Wobec rasizmu, wobec antysemityzmu – warsztaty
Zapraszamy na dwudniowe warsztaty antydyskryminacyjne dla dorosłych, których punktem wyjścia będzie omówienie wyobrażeń, lęków i stereotypów związanych z krwią i "rasą".
Wychodząc od tego tematu, posługując się wystawą czasową „Krew. Łączy i dzieli” jako narzędziem, omówimy mechanizmy stereotypizacji, funkcjonowania uprzedzeń i dyskryminacji. Podczas warsztatów odwiedzimy wybrane przestrzenie wystawy czasowej i będziemy mieć czas na dyskusje w grupie.
Zwrócimy szczególną uwagę na legendy o krwi i przykłady propagandy nazistowskiej oraz omówimy relacje między mową nienawiści a przemocą wobec mniejszości. Ważnym aspektem zajęć będzie wzmocnienie kompetencji związanych z rozpoznawaniem uprzedzeń i reagowaniem na antysemityzm i rasizm.
Warsztaty odbędą się w dwóch terminach dla dwóch oddzielnych grup:
- I termin: 4-5 listopada 2017 (sobota-niedziela), godz. 11.00-18.00, prowadzenie: Dominika Cieślikowska i Małgorzata Waszczuk
- II termin: 18-19 listopada 2017 (sobota-niedziela), godz. 11.00-18.00, prowadzenie: Dominika Cieślikowska i Dagmara Mańka-Wizor
Zgłoszenia przyjmujemy do 26 października, wyniki rekrutacji prześlemy zainteresowanym osobom 27 października. Udział jest bezpłatny.
Prowadzące:
Dominika Cieślikowska – psycholożka i trenerka umiejętności międzykulturowych i antydyskryminacyjnych. Uczestniczy i współorganizuje krajowe i międzynarodowe przedsięwzięcia promujące politykę równościową, antydyskryminacyjną, dialog międzykulturowy i zarządzanie różnorodnością. Wykształcenie trenerskie zdobyła w Szkole Treningu Umiejętności Psychospołecznych, w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej "INTRA" oraz na licznych kursach trenerskich (Open Sociaty Institute, Sieć Trenerska Gender Mainstreaming, Gender Index, Facilitators Development Events British Council).
Dagmara Mańka-Wizor – w Muzeum POLIN od 2011 roku, główna specjalistka ds. szkoleń; Zajmuje się, między innymi, udostępnianiem wystawy gościom – jest odpowiedzialna za kursy przewodnickie, przygotowanie scenariuszy oprowadzania, materiałów do pracy na wystawie, ale też za współpracę z takimi organizacjami ja Marsz Żywych. Sama najczęściej prowadzi zajęcia dla osób dorosłych, w tym od kilku lat warsztaty antydyskryminacyjne dla policji i nauczycieli.
Małgorzata Waszczuk – socjolożka, od 2007 roku zajmuje się edukacją obywatelską, międzykulturową i dialogiem polsko-żydowskim. Współpracowała m.in. z Fundacją Forum Dialogu Między Narodami, Urzędem m.st. Warszawy i szwajcarskim oddziałem Service Civil International. Od czterech lat koordynuje programy antydyskryminacyjne dla dorosłych w Muzeum POLIN – organizuje wykłady, akcje miejskie, cykle edukacyjne, prowadzi warsztaty.
Wydarzenie towarzyszące wystawie "Krew. Łączy i dzieli".
Mecenas
Współorganizator