Kultura

30.06.2013

Wycieczka rowerowa: Mińsk Mazowiecki, Mrozy i Kałuszyn

Fot. flickr/koocbor/cc-by-sa 2.0

Muzeum Historii Żydów Polskich, Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego oraz Stowarzyszenie Welocypedy.pl serdecznie zapraszają na wycieczkę rowerową szlakiem historii i kultury żydowskiej na Mazowszu: Mińsk Mazowiecki i okolice.

Termin: 30 czerwca 2013 (niedziela)

Pierwsi wyznawcy judaizmu zamieszkali w Mińsku w XVII w. Upadek gospodarczy miasta w wiekach kolejnych spowodował, że na jego terenie mieszkała mała liczba Żydów, podlegając pod kahał w Kałuszynie. Wzrost liczby ludności żydowskiej w XIX w. – ponad 60% ogólnej populacji miasta – spowodowała  budowa tzw. traktu brzeskiego, a następnie kolei warszawsko-terespolskiej. Pod koniec XIX w. w Mińsku (wówczas Nowomińsku) cadyk Jakow Perłow wybudował pierwszą w Królestwie Polskim jesziwę chasydzką. W okresie II RP kwitło życie społeczno-polityczne i kulturalne; odsetek Żydów wynosił wówczas około 40%.

Dzisiaj w Mińsku Mazowieckim nie zachowały się prawie żadne zabytki żydowskiej  kultury materialnej. Podczas wycieczki przywołamy opowieści o dawnych mieszkańcach Mińska. Odwiedzimy również pobliskie miejscowości Kałuszyn i Mrozy.

Naszym przewodnikiem będzie wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, Alicja Gontarek. Towarzystwo jest jednym z najstarszych stowarzyszeń społeczno-kulturalnych, nie tylko na terenie miasta i powiatu mińskiego, ale i na wschodnim Mazowszu. Utworzone zostało w 1962 r. Celem działalności Towarzystwa jest m. in. ożywienie zainteresowania mińszczan przeszłością miasta oraz powiatu mińskiego. Towarzystwo prowadzi również działalność wydawniczą, współorganizuje wystawy okolicznościowe oraz sesje popularnonaukowe. Z inicjatywy Towarzystwa ufundowano także tablice pamiątkowe i zorganizowano konkursy historyczne.

Wycieczka całodniowa.

Dojazd na miejsce: Koleje Mazowieckie.
Wycieczka przeznaczona dla osób pełnoletnich.

Liczba miejsc ograniczona - obowiązują rezerwacje (decyduje kolejność zgłoszeń).
Kontakt: (+48) 22 471 03 01; rezerwacje@jewishmuseum.org.pl
Koszt biletów kolejowych po stronie uczestników - razem ok. 17 zł
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem uczestnictwa w wycieczce: http://www.jewishmuseum.org.pl/template/gfx/Regulamin_wycieczki_rowerowej.pdf

Szczegółowy program zostanie wysłany do osób, które dokonają rezerwacji.

Więcej informacji na stronach:
http://www.jewishmuseum.org.pl/
http://www.tpmm.pl/
http://www.welocypedy.pl/

Wycieczki rowerowe śladami kultury żydowskiej będą organizowane co dwa tygodnie przez cały okres letni.

Kolejna wycieczka: 14 lipca br. do Grodziska Mazowieckiego.

13.05.2013