyć w dowolnym momencie.

 

Projekt realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z partnerstwem "Przepis na Muranów".