Wystawy
Toruń: 14.09-9.10.2022

Plenerowa wystawa "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej"

Mobilna wystawa plenerowa "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej" znów wyrusza w trasę. W najbliższych tygodniach zostanie zaprezentowana w Białymstoku, Ełku, Olsztynie, Gdyni, Bydgoszczy i Toruniu. Za pomocą ponad 30 murali z różnych miejsc Polski opowiadamy o wybranych wątkach historii polskich Żydów.

  • Toruń, Rynek Staromiejski 1 (14 września – 9 października)

Plenerowa wystawa "Pełno ich nigdzie" jest dostępna dla wszystkich. Za pomocą murali w nowatorski sposób prezentuje wybrane tematy z historii polskich Żydów, przybliża polsko-żydowskie relacje oraz formy przywracania pamięci o dawnych sąsiadach przez miejskich aktywistów i lokalne stowarzyszenia.

W kilkunastu sekcjach tematycznych odbiorcy dowiedzą się m.in. o wkładzie polskich Żydów w rodzimą kulturę i gospodarkę, życiu żydowskim w Polsce na przestrzeni wieków, a także polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Na wystawie poruszane są także trudne rozdziały w polsko-żydowskiej historii, m.in. Zagłada oraz zapoczątkowana przez władze komunistyczne kampania antysemicka w Marcu 1968 roku.

Ekspozycjom w poszczególnych miastach towarzyszyć będzie bogaty program działań edukacyjnych i kulturalnych, stworzony we współpracy z lokalnymi partnerami:

Odbiorcy będą mogli m.in. udać się na spacer śladami lokalnych żydowskich historii, zobaczyć murale o tematyce żydowskiej, które znajdą się w każdym z odwiedzanych przez wystawę miast, pojechać na wycieczkę rowerową, wziąć udział w dyskusjach o nowych formach upamiętnienia w przestrzeni miejskiej, a także uczestniczyć w warsztatach rodzinnych oraz grach miejskich.

Więcej informacji o programie towarzyszącym znajdą Państwo bezpośrednio na stronach internetowych Partnerów.

Wystawa "Pełno ich nigdzie" powstała w 2017 roku we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie i Norweskim Centrum Studiów nad Holocaustem i Mniejszościami w Oslo. W 2019 roku była prezentowana podczas Festiwalu Tolerancji w Zagrzebiu. W 2021 roku wystawę po raz pierwszy można było oglądać w pięciu miastach Polski: Lublinie, Warszawie, Krakowie, Łodzi oraz Rzeszowie.

Wystawa jest dostępna w języku polskim oraz angielskim.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od prawej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN. Pod spodem napis Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl

 

Partner wystawy

Logo HL-SENTERET The Norwegian Center for Holocaust and Minority Studies