Edukacja
07.04.2015

Gra miejska „Odkryj polsko-żydowską historię”

Dzieci na zajęciach w plenerze oglądają drewniane domki.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Na co dzień zapraszamy uczniów i nauczycieli do Muzeum POLIN na warsztaty prowadzone przez wyspecjalizowanych edukatorów, często połączone z wizytą w wybranych galeriach wystawy stałej, spotkania ze świadkami historii, debaty, dyskusje i wydarzenia kulturalne. Wiemy jednak, że nie każda szkoła może uczestniczyć w tych wydarzeniach, dlatego tym razem to my przychodzimy do Was!

Zachęcamy do włączenia się do projektu gry miejskiej „Odkryj polsko-żydowską historię”, którą uczniowie we współpracy z nauczycielem mogą wyreżyserować i przeprowadzić w swojej okolicy. Jeżeli leży ona na trasie wystawy objazdowej Muzeum na kółkach, zróbcie to przed jej przyjazdem! Będziecie mogli wtedy zaprezentować efekty swoich przedsięwzięć w naszym pawilonie, który będzie gościł u Was przez trzy dni.

We współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowaliśmy dla Was specjalną publikację, która krok po kroku pomoże Wam zrealizować całe przedsięwzięcie. Znajdziecie w niej również szczegółowy harmonogram trasy wystawy.

Zapoznajcie się z nią, przeczytajcie również scenariusz gry miejskiej „Żydzi gdańscy – na szlaku wspomnień” przygotowany przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury, który stanowi świetny przykład nieformalnej edukacji historycznej i kulturowej, stwórzcie zespół, podzielcie zadania, przygotujcie wszystko i zaproście inne klasy lub szkoły do wspólnej zabawy.

OBA PLIKI SĄ DO ŚCIĄGNIĘCIA NA DOLE NINIJESZEJ STRONY. Gotowi? No to do dzieła!

Pamiętajcie, żeby udokumentować Waszą grę miejską. Możecie zrobić zdjęcia, prezentację, napisać krótką relację lub nakręcić krótki film komórką. Możecie przesłać nam przygotowane w ten sposób materiały, a my zamieścimy je na naszej stronie oraz na naszym fan page’u na Facebooku.

Udział w grze miejskiej daje szansę poznania fascynującej historii i kultury Żydów polskich w niecodzienny sposób. Mamy nadzieję, że stanie się ona również Waszą historią – zrozumiałą, bliską i własną. Wierzymy, że to ważna historia, szczególnie dziś, kiedy żyjemy w zróżnicowanym społeczeństwie, stykamy się z ludźmi innych kultur i wrażliwości.

Chcielibyśmy, by program edukacyjny Muzeum otwierał przestrzeń do refleksji nad dziedzictwem przeszłości z myślą o teraźniejszości i przyszłości. Przestrzeń spotkania z innym i odkrycia innego w sobie.

Znajdźcie wśród nauczycieli opiekuna i koordynatora gry, który zgłosi Was do projektu. Może to zrobić wyłącznie przez formularz elektroniczny dostępny tutaj.

Poradnik dotyczący gier miejskich przygotowany jest z myślą o uczniach gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Decyzję o udziale w projekcie młodszych uczniów pozostawiamy nauczycielom i rodzicom.

Kontakt:

Karol Kwiatkowski, [email protected]

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Załączniki:
  • Gra miejska „Odkryj polsko-żydowską historię”. Poradnik dla uczniów i nauczycieli
    Pobierz plik 545.4 KB / PDF
  • Scenariusz gry miejskiej ŻYDZI GDAŃSCY - NA SZLAKU WSPOMNIEŃ
    Pobierz plik 2.98 MB / PDF