Kultura

14.07.2013

Wycieczka rowerowa: Grodzisk Mazowiecki

Muzeum Historii Żydów Polskich, Stowarzyszenie Europa i My oraz Stowarzyszenie Welocypedy.pl serdecznie zapraszają na wycieczkę rowerową szlakiem historii i kultury żydowskiej na Mazowszu: Grodzisk Mazowiecki i okolice.

Termin: 14 lipca 2013 (niedziela)

Wycieczkę po Grodzisku Mazowieckim poprowadzi Łukasz Nowacki - pracownik Ośrodka Kultury Gminy Grodzisk Mazowiecki, autor publikacji historycznych.

Stowarzyszenie Europa i My – niezależna organizacja pozarządowa, aktywnie wspierająca lokalne społeczności i inicjatywy. Działa na rzecz współpracy międzypokoleniowej oraz rozwoju aktywności młodzieży. Stowarzyszenie Europa i My od 2009 roku, wspólnie z innymi organizacjami, instytucjami oraz osobami prywatnymi realizuje program „Ulica Żydowska”. To przedsięwzięcie, którego celem jest przypomnienie utraconej kultury i zapomnianego dziedzictwa dawnych mieszkańców Grodziska Mazowieckiego. Więcej na www.ulicazydowska.pl.

Grodzisk był miastem prywatnym, w którym nie obowiązywał przywilej „de non tolerandis Judaeis”, zabraniający społeczności żydowskiej osiedlania się. Pierwsze informacje o Żydach zamieszkujących Grodzisk pochodzą z 2 połowy XVI wieku. W wieku XVIII proboszcz Jan Klemens Mokronowski zezwolił Żydom na zbudowanie w Grodzisku domu modlitwy oraz na założenie cmentarza poza granicami miasta. Pod koniec XVIII w Grodzisku funkcjonowała samodzielna gmina żydowska. Intensywny rozwój osadnictwa żydowskiego w tym czasie związany był przede wszystkim z patentem wydanym przez króla pruskiego w 1797 roku, który ograniczał osadnictwo Żydów na wsi. Żydzi zamieszkali w mieście uzyskali prawo zajmowania się rzemiosłem i handlem.
Grodzisk był ważnym ośrodkiem chasydyzmu. Własną dynastię założył tutaj cadyk Elimelech Szapiro, który był wnukiem Magida z Kozienic oraz synem założyciela dynastii z Mogielnicy, a także ze strony matki potomkiem słynnego Elimelecha z Leżajska i Widzącego z Lublina. Szapiro miał w Grodzisku swój dwór oraz szkołę.
Dzisiaj o przeszłości miasta przypomina niewiele miejsc. Podczas wycieczki przywołamy opowieści o dawnych mieszkańcach Grodziska, odwiedzimy cmentarz żydowski, zobaczymy kamienice należące niegdyś do wielkich żydowskich przedsiębiorców, poszukamy zachowanej kuczki, które buduje się w czasie święta Sukkot, zwiedzimy miejsca, gdzie znajdowała się synagoga, żydowskie szkoły czy targ. Obejrzymy również wystawę poświęconą Żydom grodziskim w Willi Radogoszcz.
Następnie udamy się do wsi Adamowizna, gdzie zobaczymy dworki należące do rodziny Adama Chełmońskiego, brata malarza Józefa Chełmońskiego oraz Zofii i Gustawa Zahrtów. Odwiedzimy również Pałac w Radziejowicach, gdzie znajduje się galeria malarstwa Józefa Chełmońskiego

Wycieczka całodniowa. Wycieczka przeznaczona dla osób pełnoletnich.
Liczba miejsc ograniczona - obowiązują rezerwacje (decyduje kolejność zgłoszeń).

Rezerwacje:
(+48) 22 471 03 01; 604 452 946
rezerwacje@jewishmuseum.org.pl

Koszt biletu kolejowego (Koleje Mazowieckie) – po stronie uczestników:

  • Dla osób nieposiadających karty miejskiej ani biletów okresowych – bilet wycieczkowy PKP na trasie Warszawa Zachodnia – Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Zachodnia kosztuje ok. 12,00 zł
  • Dla osób posiadających kartę miejską na 1 strefę ( bilet 90-dniowy; miesięczny; 3-dniowy lub dobowy) – bilet wycieczkowy PKP na trasie Warszawa Ursus – Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Ursus kosztuje ok. 10,00 zł
  • Dla osób posiadających kartę miejską na 1 i 2 strefę (bilet 90-dniowy; miesięczny; 3-dniowy lub dobowy) – bilet wycieczkowy PKP na trasie Pruszków – Grodzisk Mazowiecki – Pruszków kosztuje ok. 8,00 zł


Prosimy o zapoznanie się z regulaminem uczestnictwa w wycieczce.

Szczegółowy program zostanie wysłany do osób, które dokonają rezerwacji.

Więcej informacji na stronach:
http://www.jewishmuseum.org.pl/
http://europaimy.org/
www.ulicazydowska.pl 
http://www.welocypedy.pl/

Wycieczki rowerowe śladami kultury żydowskiej będą organizowane co dwa tygodnie przez cały okres letni.

Kolejna wycieczka: 28 lipca br. do Brwinowa.

 

17.06.2013