Kultura

19.05.2013

Wycieczka rowerowa - Żyrardów i okolice

Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszenie Welocypedy.pl serdecznie zapraszają na wycieczkę rowerową szlakiem historii i kultury żydowskiej na Mazowszu: Żyrardów i okolice!

Wycieczkę poprowadzi Justyna Żak – pracownik Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, kuratorka wystawy „Z dziejów miasteczka w kolorze niebieskim. O społeczności żydowskiej Żyrardowa i okolic”, uczestniczka projektu inwentaryzacji i przygotowania mapy cmentarza żydowskiego w Żyrardowie.

Pierwsi Żydzi osiedlili się w Żyrardowie w 1840 r. Przed pierwszą wojną światową społeczność żydowska stanowiła ok. 12% mieszkańców wielonarodowego Żyrardowa – przemysłowego miasta idealnego. W Żyrardowie działała gmina żydowska, funkcjonowała synagoga oraz szkoła żydowska. Żydzi zajmowali się handlem, rzemiosłem, krawiectwem.

W czasie wycieczki odwiedzimy tereny dawnej dzielnicy żydowskiej, cmentarze żydowskie w Żyrardowie i Wiskitkach, Muzeum Mazowsza Zachodniego. Poznamy wyjątkową architekturę miasta. Wysłuchamy historii o przedwojennym Żyrardowie, który zupełnie zmienił oblicze po II wojnie światowej.

Wycieczka całodniowa. Dojazd na miejsce: Koleje Mazowieckie. Wycieczka przeznaczona dla osób pełnoletnich.

Liczba miejsc ograniczona – obowiązują rezerwacje (decyduje kolejność zgłoszeń).

Kontakt:
(+48) 22 471 0301
rezerwacje@jewishmuseum.org.pl

Koszty biletów kolejowych oraz biletów wstępu do Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie po stronie uczestników – razem ok. 20 zł.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem uczestnictwa w wycieczce.

Szczegółowy program zostanie wysłany do osób, które dokonają rezerwacji.

Więcej informacji na stronie:
http://www.welocypedy.pl/

Wycieczki będą organizowane co dwa tygodnie – do początku września.

Kolejna wycieczka: 2 czerwca br. do Radzymina

Wycieczka całodniowa. Dojazd na miejsce pociągiem. Liczba miejsc ograniczona – obowiązują rezerwacje. Wycieczka przeznaczona dla osób pełnoletnich.

13.05.2013