Edukacja
8-9.01.2018
Wobec rasizmu, wobec antysemityzmu – warsztaty








Zapraszamy osoby pracujące w muzeach, instytucjach kultury oraz organizacjach pozarządowych na polu edukacji i kultury, na bezpłatne warsztaty antydyskryminacyjne odbywające się częściowo w przestrzeni wystawy czasowej "Krew. Łączy i dzieli". Styczeń 2018 to ostatni miesiąc, w którym można odwiedzić wystawę w Muzeum POLIN.
8-9 stycznia 2018 (poniedziałek-wtorek), godz. 11.00-18.00, zgłoszenia do 18 grudnia (poniedziałek)
Punktem wyjścia dwudniowych warsztatów antydyskryminacyjnych będzie omówienie wyobrażeń, lęków i stereotypów związanych z krwią i "rasą". Wychodząc od tego tematu, posługując się wystawą czasową jako narzędziem, omówimy mechanizmy stereotypizacji, funkcjonowania uprzedzeń i dyskryminacji. Podczas warsztatów odwiedzimy wybrane przestrzenie wystawy czasowej „Krew. Łączy i dzieli” i będziemy mieć czas na dyskusje w grupie.
Zwrócimy szczególną uwagę na legendy o krwi i przykłady propagandy nazistowskiej oraz omówimy relacje między mową nienawiści a przemocą wobec mniejszości. Ważnym aspektem zajęć będzie wzmocnienie kompetencji związanych
z rozpoznawaniem uprzedzeń i reagowaniem na antysemityzm i rasizm.
Wypełnij formularz zgłoszeniowy >>
Zgłoszenia przyjmujemy do 18 grudnia, wyniki rekrutacji prześlemy zainteresowanym osobom 19 grudnia.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie mamy możliwości zwrotu kosztów dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia.
Prowadzące:
Dominika Cieślikowska – psycholożka i trenerka umiejętności międzykulturowych i antydyskryminacyjnych. Uczestniczy i współorganizuje krajowe i międzynarodowe przedsięwzięcia promujące politykę równościową, antydyskryminacyjną, dialog międzykulturowy i zarządzanie różnorodnością. Wykształcenie trenerskie zdobyła w Szkole Treningu Umiejętności Psychospołecznych, w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej "INTRA" oraz na licznych kursach trenerskich (Open Sociaty Institute, Sieć Trenerska Gender Mainstreaming, Gender Index, Facilitators Development Events British Council).
Małgorzata Waszczuk – socjolożka, od 2007 roku zajmuje się edukacją obywatelską, międzykulturową i dialogiem polsko-żydowskim. Współpracowała m.in. z Fundacją Forum Dialogu Między Narodami, Urzędem m.st. Warszawy i szwajcarskim oddziałem Service Civil International. Od czterech lat koordynuje programy antydyskryminacyjne dla dorosłych w Muzeum POLIN – organizuje wykłady, akcje miejskie, cykle edukacyjne, prowadzi warsztaty.
Wydarzenie towarzyszące wystawie "Krew. Łączy i dzieli".