Edukacja
05.09.2013

Uczestnicy PIYE o tegorocznej edycji

Nadszedł ostatni dzień programu PIYE, po którym studenci z Izraela wracają do Tel Awiwu, a uczestnicy z Polski rozjeżdzają się do swoich rodzinnych miast. Zapytaliśmy ich, która cześć programu była dla nich najważniejsza.

Maciej (staż w dziale komunikacji): Najciekawszym doświadczeniem była dla mnie wizyta w Kielcach to naprawdę ładne miasto. Praca przy dokumentacji tamtejszego cmentarza żydowskiego była dla mnie niezwykle pouczającym doświadczeniem.

Shira (staż w dziale komunikacji): Moją ulubioną częścią programu była wizyta w czerskim zamku. Był to moment gdy szczególnie mocno się zintegrowaliśmy. Ponadto mamy kilka naprawdę zabawnych fotografii z tej wycieczki.

Mateusz (staż w portalu Wirtualny Sztetl): Najlepiej wspominam spotkanie z panem Henrykiem Preisem, jednym z ostatnich Żydów do dziś żyjących w Górze Kalwarii. Historia jego życia była dla mnie niezwykle interesująca. Ciekawym doświadczeniem była również piątkowa wieczerza szabatowa.

Guy (staż w portalu Wirtualny Sztetl): W wolnym czasie wraz z polskimi rówieśnikami starałem się odwiedzać pobliskie parki i lasy.. Wszędzie gdzie byliśmy zwiedzaliśmy kościoły. Wizyty te były dla mnie interesujące gdyż jest to bardzo rzadki widok w Izraelu.

Weronika (staż w dziale edukacji): Najlepiej wspominam wspólne wieczory spędzone w hostelu oraz chwile poświęcone na spokojne rozmowy. Nasze dyskusje były niezwykle ciekawe. Była to dla mnie również nieoceniona okazja by wzbogacić swoją wiedzę na temat języka hebrajskiego.

Omri (staż w dziale edukacji): Wycieczka po Warszawie przygotowana przez polskich studentów była niesamowita! Warszawska starówka urzekła mnie – to miejsce piękne i interesujące. Wycieczkę wspominam dobrze również ze względu na jej niespieszny i kameralny charakter.

Agata (staż w dziale edukacji): Dla mnie najważniejsza była zorganizowana przez nas gra miejska. Była to świetna zabawa i możliwość opowiedzenia warszawiakom o naszym projekcie.

Maayan (staż w dziale edukacji): Najważniejszy dla mnie był bez wątpienia kontakt z ludźmi - spotkania z polskimi przyjaciółmi w hostelu i innych miejscach Warszawy. Szczególnie dobrze wspominam wspólne rozmowy, gry towarzyskie i wieczory spędzone przy dźwiękach gitary.

Barak (staż w portalu Polscy Sprawiedliwi): Wycieczka do Góry Kalwarii i Czerska to zdecydowanie najmocniejsza strona programu. Czułem się trochę jak na szkolnej wycieczce. Była to świetna okazja by poznać nowe miejsca.

Magda (staż w portalu Polscy Sprawiedliwi): Wspólne śniadania były świetną okazją do rozmów na nie zawsze łatwe tematy, był to świetny sposób na udany początek dnia przed pracą w muzeum.

Franek (przygotowanie gry miejskiej): W czasie mojego stażu zajmowałem się przygotowaniem gry miejskiej – była to dla mnie najbardziej wartościowa część programu. Mogłem również wykorzystać w praktyce moją znajomość hebrajskiego.

Yaara (przygotowanie gry miejskiej): Najważniejsze dla mnie było przebywanie z Polakami, poznawanie ich punktu widzenia na różne sprawy oraz poznawanie ich języka. To bardzo ciepli i interesujący ludzie – dzięki nim czuję się w Warszawie jak we własnym domu.

Shir-Lee (zespół przewodników): Wycieczka do Krakowa była wspaniała! To piękne miejsce, szczególnie stary rynek. Piłam tam najlepszą, gorącą czekoladę w moim życiu.

Ola (zespół przewodników): Przygotowanie warsztatów tanecznych z okazji pikniku Big Bit na Muranowie było dla mnie świetną zabawą. Moja ciężka praca przyniosła wymierne efekty, ponieważ wielu gości zaangażowało się w taniec i świetnie się bawiło.


Wszyscy uczestnicy podkreślali, że program był dla nich cennym doświadczeniem i wielką zabawą oraz że nawiązali nowe przyjaźnie, które pozytywnie zapiszą się w ich pamięci.

To nie koniec przygody! Już za miesiąc studenci spotkają się ponownie, tym razem w Tel Awiwie, gdzie czekają na nich kolejne, ważne doświadczenia. Ich relacje znów będziecie mogli śledzić na naszej stronie.