Wystawy

23.10.2015 16:00

Wystawa „Wojciech Wilczyk: (nie)widzialne / (in)visible”

Projekt: Marcin Władyka

Na wystawę składają się dwa cykle fotograficzne Wojciecha Wilczyka, laureata tegorocznej Grand Press Photo.

Projekt Niewinne oko nie istnieje (2006–2008) zawiera ponad 300 zdjęć przedstawiających zachowane do dziś na terenie dzisiejszej Polski budynki dawnych synagog, bejt ha-midraszów i domów modlitwy, zamienione po 1945 roku na sklepy, remizy strażackie, magazyny, a w najlepszym wypadku – na muzea czy biblioteki.
 
Projekt Święta Wojna (2009–2014) powstał na terenie Krakowa, Łodzi oraz na Górnym Śląsku. Artysta sfotografował murale autorstwa kibiców piłkarskich, toczących na murach lokalne wojny na inwektywy i obrazy, nierzadko zawierające rasistowskie, niekiedy antysemickie hasła i symbole.
 
Oba pokazywane na wystawie cykle Wilczyka dotyczą podobnego zagadnienia i stawiają widza przed podobnymi pytaniami: o obojętność wobec pustki i o niewinność oka wobec murów. Stanowią próbę uchwycenia polskiej rzeczywistości, wciąż przechodzącej głęboką transformację społeczną, ekonomiczną i kulturową.
  • Współorganizator: Galeria Atlas Sztuki w Łodzi
  • Patron wystawy: Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”
  • Kuratorzy: Wojciech Wilczyk, Artur Tanikowski
  • Kurator organizacyjny: Ewa Witkowska

Więcej informacji o wystawie.

23 października o godz. 16.00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie z Wojciechem Wilczykiem. Wstęp w cenie biletu na wystawę.

29.09.2015