Wydarzenie
19.04.2014

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2014

Grafika żonkilowa z napisem Łączy nas pamięć, 19.04.2014
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Akcja Żonkile to ważny projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Ten desperacki heroiczny zryw jest na świecie symbolem walki o godność, jednak w Polsce Powstanie w Getcie wciąż pozostaje mało znane. Chcemy, aby to się zmieniło, aby pamięć o Powstaniu stała się jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy i wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów.

Pierwszą edycję Żonkile zorganizowaliśmy w dniach 19-21 kwietnia 2013 roku na ulicach Warszawy i wielu innych miast w Polsce. Ponad 500 wolontariuszy rozdało ponad 50 tys. papierowych żonkili oraz około 80 tys. ulotek z informacjami o Powstaniu.

Projekt nagłośniły polskie i zagraniczne media, żonkile nosili prezenterzy większości ogólnopolskich stacji telewizyjnych oraz wszyscy uczestnicy uroczystych obchodów 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim – w tym prezydent Polski Bronisław Komorowski.

W tym roku 19 kwietnia przypada w Wielką Sobotę - czas szczególny dla chrześcijan, ale także dla wyznawców judaizmu, którzy będą wtedy obchodzić Pesach. Akcja Żonkile wpisze się z pewnością w ten refleksyjny okres.

Chcemy, by żonkil stał się symbolem pamięci o bohaterach Powstania rozpoznawanym na całym świecie, a sama akcja nabrała międzynarodowego charakteru. Dlatego do współpracy przy projekcie zapraszamy partnerów z całego świata. W samych tylko latach 2014–2016 planujemy przygotować ok. 200 tys. kwiatów i ulotek informacyjnych, które rozdawać będą setki wolontariuszy.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

      Konserwacja i Rewitalizacja Dziedzictwa Kulturowego