Wizyta

Edukatorzy muzeum z wizytą w USA

To były wspaniałe dwa tygodnie! Szóstka reprezentantów Działu Edukacji (Łucja Koch, Piotr Kowalik, Monika Koszyńska, Ewa Chomicka, Kamila Dąbrowska, Monika Sadkowska) od 1 do 14 lutego 2015 uczestniczyła w wyjątkowej wizycie studyjnej w miastach Kalifornii. Celem wizyty było nawiązanie kontaktu i wzajemna wymiana doświadczeń między muzeami i organizacjami amerykańskimi a Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Czas spędzony m.in. w Berkeley, San Francisco, Stanford i Los Angeles obfitował w opowieści i pytania o Muzeum POLIN, prezentację działań edukacyjnych podejmowanych zarówno w Muzeum POLIN, jak i goszczących nas instytucjach, wzajemną wymianę praktyk.

Pierwszy tydzień obejmował miasta San Francisco Bay Area. Nasza wizyta rozpoczęła się od zaprezentowania w Easton Hall w Berkley działalności Muzeum dla licznie zgromadzonych reprezentantów środowisk i organizacji żydowskich. Na trasie dalszej wizyty znalazły się: Contemporary Jewish Museum, które już wkrótce będzie gościło naszą wystawę czasową „Listy do tych, co daleko”; Uniwersytet Stanforda, gdzie wzięliśmy udział w seminarium  poświęconym nowoczesnym metodom edukacji muzealnej prowadzonym przez profesora Ariego Y. Kelmana; Peninsula JCC, gdzie oglądaliśmy stworzony ze społecznością lokalną mural i warzywny „ogród sprawiedliwości”; SFMOMA, które przygotowuje się do nowego otwarcia i oprócz omówienia programów edukacyjnych podzieliło się z nami również swoimi doświadczeniami w planowaniu strategicznym; Oakland Museum, które zachwyciło nas partycypacyjnym myśleniem o swojej placówce. Niezwykle inspirujące były również spotkanie z Alanem Brownem z firmy badawczej WolfBrown oraz wizyta w Exploratorium, gdzie mowa była o innowacyjnych metodach ewaluacji działań muzealnych.

Niezwykle istotnym aspektem naszej wizyty była możliwość nawiązania bądź poszerzenia kontaktu z organizacjami edukacyjnymi i żydowskimi z tego regionu; w Magnes Collection of Jewish Art & Life spotkaliśmy się  z przedstawicielami znamienitego darczyńcy Muzeum The Koret Foundation oraz z przedstawicielami Facing History and Ourselves, Jewish Learning Works, JFSC Holocaust Center, Lehrhaus Judaica, JCCSF, Jewish Music Festival (JCC East Bay). Mieliśmy też wyjątkową okazję spotkania się ze znamienitym darczyńcą Muzeum Tadem Taube – patronem Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN, a także Phyllis Cook, dyrektor wykonawczą Jim Joseph Foundation.

W kolejnym tygodniu odwiedziliśmy m.in. Los Angeles Museum of the Holocaust, gdzie dzieliliśmy się refleksjami i doświadczeniami na temat edukacji o Holokauście oraz potencjału edukacyjnego różnych rozwiązań wystawienniczych; USC Shoah Foundation, gdzie bliżej poznaliśmy zasoby fundacji – kolekcję historii mówionej i filmów video ze świadectwami – oraz najnowsze projekty edukacyjne; Skirball Cultural Center, z osławioną Arką Noego jako przestrzenią edukacji rodzinnej; Museum of Tolerance, z przejmującą wystawą przestrzegającą przez zagrożeniami wypływającymi z rasizmu i dyskryminacji; oraz Japanese American National Museum, gdzie mogliśmy m.in. zwiedzić wystawę „Common Ground”, opowiadającą historię migracji Japończyków do Ameryki, a także przedyskutować wyzwania, z jakimi mierzymy się podczas prowadzenia programów dotyczących różnorodności.

Wizyta była wyjątkowym i inspirującym doświadczeniem. Udało się nam nawiązać wiele cennych kontaktów, które – jak wierzymy – zaowocują w przyszłych projektach i inicjatywach Muzeum POLIN. Mamy nadzieję, że przynajmniej niektóre z nich będą również prowadzone w partnerstwie z odwiedzonymi przez nas instytucjami i organizacjami.

Składamy podziękowania wszystkim, którzy z ogromną gościnnością przyjęli nas w swoich instytucjach i zechcieli podzielić się z nami swoimi doświadczeniami. Składamy serdeczne podziękowania Shanie Penn, za opiekę programową i organizacyjną, Verze Hannush, za wspaniałą organizację wizyty, a także stażystce Fundacji Taubego, Aleksandrze Makuch, za pomoc w przygotowaniu tej wizyty.
Serdeczne podziękowania za współpracę przy przygotowywaniu wizyty studyjnej również dla USC Shoah Foundation.

Realizacja projektu możliwa dzięki wsparciu Fundacji Koret, Fundacji Taubego, Fundacji Williama K. Bowesa Jr. oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

       

Partner: