Warsztaty

24–25.05.2014, 11:00–17:00

Wizerunek obcego

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na dwudniowe warsztaty, które będą okazją do rozmowy o sposobach postrzegania przedstawicieli grup mniejszościowych i dostarczą nam wiedzy o mechanizmach tworzenia wizerunku „innego”, „obcego”. Podczas zajęć prowadzonych przez dr Ericę Lehrer i Jana Geberta przyjrzymy się figurkom „Żydka z pieniążkiem” i  zastanowimy się, jakie mogą mieć znaczenia dla Polaków, a jakie dla Żydów odwiedzających Polskę. Pytania o tradycje rzeźbienia postaci Żydów będą wpisane w szerszą dyskusję o znaczeniu wizerunków „innego”, zawartych w przedmiotach, obrazach czy reklamach.

Prosimy uczestniczki i uczestników warsztatów o przyniesienie na warsztaty jednego przedmiotu reprezentującego „wizerunek obcego”.

Dr Erica Lehrer – amerykańska antropolożka kultury i kuratorka. Autorka m.in. „Jewish Poland Revisited: Heritage Tourism in Unquiet Places”(2013). W 2013 roku była kuratorką wystawy „Pamiątka, zabawka, talizman” w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Wykładowczyni Concordia University w Montrealu.

Jan Gebert – mówi o sobie, że jest „żydkologiem” (posiada największą kolekcję figurek i obrazów Żydków na świecie, pracuje nad publikacją popularnonaukową poświęconą tematowi). Członek Gminy Żydowskiej w Warszawie, współpracownik redakcji włoskiego dziennika „La Repubblica”.

24–25 maja, godz. 11.00–17.00, wstęp wolny, obowiązują rezerwacje.

Zapraszamy również  na kolejne wydarzenia z cyklu „Swój-obcy-inny. Muzeum wobec stereotypów”:

14–15.06.2014, godz. 11.00–17.00 –  dwudniowe warsztaty antydyskryminacyjne dla licealistów i seniorów „Jak mówić, żeby nie wykluczać”.

Cykl działań „Swój-obcy-inny. Muzeum wobec stereotypów” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - 

logotyp

30.04.2014