Warsztaty

Żydowskie ABC

Żydowskie ABC Gwiazda Dawida w kolorze biało-niebieskim.
fot. Flickr

Zapraszamy na cykl spotkań wokół podstawowych pojęć z zakresu judaizmu i kultury żydowskiej. Do wspólnych rozmów zapraszają Agata Rakowiecka z JCC Warszawa, rabinka Małgorzata Kordowicz z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz Piotr Kowali z Muzeum POLIN.

Współorganizatorem cyklu jest Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa.
 

 • Czym jest edukacja żydowska? – dyskusja 
  16 września (poniedziałek), godz. 18.00, wstęp wolny
  Czym charakteryzuje się edukacja żydowska? Jakie są jej zasadnicze cele? 
  Uczestnicy spotkania: przedstawiciele środowisk żydowskich, zajmujący się edukacją żydowską w Polsce oraz Piotr Kowalik z Muzuem POLIN.

Minione wydarzenia

 • Kto jest Żydem? – spotkanie
  22 listopada (środa), 18:30, Klubokawiarnia Muzeum POLIN
  Kto jest Żydem i czy Żydem jest się tylko po matce?  W spotkaniu wezmą udział: Michał Kos z JCC Warszawa, rabinka Małgorzata Kordowicz i dr hab. Marcin Grynberg.
   
 • Kto jest Żydem? – warsztaty genealogiczne
  27 listopada (poniedziałek), 18:00, JCC Warszawa
  Rozmowa specjalistów i osób poszukujących swoich korzeni o teorii i praktyce badań genealogicznych. Warsztaty poprowadzą: Michał Majewski (Muzeum POLIN) oraz Matan Shefi (Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma).
   
 • Co to jest obrzezanie? – spotkanie
  13 grudnia (środa), 18:30, Klubokawiarnia Muzeum POLIN
  Czym jest brit mila? Jakie jest religijne i kulturowe znaczenie obrzezania?
   
 • Co to jest obrzezanie? – pokaz filmu
  18 grudnia (poniedziałek), 18:00, JCC Warszawa
  Projekcja filmu dokumentalnego Danae Elon "Ucięta dyskusja". Autorka filmu przedstawia różne opinie na temat rytuału męskiego obrzezania oraz adaptacji starodawnego obrzędu przez świat współczesny.
   
 • Co to jest koszerność? – warsztaty kulinarne - produkty mleczne
  22 stycznia (poniedziałek), 18:00, JCC Warszawa
  Wspólne gotowanie pod okiem Maryli Musidłowskiej i Jakuba Chojeckiego. Dowiemy się, jakie zasady obowiązują przy przygotowaniu posiłków z produktów mlecznych i mięsnych w koszernej kuchni żydowskiej. 

  Menu/plan zajęć:
  • Na przystawkę – małe studium przypadku: pita & humus de luxe,
  • W roli głównej – Boker Tow all time favourites: szakszuka z domową focaccią i pasztet z soczewicy w bonusie,
  • Na deser – pudding z chałki.
 • Co to jest koszerność? – spotkanie
  24 stycznia (środa), 18:30, Klubokawiarnia Muzeum POLIN
  Paulina Kakareko z JCC Warszawa oraz rabinka Małgorzata Kordowicz z zaproszonym gościem opowiedzą, co oznacza kaszrut. Czym jest jedzenie koszerne i gdzie znajdziemy dotyczące go reguły? Jak zachować się w koszernym domu?
   
 • Co to jest koszerność? – warsztaty kulinarne - produkty mięsne
  29 stycznia (poniedziałek), 18:00, Menora InfoPunkt
  Jakie zasady należy stosować przygotowując potrawy mięsne w kuchni żydowskiej? Jakie mięso jest koszerne a jakie trefne?
   
 • Co to są języki żydowskie? – spotkanie
  21 lutego (środa), godz. 18.30, Klubokawiarnia Muzeum POLIN, wstęp wolny
  Rabinka Małgorzata Kordowicz z zaproszonymi gośćmi opowie, jakimi językami posługują się społeczności żydowskie w Izraelu i w Diasporze. Gdzie obecnie używa się języka jidysz a gdzie ladino? Jaka jest historia języka hebrajskiego?

  Spotkanie poprowadzi Aleksandra Przeździecka-Kujałowicz, absolwentka Hebraistyki na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, historyczka sztuki. W latach 2012-2016 pracowała w Dziale Sztuki Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Jest współautorką przewodnika dla dzieci po pałacu w Wilanowie oraz autorką publikacji z serii "200 lat Muzeum w Wilanowie". Od 2016 roku pracuje w Muzeum Historii Żydów Polskich, obecnie na stanowisku opiekuna zbiorów. Zajmuje się między innymi opracowaniem naukowym obiektów z kolekcji muzeum. Szczególnie interesuje się rzemiosłem artystycznym i przedmiotami związanymi z kultem religijnym, synagogalnym i domowym.
 • Co to są języki żydowskie? – warsztaty
  26 lutego (poniedziałek), godz. 18.00-20.00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem e-mail: [email protected]
  Wstęp do nauki języka hebrajskiego w Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa, ul. Chmielna 9A.

  Prowadzenie: Anna Piątek - absolwentka hebraistyki i psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, dwukrotna stypendystka Ministra Spraw Zagranicznych Izraela (pobyty naukowe na Uniwersytecie w Hajfie i w Tel Awiwie), doktorantka Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, lektorka języka hebrajskiego w szkołach językowych, placówkach dydaktycznych, instytucjach kultury i na Uniwersytecie Warszawskim, tłumaczka tekstów źródłowych do historii europejskich Żydów, autorka publikacji literaturoznawczych. W JCC z ogromną przyjemnością pomaga adeptom języka hebrajskiego poznać bogaty świat żydowskiej i izraelskiej kultury.
   
 • Co to jest kipa? O elementach stroju żydowskiego – spotkanie
  21 marca (środa), godz. 18.30-20.00, Klubokawiarnia Muzeum POLIN, wstęp wolny
  Dr Renata Piątkowska z Muzeum POLIN oraz rabinka Małgorzata Kordowicz rozszyfrują pojęcia: kipa, cicit czy tałes. Odpowiedzą na pytania, jak zmieniał się strój w społecznościach żydowskich, a także na czym polega zasada skromnego ubioru w judaizmie.
   
 • Co to jest kipa? O elementach stroju żydowskiego – warsztaty
  26 marca (poniedziałek), godz. 18.30-20.00, wstęp wolny, JCC Warszawa obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem e-mail: [email protected]
   
 • Co to jest micwa? – warsztaty
 • 23 kwietnia (poniedziałek), godz. 18.00, wstęp wolny, JCC Warszawa, (ul. Chmielna 9A)
  Micwa w praktyce (połączona z odrobiną przyjemności). Zapraszamy do JCC na szybką wymianę ubrań połączoną ze zbiórką odzieży dla potrzebujących. Można przynieść coś do oddania/na wymianę, ale nie trzeba - każda para rąk się przyda!
  Prosimy o punktualne przybycie – o 18:30 zaczynamy segregację i pakowanie odzieży dla potrzebujących. Zebrana odzież zostanie przekazana do Domu Samotnej Matki na Białołęce.
   
 • Co to jest micwa? – spotkanie
  25 kwietnia (środa), godz. 18.30, wstęp wolny, Muzeum POLIN
  Rabinka Małgorzata Kordowicz oraz Katarzyna Żarnecka-Lasota, koordynatorka Żydowskiego Centrum Wolontariatu przy Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, wyjaśnią pojęcie micwy. Ile jest przykazań w judaizmie oraz jak je interpretować? Porozmawiamy także o micwie jako dobrym uczynku. Jak możemy okazać pomoc drugiemu człowiekowi, w jakie inicjatywy możemy się zaangażować, jakie znaczenie społeczne ma wolontariat?
   
 • Co to jest szabat? 
  23 maja (środa), godz. 18.30, Muzeum POLIN, wstęp wolny
   
 • Co to jest kibuc? 
  20 czerwca (środa), godz. 19.00, Muzeum POLIN, wstęp wolny
  Czym był i jest kibuc? Modelową wspólnotą, czy nieudanym eksperymentem społecznym? Więcej >>
   
 • Tora – spotkanie 
  5 września (środa), godz. 18.00, wstęp wolny
  Zastanowimy się nad funkcją Tory w judaizmie, jej rolą i historią. Dowiemy się, czym jest Tora, czym różni się od Starego Testamentu, jak dziś czytać Torę i jak ją interpretować. W spotkaniu wezmą udział: rabinka Małgorzata Kordowicz, rabin Oriel Zarecki oraz Piotr Kowalik z Muzeum POLIN, który będzie moderował dyskusję.
   
 • Talmud – spotkanie 
  3 października (środa), godz. 18.00, wstęp wolny
  Zastanowimy się nad znaczeniem Talmudu w tradycji żydowskiej, jego funkcją i historią powstawania. Wyjaśnimy, dlaczego Talmud uznawany jest za jedną z najważniejszych ksiąg judaizmu. W spotkaniu wezmą udział: rabinka Małgorzata Kordowicz i rabin Oriel Zaretsky. Rozmowę poprowadzi Piotr Kowalik z Muzeum POLIN.

 • Rabin – spotkanie 
  19 listopada (poniedziałek), godz. 18.00, wstęp wolny
  Zastanowimy się nad rolą rabina i jego znaczeniem dla społeczności żydowskiej. Dowiemy się jakie są jego obowiązki w synagodze i poza synagogą. Uczestnicy spotkania: rabin Szalom Ber Stambler, przewodniczący grupy Chabad-Lubawicz w Polsce oraz Piotr Kowalik z Muzeum POLIN.
   
 • Synagoga – spotkanie 
  12 grudnia (środa), godz. 18.00, wstęp wolny
  Porozmawiamy o tradycji i historii budowania synagog. Zastanowimy się nad ich funkcją religijną, społeczną, artystyczną i polityczną. Uczestnicy spotkania: historyk architektury dr Eleonora Bergman oraz Piotr Kowalik z Muzuem POLIN
   
 • Ściana Płaczu – spotkanie 
  16 stycznia (środa), godz. 18.00, wstęp wolny
  Porozmawiamy o najświętszym miejscu judaizmu. Wyjaśnimy czym jest Ściana Płaczu. Zastanowimy się nad jej funkcją i symboliką. Uczestnicy spotkania: rabinka Małgorzata Kordowicz, rabin Oriel Zartesky oraz Piotr Kowalik z Muzuem POLIN.
   
 • Czego nie wolno braciom Coen – spotkanie 
  11 lutego (poniedziałek), godz. 18.00, wstęp wolny
  Kohen, Lewita, Izraelita – czy Żydzi są społeczeństwem kastowym? Zastanowimy się jakie obowiązki i przywileje spoczywają na poszczególnych grupach w społeczności żydowskiej. Dowiemy się kim są kapłani. Podczas spotkania porozmawiamy z przedstawicielami poszczególnych "kast".
   
 • Co to jest halacha? - spotkanie 
  13 marca (środa), godz. 18.00, wstęp wolny
  Niezwykle bogatą i wielowątkową tradycję dotyczącą zasad prawnych judaizmu określa jedno słowo – halacha (z hebrajskiego: kroczyć, iść, wędrować). Co to jest halacha? Jakie konkretne zachowania są w judaizmie nakazane lub zabronione? 
  Uczestnicy spotkania: rabinka Małgorzata Kordowicz, rabin Oriel Zaretsky oraz Piotr Kowalik z Muzuem POLIN.
   
 • Geografia świata żydowskiego - Ziemia Izrael a diaspora – dyskusja 
  15 kwietnia (poniedziałek), godz. 18.00, wstęp wolny
  Z czego wynika więź Żydów z Erec Israel? Czym jest diaspora żydowska? Jak wygląda geografia współczesnego świata żydowskiego? 
  Uczestnicy spotkania: Agata Rakowiecka, Remigiusz Sosnowski oraz Piotr Kowalik z Muzuem POLIN.
   
 • Czym jest modlitwa? - spotkanie i dyskusja
  16 maja (czwartek), godz. 18.00, wstęp wolny
  Co to znaczy modlić się po żydowsku? Czy wszyscy Żydzi modlą się tak samo?
  Uczestnicy spotkania: rabinka Małgorzata Kordowicz, rabin Oriel Zaretsky oraz Piotr Kowalik z Muzeum POLIN.
   
 • Czym są święta rolnicze w kulturze żydowskiej? – dyskusja 
  13 czerwca (czwartek), godz. 18.00, wstęp wolny
  Kiedy wypadają święta rolnicze? Jak wyglądały ich obchody w przeszłości, a jak są świętowane teraz?
  Uczestnicy spotkania: Monika Krajewska i Nili Amit oraz Piotr Kowalik z Muzuem POLIN.
   
 • Taniec po izraelsku - dyskusja
  17 lipca (środa), godz. 18.00, wstęp wolny
  W jakich sytuacjach i z jakich powodów tańczą Żydzi? Jakie jest jego znaczenie i jakie pełni funkcje np. podczas uroczystości religijnych? Na czym polega specyfika tańca izraelskiego? Rabinka Małgorzata Kordowicz opowie o znaczeniu tańca w kulturze żydowskiej. Cześć warsztatową poprowadzi Monika Leszczyńska z Grupy Tańca Izraelskiego „Snunit”. Poznamy podstawowe kroki tańca izraelskiego.
  Dyskusję wokół podstawowych pojęć judaizmu i kultury żydowskiej prowadzi Piotr Kowalik z Muzeum POLIN.
   
 • Żydowskie Towarzystwo Krajoznawcze - spotkanie
  8 sierpnia (czwartek), godz. 18.00, wstęp wolny
  Żydowskie Towarzystwo Krajoznawcze, działające  w Polsce przed wojną, miało 30 oddziałów w całym kraju i prowadziło cztery stałe schroniska turystyczne. Dzięki temu dużemu ruchowi społecznemu tysiące osób skorzystało z różnych form turystyki zwykłej i kwalifikowanej. Adam Dylewski z Muzeum POLIN przybliży nam ciekawe historie związane z działalnością ŻTK.
  Dyskusję wokół podstawowych pojęć judaizmu i kultury żydowskiej prowadzi Piotr Kowalik z Muzeum POLIN.
 •  


Opieka merytoryczna:

Agata Rakowiecka - dyrektorka JCC Warszawa, od 10 lat związana z The American Jewish Joint Distribution Committee. Absolwentka programu stypendialnego Melton na Uniwersytecie Hebrajskim, pracowała na rzecz dialogu żydowsko-arabskiego w organizacji Beit Hagefen w Hajfie. Od 2008 roku współtworzyła lokalne i międzynarodowe programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży żydowskiej. Od 2012 roku prowadzi JCC Warszawa.

Rabinka Małgorzata Kordowicz - absolwentka Wydziału Hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Lektorka języka hebrajskiego na polskich uczelniach i redaktorka polsko – żydowskich periodyków. Jej polsko-hebrajski modlitewnik dla dzieci to pierwszy żydowski modlitewnik, który ukazał się drukiem w Polsce od czasu II wojny światowej. W 2016 roku  ukończyła studia w Żydowskim Seminarium Teologicznym (JTS) w Nowym Jorku i, jako pierwsza Polka, została rabinką.

Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa - społeczno-kulturalna inicjatywa służąca za platformę do zgłębiania żydowskich i uniwersalnych wartości. JCC to przestrzeń, w której – w atmosferze otwartości, pluralizmu i wzajemnego szacunku – każdy może zostać i poczuć się członkiem społeczności żydowskiej. Centrum oferuje nieformalną edukację żydowską współpracując z nauczycielami akademickimi i edukatorami. Projekt prowadzi Fundacja Joint Distribution Committee jest wspierana przez Taube Foundation for Jewish Life & Culture, Koret Foundation oraz Kronhill Pletka Foundation.

 

 

Mecenas

 

Współorganizator