Warsztaty

22.01.2018

Żydowskie ABC

Żydowskie ABC
fot. Flickr

Zapraszamy na cykl spotkań i warsztatów wokół podstawowych pojęć z zakresu judaizmu i kultury żydowskiej. Do wspólnych rozmów zapraszają Agata Rakowiecka z JCC Warszawa oraz rabinka Małgorzata Kordowicz z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.


Współorganizatorem cyklu jest Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa.

WYDARZENIA W RAMACH CYKLU

 • Co to są języki żydowskie? – warsztaty
  26 lutego (poniedziałek), godz. 18.00-20.00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem e-mail: biuro@jccwarszawa.pl
  Wstęp do nauki języka hebrajskiego w Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa, ul. Chmielna 9A.

  Prowadzenie: Anna Piątek - absolwentka hebraistyki i psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, dwukrotna stypendystka Ministra Spraw Zagranicznych Izraela (pobyty naukowe na Uniwersytecie w Hajfie i w Tel Awiwie), doktorantka Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, lektorka języka hebrajskiego w szkołach językowych, placówkach dydaktycznych, instytucjach kultury i na Uniwersytecie Warszawskim, tłumaczka tekstów źródłowych do historii europejskich Żydów, autorka publikacji literaturoznawczych. W JCC z ogromną przyjemnością pomaga adeptom języka hebrajskiego poznać bogaty świat żydowskiej i izraelskiej kultury.

 

Minione wydarzenia

 • Kto jest Żydem? – spotkanie
  22 listopada (środa), 18:30, Klubokawiarnia Muzeum POLIN
  Kto jest Żydem i czy Żydem jest się tylko po matce?  W spotkaniu wezmą udział: Michał Kos z JCC Warszawa, rabinka Małgorzata Kordowicz i dr hab. Marcin Grynberg.
   
 • Kto jest Żydem? – warsztaty genealogiczne
  27 listopada (poniedziałek), 18:00, JCC Warszawa
  Rozmowa specjalistów i osób poszukujących swoich korzeni o teorii i praktyce badań genealogicznych. Warsztaty poprowadzą: Michał Majewski (Muzeum POLIN) oraz Matan Shefi (Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma).
   
 • Co to jest obrzezanie? – spotkanie
  13 grudnia (środa), 18:30, Klubokawiarnia Muzeum POLIN
  Czym jest brit mila? Jakie jest religijne i kulturowe znaczenie obrzezania?
   
 • Co to jest obrzezanie? – pokaz filmu
  18 grudnia (poniedziałek), 18:00, JCC Warszawa
  Projekcja filmu dokumentalnego Danae Elon "Ucięta dyskusja". Autorka filmu przedstawia różne opinie na temat rytuału męskiego obrzezania oraz adaptacji starodawnego obrzędu przez świat współczesny.
   
 • Co to jest koszerność? – warsztaty kulinarne - produkty mleczne
  22 stycznia (poniedziałek), 18:00, JCC Warszawa
  Wspólne gotowanie pod okiem Maryli Musidłowskiej i Jakuba Chojeckiego. Dowiemy się, jakie zasady obowiązują przy przygotowaniu posiłków z produktów mlecznych i mięsnych w koszernej kuchni żydowskiej. 

  Menu/plan zajęć:
  • Na przystawkę – małe studium przypadku: pita & humus de luxe,
  • W roli głównej – Boker Tow all time favourites: szakszuka z domową focaccią i pasztet z soczewicy w bonusie,
  • Na deser – pudding z chałki.
 • Co to jest koszerność? – spotkanie
  24 stycznia (środa), 18:30, Klubokawiarnia Muzeum POLIN
  Paulina Kakareko z JCC Warszawa oraz rabinka Małgorzata Kordowicz z zaproszonym gościem opowiedzą, co oznacza kaszrut. Czym jest jedzenie koszerne i gdzie znajdziemy dotyczące go reguły? Jak zachować się w koszernym domu?
   
 • Co to jest koszerność? – warsztaty kulinarne - produkty mięsne
  29 stycznia (poniedziałek), 18:00, Menora InfoPunkt
  Jakie zasady należy stosować przygotowując potrawy mięsne w kuchni żydowskiej? Jakie mięso jest koszerne a jakie trefne?
   
 • Co to są języki żydowskie? – spotkanie
  21 lutego (środa), godz. 18.30, Klubokawiarnia Muzeum POLIN, wstęp wolny
  Rabinka Małgorzata Kordowicz z zaproszonymi gośćmi opowie, jakimi językami posługują się społeczności żydowskie w Izraelu i w Diasporze. Gdzie obecnie używa się języka jidysz a gdzie ladino? Jaka jest historia języka hebrajskiego?

  Spotkanie poprowadzi Aleksandra Przeździecka-Kujałowicz, absolwentka Hebraistyki na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, historyczka sztuki. W latach 2012-2016 pracowała w Dziale Sztuki Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Jest współautorką przewodnika dla dzieci po pałacu w Wilanowie oraz autorką publikacji z serii "200 lat Muzeum w Wilanowie". Od 2016 roku pracuje w Muzeum Historii Żydów Polskich, obecnie na stanowisku opiekuna zbiorów. Zajmuje się między innymi opracowaniem naukowym obiektów z kolekcji muzeum. Szczególnie interesuje się rzemiosłem artystycznym i przedmiotami związanymi z kultem religijnym, synagogalnym i domowym.

 


Opieka merytoryczna:

Agata Rakowiecka - dyrektorka JCC Warszawa, od 10 lat związana z The American Jewish Joint Distribution Committee. Absolwentka programu stypendialnego Melton na Uniwersytecie Hebrajskim, pracowała na rzecz dialogu żydowsko-arabskiego w organizacji Beit Hagefen w Hajfie. Od 2008 roku współtworzyła lokalne i międzynarodowe programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży żydowskiej. Od 2012 roku prowadzi JCC Warszawa.

Rabinka Małgorzata Kordowicz - absolwentka Wydziału Hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Lektorka języka hebrajskiego na polskich uczelniach i redaktorka polsko – żydowskich periodyków. Jej polsko-hebrajski modlitewnik dla dzieci to pierwszy żydowski modlitewnik, który ukazał się drukiem w Polsce od czasu II wojny światowej. W 2016 roku  ukończyła studia w Żydowskim Seminarium Teologicznym (JTS) w Nowym Jorku i, jako pierwsza Polka, została rabinką.

Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa - społeczno-kulturalna inicjatywa służąca za platformę do zgłębiania żydowskich i uniwersalnych wartości. JCC to przestrzeń, w której – w atmosferze otwartości, pluralizmu i wzajemnego szacunku – każdy może zostać i poczuć się członkiem społeczności żydowskiej. Centrum oferuje nieformalną edukację żydowską współpracując z nauczycielami akademickimi i edukatorami. Projekt prowadzi Fundacja Joint Distribution Committee jest wspierana przez Taube Foundation for Jewish Life & Culture, Koret Foundation oraz Kronhill Pletka Foundation.

 

 

Mecenas

20.10.2017