Edukacja
03.09.2013

Ostatni dzień stażu uczestników programu PIYE

Studenci biorący udział w tegorocznej edycji Polskich Międzykulturowych Spotkań Młodzieży spędzają ostatnie godziny swojego stażu w kilku działach muzeum. Tydzień upłynął szybko, a trzeba jeszcze dokończyć pracę nad projektami dotyczącymi relacji polsko-izraelskich oraz historii społeczności żydowskiej w Polsce.

Najciężej pracują Mateusz i Guy, którzy zaangażowali się w działalność projektu Wirtualny Sztetl. Kilka dni wcześniej odwiedzili stolicę województwa Świętokrzyskiego - Kielce, gdzie wykonali setki fotografii przedstawiających kieleckie macewy. Obecnie pracują nad przetłumaczeniem inskrypcji nagrobnych na język polski i angielski. Macewy okazują się skrywać wiele interesujących informacji, od dramatycznej historii dotyczącej młodej dziewczyny, która zmarła w dniu swojego ślubu po intrygującą inskrypcję o kobiecie, która „nie stroniła od kieliszka, lecz była skromną”.

Franciszek i Yaara byli odpowiedzialni za przygotowanie gry miejskiej zaplanowanej na piątkowe popołudnie. Spędzili kilka niezwykle pracowitych dni przeczesując Warszawę w poszukiwaniu miejsc związanych ze współczesnym Izraelem. Nawiązali również współpracę z licznymi sponsorami. Rezultaty ich wytężonej pracy  można było sprawdzić zapisując się do gry.

Nowymi pomysłami zaowocował kolejny dzień pracy stażystów z Działu Edukacji, których zadaniem było stworzenie projektu gry planszowej skierowanej do młodych Izraelczyków. Plansza gry to mapa współczesnej Polski, a gracze za pomocą pionków przemieszczają się po największych polskich miastach. By zdobywać punkty potrzebne do zwycięstwa, gracze muszą odpowiadać na pytania dotyczące współczesnej Polski. Obecnie trwają prace nad projektem graficznym.

Izraelska część grupy pracuje natomiast nad scenariuszem lekcji skierowanej do młodych Polaków. Celem, który przyświeca stażystom jest przybliżenie młodemu pokoleniu Polaków wiedzy o współczesnym Izraelu. Scenariusz dzieli się na 5 części: najważniejsze miejsca i miasta Izraela, muzyka izraelska, religijne i państwowe święta w Izraelu, kuchnia izraelska oraz nowoczesne technologie rodem z państwa żydowskiego.

Magda i Barak, stażyści projektu „Polscy Sprawiedliwi – przywracanie pamięci” podążali śladami Edwarda Drozdowicza, polskiego Żyda zaangażowanego w ratowanie Żydów z Zagłady. Pan Drozdowicz, a właściwie Adam Guttgizer, używając fałszywego dowodu tożsamości wspierał rodzinę Turczyńskich. Studenci odwiedzili zatem jedną z polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – Wandę Turczyńską.  Pani Wanda opowiedziała im niezwykłą historię rodziny, która ryzykując życiem ukrywała Żydów w podziemnym pokoju, zamieszkiwanym pod koniec wojny przez 25 osób. Magda i Barak byli pod szczególnym wrażeniem ciepła pani Wandy, a historia przez nią opowiedziana  wywarła na nich nieopisane wrażenie.

My, Maciej i Shira, obserwowaliśmy od wewnątrz pracę Działu Kominikacji, co było dla nas niezwykle wartościowym doświadczeniem. Mieliśmy okazję zaangażować się w jego bieżące prace, a także opisać najważniejsze wydarzenia związane z naszym programem.


Więcej o PIYE.