10. urodziny – zapowiedź
Tej jesieni minie 10 lat od otwarcia wystawy stałej Muzeum POLIN opowiadającej o tysiącletniej historii Żydów polskich. Historii żywej i znaczącej dla współczesności, do której wciąż dopisywane są nowe rozdziały. Podczas wielkiego otwarcia Marian Turski, przewodniczący Rady Muzeum i Ocalały z Holokaustu, cytując fragment pieśni żydowskich partyzantów, powiedział: "Jesteśmy tu. Mir zenen do", odnosząc się do tej nieprzerwanej – mimo Zagłady i wszelkich przeciwności – obecności Żydów w Polsce.
Słowa te są niezwykle istotne również dziś, dekadę później: "Jesteśmy tutaj", czyli w Warszawie, na Muranowie; w miejscu, gdzie niegdyś toczyło się życie żydowskie, a teraz Muzeum POLIN przywraca pamięć o polskich Żydach. "Jesteśmy tutaj" dla Was, naszej publiczności. Stawiamy Was na pierwszym miejscu i chcemy tworzyć dla Was, a w 2024 – świętując urodziny – podziękować za wspólne 10 lat. "Jesteśmy tutaj" dzięki Wam, darczyńcom, bo dzięki Wam powstało muzeum; bez Was trudno byłoby nam realizować dalsze działania. Wreszcie: "Jesteśmy tutaj" my – Pracownicy i Pracowniczki – którzy wybrali muzeum na swoje miejsce pracy i w ciągu ostatnich 10 lat zrobili wiele ważnych rzeczy. Urodziny to czas, żeby się nimi cieszyć.
W roku 10. urodzin chcemy, by ten czas był nie tylko okazją do świętowania i podsumowań, ale również do refleksji nad przyszłością muzeum w rzeczywistości pełnej dezinformacji, teorii spiskowych, podważania odkryć naukowych oraz baniek informacyjnych służących podziałom i polaryzacji. W świecie, w którym wciąż giną na wojnach niewinni cywile.
Wspólnie zmieniamy myślenie i emocje
Muzeum POLIN to również intensywna działalność edukacyjna i kulturalna – przeprowadziliśmy do tej pory tysiące warsztatów i wydarzeń, w których wzięło udział niemal 6 milionów osób.
Od 10 lat uczymy siebie i tych, którzy chcą z nami rozmawiać, o otwartości na osoby różniące się od nas samych, uwrażliwiamy siebie i innych na wykluczenie oraz dyskryminację. Jesteśmy pewni, że otwartość to jedna z kompetencji przyszłości i w takim duchu prowadzimy swoje działania. Zmieniamy charakter rozmowy o polskich Żydach, odczarowujemy mity i przełamujemy tabu, przywracamy mało znaną historię Polski, zapomnianą przeszłość polskich miast i miasteczek. Staramy się wspólnie – na nowo – odkrywać lokalną historię.
W naszych działaniach zachęcamy do rozmowy o wartościach. Opowiadamy historię żywą, ciekawą, pozwalającą lepiej zrozumieć siebie i innych.
Program z okazji 10. urodzin
W dniach 28-30 września 2024 roku zapraszamy na urodzinowy weekend. Również podczas myślenia o programie drogowskazem były dla nas słowa Mariana Turskiego: "Mir zenen do. Jesteśmy tutaj". Przygotowaliśmy m.in. serię oprowadzań, która pozwoli na nowo spojrzeć na wystawę stałą oraz cykl rozmów ze znanymi gośćmi i gościniami o wyzwaniach XXI wieku, które stoją przez instytucjami kultury.
O szczegółowym harmonogramie wydarzeń będziemy informować w sierpniu, a przedsmakiem wrześniowych propozycji i świętowania urodzin niech będzie zaprezentowanie publiczności już w lipcu nowej aranżacji w galerii "Powojnie". W swoim bezpośrednim sąsiedztwie znajdą się dzieła dwóch uznanych współcześnie twórców – obraz Wilhelma Sasnala i film dokumentalny Mikołaja Grynberga.
Również w lipcu rozpoczniemy projekt "Galerii Rotacyjnej. Jesteśmy tutaj", na którą składać się będą prace żydowskich artystów i artystek. Dla fanów wystawy stałej przygotowaliśmy natomiast serię filmów "Planeta POLIN" autorstwa dziennikarzy radia TOK FM – Adama Balcera i Pawła Sulika.
Bądźcie z nami tutaj – w POLIN!