Koncert
16.03.2019

Wiatr z dalekich pól - koncert chóru VRC

Wiatr z dalekich pól - koncert chóru VRC
fot. materiały promocyjne

W sobotni wieczór 16 marca Galeria Las – pierwsza galeria wystawy stałej, którą charakteryzuje niecodzienna akustyka - znów stanie się przestrzenią koncertową. Chór VRC w towarzystwie muzyków: Marka Tarnowskiego, Szymona Nidzworskiego i Marii Wilgos zabiorą nas w podróż przez historię żydowskiej muzyki wokalnej.  W programie koncertu m.in. utwory Bernsteina, Tansmana, Ligetiego i Glassa.

16 marca (sobota), godz. 20.00, bilety: 25 zł, KUP BILET >> 

Wiatr z dalekich pól to koncert opowiadający o tożsamości i skomplikowanych ścieżkach jej powstawania. O dziedzictwie, które czasem jest bezcennym źródłem, a czasem obciążeniem.

Na program koncertu złożą się utwory kompozytorów pochodzenia żydowskiego. W ich życiorysach odnajdujemy wiele niespodzianek i sprzeczności. Muzyka, którą tworzą, często jest świadkiem historii Żydów, ale niekiedy odcina się od faktów i korzeni. Kompozytor izraelski okazuje się specem od chorału gregoriańskiego, ulubieniec dworu szesnastowiecznej Mantui ginie ostatecznie w czasie likwidacji getta, a odległe reminiscencje tradycji brzmią w roztańczonej Ameryce.

Wiatr z dalekich pól przynosi wspomnienie domu. Słychać w nim pytanie o to, jak żyć i tworzyć w obcej kulturze. Każdy z twórców prezentowanych w programie koncertu inaczej zmagał się z tym wyzwaniem. Czy znaleźli odpowiedź?

W repertuarze usłyszymy utwory takich kompozytorów jak: Ella Milch-Sheriff (1954), Salamone Rossi (1570-1630), Leonard Bernstein (1918–1980), Aleksander Tansman (1897–1986), György Ligeti (1923–2006), Yehezkel Braun (1922–2014), Paul Schoenfield (1947) i Philip Glass (1937).

Program wykona Chór VRC w towarzystwie muzyków:

  • Marka Tarnowskiego (akordeon),
  • Szymona Nidzworskiego (saksofon sopranowy i tenorowy) i
  • Marii Wilgos (teorba).

Partię kontratenora zaśpiewa Michał Wajda-Chłopicki.

Zespół poprowadzi Anna Waligóra-Tarnowska.

Autorem koncepcji i scenariusza jest Michał Dzieciątko.

Oprawa wizualna koncertu: Peter Łyczkowski.

Chór VRC to chór do zadań specjalnych. Założony w 2009 roku przez Joannę Malugę. Od początku swojego istnienia tworzy autorskie wydarzenia artystyczne, zderzające muzykę współczesną z dawną. Łączy śpiew z performansem, proponując publiczności angażujące, wielowymiarowe spektakle muzyczne.  Posłuchajcie! (link: https://www.youtube.com/user/VRCchoir )