Żydowskie ABC
Zapraszamy na cykl spotkań wokół podstawowych pojęć z zakresu judaizmu i kultury żydowskiej. Do wspólnych rozmów zapraszają Agata Rakowiecka z JCC Warszawa, rabinka Małgorzata Kordowicz z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz Piotr Kowali z Muzeum POLIN.
Współorganizatorem cyklu jest Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa.
- Czym jest edukacja żydowska? – dyskusja
16 września (poniedziałek), godz. 18.00, wstęp wolnyCzym charakteryzuje się edukacja żydowska? Jakie są jej zasadnicze cele?Uczestnicy spotkania: przedstawiciele środowisk żydowskich, zajmujący się edukacją żydowską w Polsce oraz Piotr Kowalik z Muzuem POLIN.
Minione wydarzenia
- Kto jest Żydem? – spotkanie
22 listopada (środa), 18:30, Klubokawiarnia Muzeum POLIN
Kto jest Żydem i czy Żydem jest się tylko po matce? W spotkaniu wezmą udział: Michał Kos z JCC Warszawa, rabinka Małgorzata Kordowicz i dr hab. Marcin Grynberg.
- Kto jest Żydem? – warsztaty genealogiczne
27 listopada (poniedziałek), 18:00, JCC Warszawa
Rozmowa specjalistów i osób poszukujących swoich korzeni o teorii i praktyce badań genealogicznych. Warsztaty poprowadzą: Michał Majewski (Muzeum POLIN) oraz Matan Shefi (Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma).
- Co to jest obrzezanie? – spotkanie
13 grudnia (środa), 18:30, Klubokawiarnia Muzeum POLIN
Czym jest brit mila? Jakie jest religijne i kulturowe znaczenie obrzezania?
- Co to jest obrzezanie? – pokaz filmu
18 grudnia (poniedziałek), 18:00, JCC Warszawa
Projekcja filmu dokumentalnego Danae Elon "Ucięta dyskusja". Autorka filmu przedstawia różne opinie na temat rytuału męskiego obrzezania oraz adaptacji starodawnego obrzędu przez świat współczesny.
- Co to jest koszerność? – warsztaty kulinarne - produkty mleczne
22 stycznia (poniedziałek), 18:00, JCC Warszawa
Wspólne gotowanie pod okiem Maryli Musidłowskiej i Jakuba Chojeckiego. Dowiemy się, jakie zasady obowiązują przy przygotowaniu posiłków z produktów mlecznych i mięsnych w koszernej kuchni żydowskiej.
Menu/plan zajęć:- Na przystawkę – małe studium przypadku: pita & humus de luxe,
- W roli głównej – Boker Tow all time favourites: szakszuka z domową focaccią i pasztet z soczewicy w bonusie,
- Na deser – pudding z chałki.
- Co to jest koszerność? – spotkanie
24 stycznia (środa), 18:30, Klubokawiarnia Muzeum POLIN
Paulina Kakareko z JCC Warszawa oraz rabinka Małgorzata Kordowicz z zaproszonym gościem opowiedzą, co oznacza kaszrut. Czym jest jedzenie koszerne i gdzie znajdziemy dotyczące go reguły? Jak zachować się w koszernym domu?
- Co to jest koszerność? – warsztaty kulinarne - produkty mięsne
29 stycznia (poniedziałek), 18:00, Menora InfoPunkt
Jakie zasady należy stosować przygotowując potrawy mięsne w kuchni żydowskiej? Jakie mięso jest koszerne a jakie trefne?
- Co to są języki żydowskie? – spotkanie
21 lutego (środa), godz. 18.30, Klubokawiarnia Muzeum POLIN, wstęp wolny
Rabinka Małgorzata Kordowicz z zaproszonymi gośćmi opowie, jakimi językami posługują się społeczności żydowskie w Izraelu i w Diasporze. Gdzie obecnie używa się języka jidysz a gdzie ladino? Jaka jest historia języka hebrajskiego?
Spotkanie poprowadzi Aleksandra Przeździecka-Kujałowicz, absolwentka Hebraistyki na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, historyczka sztuki. W latach 2012-2016 pracowała w Dziale Sztuki Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Jest współautorką przewodnika dla dzieci po pałacu w Wilanowie oraz autorką publikacji z serii "200 lat Muzeum w Wilanowie". Od 2016 roku pracuje w Muzeum Historii Żydów Polskich, obecnie na stanowisku opiekuna zbiorów. Zajmuje się między innymi opracowaniem naukowym obiektów z kolekcji muzeum. Szczególnie interesuje się rzemiosłem artystycznym i przedmiotami związanymi z kultem religijnym, synagogalnym i domowym.
- Co to są języki żydowskie? – warsztaty
26 lutego (poniedziałek), godz. 18.00-20.00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem e-mail: [email protected]
Wstęp do nauki języka hebrajskiego w Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa, ul. Chmielna 9A.
Prowadzenie: Anna Piątek - absolwentka hebraistyki i psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, dwukrotna stypendystka Ministra Spraw Zagranicznych Izraela (pobyty naukowe na Uniwersytecie w Hajfie i w Tel Awiwie), doktorantka Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, lektorka języka hebrajskiego w szkołach językowych, placówkach dydaktycznych, instytucjach kultury i na Uniwersytecie Warszawskim, tłumaczka tekstów źródłowych do historii europejskich Żydów, autorka publikacji literaturoznawczych. W JCC z ogromną przyjemnością pomaga adeptom języka hebrajskiego poznać bogaty świat żydowskiej i izraelskiej kultury.
- Co to jest kipa? O elementach stroju żydowskiego – spotkanie
21 marca (środa), godz. 18.30-20.00, Klubokawiarnia Muzeum POLIN, wstęp wolny
Dr Renata Piątkowska z Muzeum POLIN oraz rabinka Małgorzata Kordowicz rozszyfrują pojęcia: kipa, cicit czy tałes. Odpowiedzą na pytania, jak zmieniał się strój w społecznościach żydowskich, a także na czym polega zasada skromnego ubioru w judaizmie.
- Co to jest kipa? O elementach stroju żydowskiego – warsztaty
26 marca (poniedziałek), godz. 18.30-20.00, wstęp wolny, JCC Warszawa obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem e-mail: [email protected]
- Co to jest micwa? – warsztaty
- 23 kwietnia (poniedziałek), godz. 18.00, wstęp wolny, JCC Warszawa, (ul. Chmielna 9A)
Micwa w praktyce (połączona z odrobiną przyjemności). Zapraszamy do JCC na szybką wymianę ubrań połączoną ze zbiórką odzieży dla potrzebujących. Można przynieść coś do oddania/na wymianę, ale nie trzeba - każda para rąk się przyda!Prosimy o punktualne przybycie – o 18:30 zaczynamy segregację i pakowanie odzieży dla potrzebujących. Zebrana odzież zostanie przekazana do Domu Samotnej Matki na Białołęce.
- Co to jest micwa? – spotkanie
25 kwietnia (środa), godz. 18.30, wstęp wolny, Muzeum POLIN
Rabinka Małgorzata Kordowicz oraz Katarzyna Żarnecka-Lasota, koordynatorka Żydowskiego Centrum Wolontariatu przy Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, wyjaśnią pojęcie micwy. Ile jest przykazań w judaizmie oraz jak je interpretować? Porozmawiamy także o micwie jako dobrym uczynku. Jak możemy okazać pomoc drugiemu człowiekowi, w jakie inicjatywy możemy się zaangażować, jakie znaczenie społeczne ma wolontariat?
- Co to jest szabat?
23 maja (środa), godz. 18.30, Muzeum POLIN, wstęp wolny
- Co to jest kibuc?
20 czerwca (środa), godz. 19.00, Muzeum POLIN, wstęp wolny
Czym był i jest kibuc? Modelową wspólnotą, czy nieudanym eksperymentem społecznym? Więcej >>
- Tora – spotkanie
5 września (środa), godz. 18.00, wstęp wolny
Zastanowimy się nad funkcją Tory w judaizmie, jej rolą i historią. Dowiemy się, czym jest Tora, czym różni się od Starego Testamentu, jak dziś czytać Torę i jak ją interpretować. W spotkaniu wezmą udział: rabinka Małgorzata Kordowicz, rabin Oriel Zarecki oraz Piotr Kowalik z Muzeum POLIN, który będzie moderował dyskusję.
-
Talmud – spotkanie
3 października (środa), godz. 18.00, wstęp wolny
Zastanowimy się nad znaczeniem Talmudu w tradycji żydowskiej, jego funkcją i historią powstawania. Wyjaśnimy, dlaczego Talmud uznawany jest za jedną z najważniejszych ksiąg judaizmu. W spotkaniu wezmą udział: rabinka Małgorzata Kordowicz i rabin Oriel Zaretsky. Rozmowę poprowadzi Piotr Kowalik z Muzeum POLIN. -
Rabin – spotkanie19 listopada (poniedziałek), godz. 18.00, wstęp wolny
Zastanowimy się nad rolą rabina i jego znaczeniem dla społeczności żydowskiej. Dowiemy się jakie są jego obowiązki w synagodze i poza synagogą. Uczestnicy spotkania: rabin Szalom Ber Stambler, przewodniczący grupy Chabad-Lubawicz w Polsce oraz Piotr Kowalik z Muzeum POLIN.
-
Synagoga – spotkanie12 grudnia (środa), godz. 18.00, wstęp wolnyPorozmawiamy o tradycji i historii budowania synagog. Zastanowimy się nad ich funkcją religijną, społeczną, artystyczną i polityczną. Uczestnicy spotkania: historyk architektury dr Eleonora Bergman oraz Piotr Kowalik z Muzuem POLIN
- Ściana Płaczu – spotkanie
16 stycznia (środa), godz. 18.00, wstęp wolny
Porozmawiamy o najświętszym miejscu judaizmu. Wyjaśnimy czym jest Ściana Płaczu. Zastanowimy się nad jej funkcją i symboliką. Uczestnicy spotkania: rabinka Małgorzata Kordowicz, rabin Oriel Zartesky oraz Piotr Kowalik z Muzuem POLIN.
- Czego nie wolno braciom Coen – spotkanie
11 lutego (poniedziałek), godz. 18.00, wstęp wolny
Kohen, Lewita, Izraelita – czy Żydzi są społeczeństwem kastowym? Zastanowimy się jakie obowiązki i przywileje spoczywają na poszczególnych grupach w społeczności żydowskiej. Dowiemy się kim są kapłani. Podczas spotkania porozmawiamy z przedstawicielami poszczególnych "kast".
- Co to jest halacha? - spotkanie
13 marca (środa), godz. 18.00, wstęp wolnyNiezwykle bogatą i wielowątkową tradycję dotyczącą zasad prawnych judaizmu określa jedno słowo – halacha (z hebrajskiego: kroczyć, iść, wędrować). Co to jest halacha? Jakie konkretne zachowania są w judaizmie nakazane lub zabronione?Uczestnicy spotkania: rabinka Małgorzata Kordowicz, rabin Oriel Zaretsky oraz Piotr Kowalik z Muzuem POLIN.
- Geografia świata żydowskiego - Ziemia Izrael a diaspora – dyskusja
15 kwietnia (poniedziałek), godz. 18.00, wstęp wolnyZ czego wynika więź Żydów z Erec Israel? Czym jest diaspora żydowska? Jak wygląda geografia współczesnego świata żydowskiego?Uczestnicy spotkania: Agata Rakowiecka, Remigiusz Sosnowski oraz Piotr Kowalik z Muzuem POLIN.
- Czym jest modlitwa? - spotkanie i dyskusja
16 maja (czwartek), godz. 18.00, wstęp wolny
Co to znaczy modlić się po żydowsku? Czy wszyscy Żydzi modlą się tak samo?
Uczestnicy spotkania: rabinka Małgorzata Kordowicz, rabin Oriel Zaretsky oraz Piotr Kowalik z Muzeum POLIN.
- Czym są święta rolnicze w kulturze żydowskiej? – dyskusja
13 czerwca (czwartek), godz. 18.00, wstęp wolnyKiedy wypadają święta rolnicze? Jak wyglądały ich obchody w przeszłości, a jak są świętowane teraz?Uczestnicy spotkania: Monika Krajewska i Nili Amit oraz Piotr Kowalik z Muzuem POLIN.
-
Taniec po izraelsku - dyskusja
17 lipca (środa), godz. 18.00, wstęp wolnyW jakich sytuacjach i z jakich powodów tańczą Żydzi? Jakie jest jego znaczenie i jakie pełni funkcje np. podczas uroczystości religijnych? Na czym polega specyfika tańca izraelskiego? Rabinka Małgorzata Kordowicz opowie o znaczeniu tańca w kulturze żydowskiej. Cześć warsztatową poprowadzi Monika Leszczyńska z Grupy Tańca Izraelskiego „Snunit”. Poznamy podstawowe kroki tańca izraelskiego.Dyskusję wokół podstawowych pojęć judaizmu i kultury żydowskiej prowadzi Piotr Kowalik z Muzeum POLIN.
-
Żydowskie Towarzystwo Krajoznawcze - spotkanie
8 sierpnia (czwartek), godz. 18.00, wstęp wolnyŻydowskie Towarzystwo Krajoznawcze, działające w Polsce przed wojną, miało 30 oddziałów w całym kraju i prowadziło cztery stałe schroniska turystyczne. Dzięki temu dużemu ruchowi społecznemu tysiące osób skorzystało z różnych form turystyki zwykłej i kwalifikowanej. Adam Dylewski z Muzeum POLIN przybliży nam ciekawe historie związane z działalnością ŻTK.Dyskusję wokół podstawowych pojęć judaizmu i kultury żydowskiej prowadzi Piotr Kowalik z Muzeum POLIN.
Opieka merytoryczna:
Agata Rakowiecka - dyrektorka JCC Warszawa, od 10 lat związana z The American Jewish Joint Distribution Committee. Absolwentka programu stypendialnego Melton na Uniwersytecie Hebrajskim, pracowała na rzecz dialogu żydowsko-arabskiego w organizacji Beit Hagefen w Hajfie. Od 2008 roku współtworzyła lokalne i międzynarodowe programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży żydowskiej. Od 2012 roku prowadzi JCC Warszawa.
Rabinka Małgorzata Kordowicz - absolwentka Wydziału Hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Lektorka języka hebrajskiego na polskich uczelniach i redaktorka polsko – żydowskich periodyków. Jej polsko-hebrajski modlitewnik dla dzieci to pierwszy żydowski modlitewnik, który ukazał się drukiem w Polsce od czasu II wojny światowej. W 2016 roku ukończyła studia w Żydowskim Seminarium Teologicznym (JTS) w Nowym Jorku i, jako pierwsza Polka, została rabinką.
Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa - społeczno-kulturalna inicjatywa służąca za platformę do zgłębiania żydowskich i uniwersalnych wartości. JCC to przestrzeń, w której – w atmosferze otwartości, pluralizmu i wzajemnego szacunku – każdy może zostać i poczuć się członkiem społeczności żydowskiej. Centrum oferuje nieformalną edukację żydowską współpracując z nauczycielami akademickimi i edukatorami. Projekt prowadzi Fundacja Joint Distribution Committee jest wspierana przez Taube Foundation for Jewish Life & Culture, Koret Foundation oraz Kronhill Pletka Foundation.
Mecenas
Współorganizator