Edukacja

WIELOWARSZAWA: TOŻSAMOŚĆ MIASTA

Rozmyte postacie zwiedzających podczas Nocy Muzeów w Muzeum POLIN.
fot. Magda Starowieyska/Muzeum Historii Żydów Polskich

Czy ludzie, których mijamy na ulicy w Warszawie to warszawiacy? Czy utożsamiają się z tym miastem? Jak rozumieją bycie warszawiakiem? Czy są według nich wartości, które łączą mieszkańców stolicy? Kogo zaliczają do warszawiaków, a kogo nie?

15 listopada, godz. 18.00-21.00, część 1

16 listopada, godz. 10.00-16.00, część 2

17 listopada, godz. 10.00-16.00, część 3

Miejsce: sale Centrum Edukacyjnego i przestrzeń miasta

Zapraszamy na warsztaty dziennikarsko-filmowe, które pozwolą nam zastanowić się nad tymi pytaniami. Rozpoczniemy od spotkania z varsavianistą, które wprowadzi nas w warszawskie tematy i przygotuje  do twórczego działania. Następnie, pod okiem doświadczonego filmowca, zmierzymy się z pytaniami o „warszawskość” - przeprowadzimy sondę i krótkie wywiady z mieszkańcami stolicy dotyczące ich tożsamości lokalnej. Efektem końcowym będzie krótki film dokumentalny, który zostanie pokazany szerszej publiczności podczas kolejnych działań w ramach cyklu.

Nie trzeba mieć doświadczenia dziennikarskiego ani filmowego, żeby wziąć udział w warsztatach. Zapraszamy wszystkich, którzy interesują się miastem, którzy są ciekawi innych ludzi i którzy chcieliby spojrzeć na otaczający ich świat okiem kamery.

Warsztaty poprowadzą:

Jan Kołodyński – z wykształcenia socjolog, z zamiłowania historyk i varsavianista. Badacz społeczny i animator. Współzałożyciel i członek zarządu Stowarzyszenia Badawczo Animacyjnego Flâneur - realizującego projekty związane z animacją kultury oraz konsultacjami społecznymi (Naszembeku.pl oraz Wspólny Narodowy).

Jarosław Wszędybył – reżyser i scenarzysta filmowy. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Uczeń klasyków polskiego dokumentu – Kazimierza Karabasza i Lidii Zonn.  Autor filmów dokumentalnych, m.in. „Zabawy z czasem” i „Kolory nadziei”.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązuje rezerwacja miejsc: tel. +48 22 47 10 301; e-mail: [email protected]

Kolejne wydarzenia w ramach cyklu „Wielokulturowa Warszawa”:

  • 21 listopada 2013, godz. 20:00, pokaz filmu „MOJA WARSZAWA”, reż. M. Zmarz-Koczanowicz
  • 23 listopada 2013, godz. 10:00, warsztat fotograficzny MIASTO PODZIELONE?
  • 23 listopada 2013, godz. 13:00, warsztat plastyczny MENTALNA MAPA STOLICY
  • 24 listopada 2013, godz. 10:00, warsztat performatywny zakończony flash mobem W ŚRODKU I NA ZEWNĄTRZ

Serdecznie zapraszamy!

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Partnerem medialnym projektu jest portal Kontynent Warszawa

Kontynent Warszawa - logotyp

 

 

 

Patroni medialni