Z(a)miany. Sztuki wizualne i żydowska (nie)obecność – relacja audio
Dyskusja artystów zajmujących się tematyką (nie)obecności Żydów w Polsce: Łukasza Baksika, Rafała Jakubowicza, Karoliny Freino i Wojciecha Wilczyka. Twórcy zastanowią się nad rozmaitymi formami pracy, źródłami inspiracji, poszukiwaniami, konfrontacją z pamięcią i przetwarzaniem gotowych form.
- 9 grudnia, godz. 18.00, wstęp wolny.
Prowadzenie: Ewa Toniak – historyk i krytyk sztuki, niezależna kuratorka.
Biogramy artystów:
Łukasz Baksik (ur. 1975) – fotograf zainteresowany fotografią społeczną i dokumentalną. Autor cyklu Macewy codziennego użytku prezentowanego m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie i na 21. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Rafał Jakubowicz (ur. 1974) – profesor nadzwyczajny w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie prowadzi na Wydziale Edukacji Artystycznej Pracownię Sztuki w Przestrzeni Społecznej. Pracuje również w Zakładzie Hebraistyki, Arameistyki i Karaimoznawstwa w Katedrze Studiów Azjatyckich na Wydziale Neofilologii UAM. Był współkuratorem (wspólnie z Christiane Mennicke-Schwarz, Valentiną Marcenaro i Dorotą Monkiewicz) wystawy o tożsamości żydowskiej w dzisiejszej Europie, pt. Vot ken you mach?, która odbyła się w w Kunsthaus Dresden (2013) oraz w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu (2015).
Karolina Freino (ur. 1978) – artystka wizualna, adaptuje różne techniki i media artystycznej wypowiedzi. Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Edinburgh College of Art (School of Sculpture) i Uniwersytecie Bauhausu w Weimarze (MFA „Sztuka Publiczna i Nowe Strategie Artystyczne"). Od 2007 roku asystentka w Katedrze Rzeźby ASP we Wrocławiu.
Wojciech Wilczyk (ur. 1961) – fotograf, poeta, eseista i krytyk sztuki, kurator wystaw, wykładowca na Akademii Fotografii w Krakowie. Jego twórczość artystyczna wpisuje się w nurt fotografii społecznie zaangażowanej. Poprzez dokumentację miejsc i wydarzeń pokazuje różne oblicza polskiej rzeczywistości. Otrzymał wyróżnienie w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2009 (album Niewinne oko nie istnieje) oraz nagrodę PHOTO BOOK OF THE YEAR 2014 w konkursie Grand Press Photo 2015 (album Święta Wojna).