Wykład

Wykład pt. "Polityka III Rzeszy wobec mniejszości"

fot. flickr/turbomi, CC BY-NC-SA 2.0

Które grupy były przez nazistów uznawane za wrogie w stosunku do państwa i społeczeństwa niemieckiego? Jak w latach 1933–1945 przebiegał proces określania tych grup, usuwania ich poza nawias życia publicznego i wreszcie fizycznego eliminowania?

Podczas wykładu prof. Eugeniusz Cezary Król opowiadał o prześladowaniach społeczności żydowskiej, a także innych grup, w tym Sinti i Romów, osób niepełnosprawnych, chorych psychicznie, świadków Jehowy, homoseksualistów.

Omówiono również politykę nazistowską wobec mniejszości etnicznych na przykładzie Polaków w Trzeciej Rzeszy, a następnie na okupowanych ziemiach Polski.

Prof. Eugeniusz Cezary Król - historyk, politolog i tłumacz niemieckiej literatury historycznej. Dyrektor Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, wykładowca w Collegium Civitas w Warszawie. Jest autorem m.in. książki "Propaganda i indoktrynacja narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945" oraz tłumaczem obszernego wyboru fragmentów z Dzienników Josepha Goebbelsa.

Wydarzenie odbywło się z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
 

Cykl działań „Swój-obcy-inny – muzeum wobec stereotypów” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp