Wykład

Wykład pt. „Pamięć o Auschwitz w perspektywie innych ludobójstw w XX wieku”

Buty na gromadzie w Muzeum Auschwitz.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na wykład Małgorzaty Wosińskiej z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM i CNLG (Narodowej Rwandyjskiej Komisji do Walki Przeciw Genocydowi), podczas którego badaczka przedstawi mechanizmy ludobójstwa  w perspektywie antropologicznej. Kazus Auschwitz / Shoah stanie się dla niej punktem wyjścia dla porównawczej i krytycznej analizy innych przypadków ludobójstw, zwłaszcza ludobójstwa Tutsi w Rwandzie w 1994 roku. 

Małgorzata Wosińska (ur. 1985) antropolożka kultury, kuratorka wystaw w miejscach pamięci w Polsce i Rwandzie, doktorantka ostatniego roku na Wydziale Historycznym UAM, badaczka CNLG (Narodowej Rwandyjskiej Komisji do Walki Przeciw Ludobójstwu). Zajmuje się dyskursem Holokaustu oraz nauki o ludobójstwach, antropologią pamięci i przestrzeni. Ukończyła szkolenia z zakresu psychotruamatologii ogólnej. Pracuje nad rozprawą doktorską na temat tożsamości ocalałych z ludobójstwa w Rwandzie.

Wydarzenie odbywa się z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

30 stycznia, godz. 18.00, wstęp wolny.

Cykl działań „Swój-obcy-inny – muzeum wobec stereotypów” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp