Za bramą tajemnic – spacer po cmentarzu żydowskim
image

Cmentarz przy Okopowej to jedno z niewielu w pełni zachowanych miejsc świadczących o wielokulturowości Warszawy. To tu zobaczymy obok siebie nagrobki w języku hebrajskim, jidysz, polskim, a także w esperanto.
- 21 maja (niedziela), 14.30-17.00
- Bilety: normalny 20 zł, ulgowy: 15 zł, BRAK MIEJSC
- Prowadzenie: Katarzyna Jankowska
- Miejsce zbiórki: przed bramą cmentarza, ul Okopowa 49/51
W świadomości mieszkańców jedna z największych warszawskich nekropolii nadal pozostaje miejscem tajemniczym i niedostępnym. W trakcie spaceru przybliżymy żydowskie zwyczaje pogrzebowe. Wyjaśnimy, dlaczego na nagrobkach wyrzeźbione są dłonie, zwierzęta i motywy roślinne. Pokażemy, jak dzięki nim można rozpoznać płeć, zawód, a czasem nawet imię osoby zmarłej. Opowiemy także historie osób, które budowały Warszawę i walczyły o niepodległość Polski oraz wspomnimy mieszkańców i mieszkanki stolicy, których życiorysy stały się częścią historii getta i Zagłady.
Spacer będzie także okazją do odwiedzenia wielkiej, żydowskiej galerii sztuki. To na Okopowej można podziwiać rzeźby Abrahama Ostrzegi, elementy mauretańskiej architektury czy ważne upamiętnienia stworzone współcześnie, takie jak symboliczny grób członków grupy Oneg Szabat, twórców tajnego archiwum getta warszawskiego.
Katarzyna Jankowska, licencjonowana przewodniczka po Warszawie i przewodniczka w Muzeum POLIN oraz Żydowskim Instytucie Historycznym. Współautorka scenariuszy zajęć online oraz spacerów tematycznych dla młodzieży i dorosłych. W Muzeum POLIN koordynuje program szkoleń zawodowych dla przewodników miejskich i muzealników oraz projekt dla nastolatków – "Rówieśnicy – Przewodnicy". Absolwentka geografii na UW oraz programów liderskich dla edukatorów. Na co dzień interesuje się badaniami z zakresu turystyki miejskiej, postpamięci, gender studies. Entuzjastka historii sztuki oraz żydowskiej kultury kulinarnej. W czasie wolnym dzieli się pasją do miasta, fotografii oraz wiedzą z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej w mediach społecznościowych (kasia_warsawpolinguide na Instagramie).