Edukacja
30.08.2013

PIYE: pokaz filmów i spotkanie absolwentów

W czwartek 29 sierpnia w Sali konferencyjnej Muzeum Historii Żydów Polskich odbył się pokaz filmów stworzonych w ubiegłym roku przez uczestników poprzedniej edycji programu PIYE.

Podczas nieco ponad półgodzinnego pokazu zaprezentowano następujące filmy skoncentrowane wokół tematyki polsko-żydowskiej:

  • Would You – film inspirowany osobą i dziedzictwem Janusza Korczaka
  • 12 godzin /12 Hours film poświęcony żydowskim instytucjom działającym we współczesnej Polsce
  • Miejsce  /A Place – film starający się zobrazować w jaki sposób pielęgnowana jest pamięć o polskich Żydach w tożsamości zbiorowej Polaków
  • Pustka / Vacuum – film dotykający tematu popularyzacji wiedzy na temat historii i kultury żydowskiej we współczesnej Polsce

Po projekcji, w czasie panelu dyskusyjnego, trójka uczestników poprzednich edycji Polskich Międzykulturowych Spotkań Młodzieży podzieliła się swoimi doświadczeniami i wspomnieniami związanymi z udziałem w programie. Wszyscy zgodnie przyznali, że uczestnictwo w PIYE znacząco wpłynęło na ich dalsze wybory życiowe. Większość z nich związała swoją karierę zawodową z Izraelem. Dla przykładu: jeden z byłych uczestników od kilku lat pracuje w Ambasadzie Izraela w Warszawie, inna była stażystka pracowała natomiast w polskiej ambasadzie w państwie żydowskim.

Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do foyer Działu Edukacji, gdzie odbyło się spotkanie studentów zaangażowanych w tegoroczną edycją PIYE z uczestnikami programu z lat poprzednich. Nadszedł czas na mniej oficjalne rozmowy, w czasie których starsi uczestnicy mogli podzielić się swoimi doświadczeniami ze studentami, którzy już na początku października wyjadą do Izraela. Najbardziej gorączkowe dyskusje koncentrowały się wokół dwóch zagadnień, w których Izrael bije Polskę na głowę – wysokie temperatury i jeszcze wyższe ceny.

Była to również świetna okazja do podsumowań i zaobserwowania jak przez lata rozwijał się program PIYE.