Goście w muzeum
28.10.2014

Relacja: 27 października darczyńcy muzeum z całego świata przyjechali do Warszawy

Muzeum POLIN nie powstałoby bez wsparcia, życzliwości i zaufania setek osób, wśród których wyjątkową rolę pełnią darczyńcy muzeum – to przesłanie było wczoraj na ustach wszystkich.  Przez ponad 20 lat tworzenia muzeum i wystawy stałej ponad 500 osób wspierało muzeum finansowo, swoimi radami, wpływami i propagując jego ideę.

To im zawdzięczamy 165 mln złotych (55 mln dolarów) przekazane Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny, które było inicjatorem powołania muzeum, prowadziło kampanię fudraisingową oraz nadzorowało tworzenie wystawyIch  nazwiska, nazwy instytucji, firm, rządów i organizacji zostały uhonorowane na  ścianie darczyńców w muzeum.

– Nazywam Was przyjaciółmi i marzycielami – mówił w powitalnym przemówieniu Piotr Wiślicki, prezes Stowarzyszenia  bo przez wiele lat muzeum było naszym wspólnym marzeniem. A teraz to marzenie się ziściło.

Blisko 500 darczyńców z całego świata wysłuchało także wystąpień Mariana Turskiego, przewodniczącego Rady Muzeum, minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzaty Omilanowskiej i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Goście z dużym zainteresowaniem wysłuchali także Grażyny Pawlak, która w 1993 roku jako dyrektor ds. Organizacji i Informacji Żydowskiego Instytutu Historycznego wystąpiła z ideą utworzenia muzeum życia przy Stowarzyszeniu ŻIH.

Głos zabrał również Wiktor Markowicz, darczyńca-założyciel muzeum, współprzewodniczący Północnoamerykańskiego Komitetu Wspierania Muzeum. Oficjalną część spotkania zakończyły przemówienia dyrektor programowej wystawy Barbary Kirshenblatt-Gimblett i dyrektora muzeum POLIN Dariusza Stoli, który zwrócił uwagę, że otwarcie wystawy stałej to zwieńczenie jednego dzieła, ale przed muzeum dopiero teraz rozpoczyna się pełnia wyzwań edukacyjnych i kulturalnych.

Po gali w muzealnym audytorium darczyńcy zwiedzili wystawę stałą, którą przez wiele lat znali tylko z planów i wizualizacji. Obejrzenie jej na własne oczy było dla wielu gości niezwykle wzruszającym momentem.

Wzruszeń nie zabrakło również podczas specjalnego wieczornego koncertu w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Zaszczycili go swoją obecnością m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką, b. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, prezes Rady Ministrów Ewa Kopacz, marszałek Sejmu Radosław Sikorski, minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, b.  minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, oficjalne delegacje wielu krajów i wysocy rangą przedstawiciele kościołów różnych wyznań.

Powitał ich dyrektor generalny Teatru Wielkiego, b. minister kultury Waldemar Dąbrowski. Zapowiedział koncert znakomitej orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Andresa Mustonena z Aleksandrą Kuls na skrzypcach i Marcinem Zdunikiem na wiolonczeli, która podczas koncertu wykonała Rapsodię polską Aleksandra Tansmana, Fantazję na wiolonczelę i orkiestrę op. 52 Mieczysława Weinberga, Pieśń o sokole op. 18 Grzegorza Fitelberga, Koncert na skrzypce i orkiestrę A-dur op. 15 Ignacego Waghaltera oraz Polonaise symphonique op. 52 Karola Rathausa.

Równie długo, co wspaniała muzyka polsko-żydowskich kompozytorów, gościom zgromadzonym na koncercie brzmiały w uszach słowa  z wystąpień założycieli muzeum.  Muzeum jest strażnikiem pamięci o historii polskich Żydów, tego, co było w niej dobre i co złe – mówiła prezydent Gronkiewicz-Waltz.

Jestem dumny z naszego wielkiego, wspólnego dzieła, jestem dumny, że jestem polskim Żydem – dodał Piotr Wiślicki, przewodniczący SŻIH.

– Największa wartością każdego kraju są ludzie. Dzięki waszemu darowi – zwróciła się do darczyńców minister Omilanowska – powstało to muzeum i dzięki niemu będziemy bogatsi jako kraj. Wielu z Was wyjechało z Polski nie z własnej woli. Ten gest, jakim była Wasza darowizna, pozwalam sobie odebrać jako gest pojednania i wybaczenia. Jako gest zaufania, że wolna, demokratyczna Polska jest gotowa na to, co niesiecie w pamięci.

>> Więcej o darczyńcach muzeum dowiesz się tutaj.