Akcja Żonkile 2024: program obchodów
Włącz się w dwunastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile upamiętniającej 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia przypnij żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć, weź udział w organizowanych przez nas wydarzeniach.
19 kwietnia, z okazji obchodów 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim i akcji Żonkile, muzeum będzie czynne w godz. 9:00–18:00. W tym dniu wstęp na wystawę stałą jest bezpłatny (nie dotyczy biletów zakupionych wcześniej online). Ostatnie wejście na wystawę o godz. 16:00. Zaplanuj wizytę →
Program obchodów:
"BOJOWNICZKI! One walczyły w getcie warszawskim" – pokaz specjalny filmu →
Historia dwóch z wyjątkowych kobiet, Cywii Lubetkin i Racheli Auerbach, które przeżyły powstanie w getcie warszawskim przywraca pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. W ramach akcji Żonkile zapraszamy na pokaz specjalny filmu "BOJOWNICZKI! One walczyły w getcie warszawskim" oraz spotkanie z jego reżyserem, Rafaelem Lewandowskim.
- 18 kwietnia (czwartek), godz. 18:00 w Audytorium Muzeum POLIN
- Bezpłatne wejściówki dostępne online, POBIERZ BILET, i w kasach
"We mnie żyje pamięć tych, którzy zginęli" – premiera filmu w ramach akcji Żonkile →
Film opowiada historię trzech strażników żydowskiej pamięci: Emanuela Ringelbluma, twórcy Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, Racheli Auerbach, dzięki której udało się odnaleźć pierwszą część Archiwum, tego najważniejszego świadectwa Zagłady, oraz Marka Edelmana, którego gest składania żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta stał się początkiem przywracania pamięci o powstaniu z 1943 roku.
- 19 kwietnia (piątek), godz. 10:00
- Premiera na stronie polin.pl, kanale Facebook oraz YouTube Muzeum POLIN
Uroczystość 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim →
- 19 kwietnia (piątek), godz. 12:00
- Pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie
Oto obiekt: Niemi świadkowie. Rzeczy z Muranowa →
Wraz z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy o tym, co przetrwało z przedwojennego Muranowa: okruchach rzeczy znalezionych w czasie badań archeologicznych przed budową muzeum, jak i o przedmiotach osobistych, zdjęciach i dokumentach przedwojennych mieszkańców Muranowa.
- 19 kwietnia (piątek), godz. 17:30
- Bezpłatne wejściówki dostępne online, POBIERZ BILET, oraz kasach muzeum
Akcja Żonkile w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury→
Udostępnimy nowe materiały edukacyjne, każde dopasowane do potrzeb i możliwości dzieci i młodzieży.
- 19 kwietnia (piątek), godz. 8:00
- Premiery na stronie polin.pl i kanale YouTube Muzeum POLIN
Film animowany na podstawie opowiadania "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych.
Opowiadanie "Szuflada" Zuzanny Orlińskej dla dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych dostępne w wersji tekstowej z ilustracjami Aleksandry Artymowskiej oraz wersji audio czytanej przez aktora Jędrzeja Fulara.
Film animowany na podstawie opowiadania "Było-nie ma-jest" Katarzyny Jackowskiej-Enemuo dla dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych.
Animację oraz opowiadania uzupełniają scenariusze lekcji oraz karty pracy, z pomocą których można przeprowadzić zajęcia zarówno w formie zdalnej, jak i podczas spotkań stacjonarnych w swojej placówce. Zobacz więcej na stronie akcji Żonkile w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury.
"To, czego inni nie mogą zobaczyć. Fotograficzne świadectwo z obu stron muru getta warszawskiego 1943" →
Polecamy dwa albumy połączone w jednym boksie, prezentujące dwie wyjątkowe klisze z w większości niepublikowanymi dotąd zdjęciami z powstania w getcie warszawskim.