Zapraszamy szkoły z Warszawy do udziału w zajęciach wspierających przyszłych uczestników konkursu. W ramach jego IX edycji przygotowaliśmy bezpłatny program warsztatów dla przedszkoli i szkół podstawowych oraz spacerów dla nauczycieli i nauczycielek.
Celem programu prowadzonego przez Muzeum POLIN jest wsparcie szkół planujących udział w tegorocznej edycji Warszawskiej Nagrody Wychowawczej im. Janusza Korczaka. Razem z nami poznacie miejsca związane z biografią Janusza Korczaka, jego główne idee pedagogiczne i działania. Zwiedzicie wystawę stałą Muzeum POLIN, okolice Muranowa i weźmiecie udział w angażujących zajęciach.
Już teraz szkoły mogą rezerwować warsztaty dla uczniów i uczennic, a nauczyciele zapisywać się na bezpłatne oprowadzania i spacery (liczba miejsc ograniczona).
Dla nauczycieli i nauczycielek
Spacer miejski: "Warszawa Starego Doktora''
- Termin: 28 października 2021, godz. 16.30 (zbiórka przy kasach Muzeum)
- Czas: 120 min
- Liczba miejsc: 20
- Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: [email protected](z dopiskiem "Nagroda Wychowawcza im. Janusza Korczaka'').
Janusz Korczak był autorem powieści o królu Maciusiu należącej obecnie do kanonu literatury dziecięcej. Pracował społecznie, leczył i wychowywał dzieci, walczył o ich prawa. Został patronem wielu ulic i szkół. Patrzy na nas z pomników. Stał się symbolem heroizmu i wierności;wyznawanym zasadom. Nie chcemy jednak mówić wyłącznie o człowieku ze spiżu. Opowiemy,dlaczego w dzieciństwie czuł się samotny, za co nienawidził szkół, do których chodził, i jak pamięć o tym, czego sam doświadczał jako dziecko, wpłynęła na jego poglądy wychowawcze.
W czasie spaceru przeniesiemy się do Warszawy początku XX wieku. Pomówimy o tym, jakim była miastem w latach młodości Korczaka. Jako student, początkujący literat, a potem młody lekarz stykał się on na co dzień z problemami najbiedniejszych warszawiaków. Zastanowimy się, jak wpłynęło to na jego światopogląd i wrażliwość społeczną. Zmierzymy się także z pytaniami o trudne nieraz relacje między Korczakiem a jego współpracownikami, o to, jak definiował własną tożsamość i jakim człowiekiem był prywatnie.
Spacer po wystawie stałej: ''W Polsce Janusza Korczaka''
- Termin: 15 listopada, godz. 16.30 (zbiórka przy kasach Muzeum)
- Czas: 90 min
- Liczba miejsc: 15
- Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: [email protected] (z dopiskiem ''Nagroda Wychowawcza im. Janusza Korczaka'')
Zapraszamy na spacer z przewodnikiem po części wystawy stałej poświęconej okresowi międzywojennemu i Zagładzie. Podczas spaceru przedstawimy, jak wyglądało ówczesne życie polityczne, społeczne i kulturalne, z uwzględnieniem perspektywy dzieci. Naszym przewodnikiem po dwudziestoleciu międzywojennym będzie Janusz Korczak – pisarz, pedagog prowadzący Dom Sierot i walczący o prawa dla dzieci.
Dla uczniów i uczennic – liczba zajęć: 20
Warsztaty stacjonarne: ''W państwie króla Maciusia''
- Wiek: przedszkola (6 lat)
- Czas: 90 min (w tym 30 min wolnej zabawy w Miejscu Edukacji Rodzinnej ''U króla Maciusia'')
- Odwiedzimy galerię: ''Wyzwania nowoczesności''.
Kto rządzi państwem? Czy na królewskim tronie mogłoby zasiąść dziecko? Na wystawie obejrzymy portrety dawnych władców i porozmawiamy o tym, co robili kiedyś królowie. Oglądając animację, poznamy niezwykłe przygody króla Maciusia I z powieści Janusza Korczaka, a na koniec ozdobimy drewniane figurki małego króla.
Warsztaty stacjonarne: ''Dzieci i ryby głosu nie mają. O prawach Janusza Korczaka''
- Wiek: klasy 1–3 szkoły podstawowej
- Czas: 120 min
- Odwiedzimy galerię: ''Na żydowskiej ulicy''.
Znane powiedzenie głosi, że dzieci i ryby głosu nie mają… A jak jest naprawdę? W czasie warsztatów zaprosimy dzieci do różnych zabaw, dzięki którym dowiedzą się one o swoich podstawowych prawach. Uczniowie i uczennice poznają też niezwykłą postać Janusza Korczaka oraz atmosferę Domu Sierot i panujące w nim zasady. Na wystawie o międzywojennej Polsce rozwiążą zagadki, a w sali warsztatowej każde dziecko wykona artystyczną tabliczkę z wybranym przez siebie prawem dziecka.
Warsztaty stacjonarne: ''Dzieci i ryby głosu nie mają. O prawach Janusza Korczaka''
- Wiek: klasy 4–6 szkoły podstawowej
- Czas: 120 min
- Odwiedzimy galerię: ''Na żydowskiej ulicy''.
Znane powiedzenie głosi, że dzieci i ryby głosu nie mają… A jak jest naprawdę? W czasie warsztatów zaprosimy dzieci do różnych ćwiczeń, dzięki którym przyjrzą się swoim podstawowym prawom. Poznają też niezwykłą postać Janusza Korczaka i sięgną po redagowane przez dzieci i Starego Doktora pismo „Mały Przegląd”. Rozwiązując zagadki na wystawie stałej, odkryją barwną kulturę lat międzywojennych.
Spacer miejski: ''Warszawa Korczaka''
- Wiek: klasy 4–6 szkoły podstawowej
- Czas: 90 min
Gdzie znajdował się słynny Dom Sierot prowadzony przez Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską? Dokąd został przeniesiony w czasie wojny? A w którym miejscu pracowała redakcja ''Małego Przeglądu'', czasopisma tworzonego wyłącznie przez dzieci? Te miejsca mijamy na co dzień, nie wiedząc nawet, jak niezwykłe historie opowiadają. Tym razem zatrzymamy się przy nich na dłużej. Zapraszamy na warsztaty w przestrzeni miejskiej, w czasie których zaangażujemy uczniów i uczennice w liczne interaktywne zadania. Wszystko po to, by sami mogli odkryć historie z życia Korczaka i jego wychowanków.
Warsztaty online: ''Każdy ma głos! Jak Korczak stworzył z dziećmi gazetę''
- Wiek: klasy 4–6 szkoły podstawowej
- Czas: 60 min
A gdyby tak gazetę dla dzieci tworzyły dzieci? ''Mały Przegląd'' wydawany w międzywojennej Warszawie z inicjatywy Janusza Korczaka był właśnie takim pismem: wszystkie teksty, które się w nim ukazywały, były pisane przez dzieci i młodzież. Przyjrzyjmy się bliżej historii, która stoi za tym niezwykłym pismem. Podczas warsztatu uczniowie i uczennice będą badać w grupach mapę przedwojennej Warszawy i wspólnie rozwiązywać związane z nią zagadki. Dzięki nim poznają najważniejsze fakty z życia Janusza Korczaka. Posłuchamy również listów wysyłanych sto lat temu przez dzieci do gazety, a na koniec sami wcielimy się w rolę dziennikarzy.
Sposób rezerwacji dla grup uczniów i uczennic
|
Rezerwacji należy dokonać co najmniej dwa tygodnie przed planowanymi warsztatami, wysyłając e-mail na adres: [email protected] i podając hasło (''Nagroda Wychowawcza im. Janusza Korczaka''). Prosimy podać w mailu następujące informacje:
- data (wybrany zakres dat) i godzina
- temat warsztatów
- nazwa i adres szkoły
- klasa / wiek dzieci
- liczba uczniów i opiekunów
- kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e-mail)
- dodatkowe informacje o grupie (np. niepełnosprawności, profil etc.).
Zajęcia odbywają się w Centrum Edukacyjnym i na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie przy ulicy Anielewicza 6 lub online. Są one prowadzone w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 10.15–12.15 oraz 13.00–15.00. Limit osób w grupie na zajęciach stacjonarnych ustalany jest zgodnie z bieżącymi wytycznymi dot. reżimu sanitarnego w czasie pandemii.
|
Sprawdź wydarzenia w Muzeum Warszawy >>
Sprawdź wydarzenia w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń >>
Warszawska Nagroda Wychowawcza im. Janusza Korczaka została ustanowiona w uznaniu zasług tego wybitnego obywatela Warszawy. Konkurs promuje ideę placówki otwartej, mądrej, przyjaznej i twórczej – miejsca, gdzie dostrzega się potrzeby wychowanków, uczniów oraz ich rodziców. Placówki, w których podstawowe prawa dziecka do miłości, bycia szanowanym, posiadania własnych tajemnic, samostanowienia o sobie, własności, rozwoju, zabawy, pracy i sprawiedliwości są na co dzień respektowane.