Wydarzenie

27 czerwca - 1 lipca 2016

Zapraszamy na 26. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie

fot. materiały organizatotra

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje wydarzenia w ramach 26. Festiwalu Kultury Żydowskiej  w Krakowie we współpracy z Muzeum Galicja. Gościem tej edycji festiwalu będzie prof. Dariusz Stola dyrektor Muzeum POLIN, który wygłosi wykład „Jak pokazywać historię polskich Żydów?”.  Na wszystkie wydarzenia organizowane przez Muzeum POLIN wstęp wolny.

W ostatnich latach otwarto w Polsce kilka, mniejszych lub większych, muzeów historii Żydów, zaś w szeregu istniejących muzeów rozbudowano lub zmieniono wystawy tej historii poświęcone. Największe z nich, warszawskie Muzeum POLIN jest eksperymentem, którego wynikom warto przyjrzeć się bliżej. Powitane przez falę bezprecedensowego zainteresowania mediów w kraju i za granicą, przyciągnęło w krótkim czasie ponad pół miliona gości i zyskało najważniejsze nagrody muzealne w Europie, w tym jako pierwsze polskie muzeum w blisko czterdziestoletniej historii konkursu European Museum of the Year Award zostało uznane za Europejskie Muzeum Roku 2016. Wykład przedstawi założenia i praktykę działania muzeum, zwracając uwagę zarówno na przyczyny sukcesów jak i zagrożenia, oraz wnioski dla innych instytucji popularyzujących historię Żydów za pomocą wystaw.

W ramach 26. FKŻ  odbędzie się również otwarta konferencję „Ślady pamięci, ślady tożsamości. Dziedzictwo żydowskie w lokalnej historii i kulturze”, którą otworzy Łucja Koch, kierowniczka Działu Edukacji Muzeum POLIN. Prelegenci przedstawią jaki wpływ na poziom wiedzy o dziedzictwie żydowskim mają instytucje edukacyjne i kulturalne w środowisku lokalnym. Trzydniową konferencję podsumuje Krzysztof Bielawski redaktor portalu Wirtualny Sztetl na co dzień badający liczne synagogi, mykwy, cmentarze i inne obiektów związane z tysiącletnią obecnością Żydów w Polsce.

Podczas festiwalu odbędzie się także wykład Głównej Kuratorki Zbiorów Muzeum POLIN oraz Michała Galasa z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, poświęcony Mordechaiowi Ardonowi uznawanemu za największego malarza  Izraela XX wieku.

POLIN Europejskie Muzeum Roku 2016 na 26. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie:

  • 27.06, godzina 17:00 – 19:00, wykład prof. Dariusza Stoli „Jak pokazywać historię polskich Żydów?”
    Wykład odbędzie się w ramach cyklu „Pamięci Chrisa Schwarza”. Wykład po polsku, z tłumaczeniem na angielski.
  • 28-30.06, konferencja „Ślady pamięci, ślady tożsamości. Dziedzictwo żydowskie w lokalnej historii i kulturze” z udziałem przedstawicieli POLIN: Łucji Koch (kierowniczka działu edukacji) oraz Krzysztofa Bielawskiego (redaktora portalu "Wirtualny Sztetl"). Muzeum POLIN jest głównym partnerem konferencji organizowanej przez  Muzeum Galicja
  • 1.07, godzina 16:30 – 18:00, wykład Renaty Piątkowskiej i Michała Galasa "W kręgu sztuki i kabały - w 120. rocznicę urodzin Mordechaja Ardona"

Wszystkie powyższe wydarzenia odbywają się w Muzeum Galicja.

Wstęp wolny!

23.06.2016