"BOJOWNICZKI! One walczyły w getcie warszawskim" – pokaz specjalny filmu
image
image
Historia dwóch wyjątkowych kobiet, Cywii Lubetkin i Racheli Auerbach, które przeżyły powstanie w getcie warszawskim, przywraca pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. W ramach akcji Żonkile zapraszamy na pokaz specjalny filmu "BOJOWNICZKI! One walczyły w getcie warszawskim" oraz spotkanie z jego reżyserem, Rafaelem Lewandowskim.
- 18 kwietnia (czwartek), godz. 18:00, POBIERZ BEZPŁATNY BILET →
- Audytorium Muzeum POLIN
- Bezpłatne wejściówki dostępne także w kasach muzeum
- Film z napisami polskimi i angielskimi
- Czas trwania: 90 min
"Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy »bohaterowie« wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb" – zeznawała podczas głośnego procesu Adolfa Eichmanna Cywia Lubetkin, jedna z kluczowych bohaterek powstania w getcie warszawskim.
Tego samego dnia swoje zeznanie składa Rachela Auerbach, pisarka i dziennikarka, dzięki której po wojnie udaje się odnaleźć pierwszą część Podziemnego Archiwum Getta Warszawy – najważniejszego świadectwa Zagłady.
Film "BOJOWNICZKI! One walczyły w getcie warszawskim" poprzez perspektywę tych dwóch wyjątkowych kobiet opowiada historię powstania w getcie warszawskim: nie tylko jego przebiegu, ale przede wszystkim, jak do niego doszło i jakie przyniosło konsekwencje. Dzięki tak poprowadzonej podwójnej narracji i przy wykorzystaniu archiwalnych, nigdy wcześniej niepublikowanych materiałów filmowych i zdjęciowych otrzymujemy obraz świata polskich Żydów, którego różnorodność i złożoność niemal całkowicie została unicestwiona w Zagładzie.
Po filmie zapraszamy na spotkanie z jego reżyserem, Rafaelem Lewandowskim. Rozmowa odbędzie się w języku polskim.
Rafael Lewandowski – urodził się w polsko-francuskiej rodzinie, obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Jest absolwentem wydziału Reżyserii Francuskiej Wyższej Szkoły Filmu La Femis. Jego filmy były pokazane i nagradzane na wielu festiwalach na świecie, m.in. Cinéma du Réel w Paryżu, New documentaries – MOMA w Nowym Jorku czy Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. W 2011 roku otrzymał Paszport Polityki w kategorii "Kino", a w 2015 roku został odznaczony Kawalerem Orderu Sztuki i Literatury, który rząd francuski przyznaje osobom działającym na rzecz kultury i sztuki.
Pokaz realizowany pod patronatem Instytutu Francuskiego w Polsce.