Wydarzenie
19.04.2013

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2013

Inauguracją obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim była przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego akcja społeczno-edukacyjna Żonkile.

Żonkil symbolizuje pamięć, szacunek i nadzieję. Żonkile kwitną w kwietniu – miesiącu wybuchu Powstania. Marek Edelman, jeden z jego przywódców, co roku składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet złożony z żółtych kwiatów, często właśnie z żonkili. Odwołując się do tego prostego, a zarazem wyrazistego symbolu, pragnęliśmy włączyć do obchodów mieszkańców Warszawy i przyjezdnych. Zależało nam na rozpowszechnieniu wiedzy na temat Powstania w Getcie Warszawskim i wspólnym upamiętnieniu jego bohaterów.

Celem akcji było przypomnienie współczesnym warszawiakom o heroicznym Powstaniu i o likwidacji warszawskiego getta, która niemalże położyła kres istnieniu społeczności warszawskich Żydów. Historia tego heroicznego zrywu, który na świecie jest symbolem walki o godność, w Warszawie jest mało znana. Chcemy, aby to się zmieniło, aby pamięć o Powstaniu była jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy i wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów.

19-21 kwietnia na ulice Warszawy wyszło kilkuset wolontariuszy. Rozdawali specjalnie zaprojektowane papierowe żonkile, opowiadając o ich symbolice i namawiając do przypinania kwiatów do ubrań na znak pamięci o Powstaniu. Wcześniej o akcji Żonkile informowały media, przypominając o Powstaniu i jego bohaterach. Żonkile zostały także zasadzone wokół budynku Muzeum Historii Żydów Polskich (naprzeciw Pomnika Bohaterów Getta) oraz na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego.