Muzeum
19.04.2018

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2018

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile, 2018, Wolontariusze, Ambasadorzy
fot. Aldona Karczmarczyk, Van Dorsen Artists / Muzeum Historii Żydów Polskich

19 kwietnia 2018 roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało po raz szósty akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Do grona Ambasadorów akcji dołączyli w tym roku Maja Komorowska, Katarzyna Nosowska, Zofia Wichłacz, Radzimir Dębski (JIMEK), Dawid Ogrodnik.

Ponad 1500 wolontariuszy wręczało na ulicach Warszawy papierowe żonkile - symbol pamięci o powstaniu. Do akcji włączyły się również szkoły, biblioteki i inne instytucje z całej Polski, organizując różne działania wpisujące się w obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W tym roku było ich ponad 1000.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez Muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

Koncert "Łączy nas pamięć"

19 kwietnia o godzinie 20.00 odbył się uroczysty koncert "Łączy nas pamięć". Na placu przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie wystąpiła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach oraz Chór Filharmonii Narodowej. W programie wydarzenia m.in. prawykonanie utworu Radzimira Dębskiego (JIMKA) napisanego specjalnie z tej okazji. 

Akcję Żonkile 2018 wspierają: