Edukacja
Zgłoszenia do 15 października

Ostatni nabór na rezydencje artystyczne w Muzeum POLIN

Próba przed spektaklem. Aktorka i pracownicy techniczni na scenie.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Ostatni nabór na rezydencje artystyczne w ramach programu „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu”

Do 15 października 2015 r. Muzeum POLIN czeka na propozycje artystów, którzy chcieliby w ciągu trzytygodniowego pobytu w Warszawie zrealizować projekty poświęcone dziedzictwu żydowskiemu i wielokulturowości.

Prowadzony od początku 2014 roku program rezydencji artystycznych „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” pozwala polskim i zagranicznych twórcom rozwijać projekty odnoszące się do historii i z nią dyskutujące. Artyści prowadzą też warsztaty edukacyjne dla młodzieży i dorosłych, a przez aktywne metody włączają do własnych działań mieszkańców Warszawy.

Efekty wszystkich projektów zrealizowanych w Warszawie staną się częścią wystawy podsumowującej bieżący program rezydencyjny, która otwarta zostanie 25 lutego 2016 r. Wszystkie dotychczasowe realizacje – filmy, prace dźwiękowe, fotograficzne i performatywne –  łączą kategorie obecność, brak, ślady, które stanowią punkt wyjścia do realizowanych przez artystów projektów.

Przez wystawę mówić będziemy o współczesnej tożsamości żydowskiej, współczesnych społecznościach żydowskich w Polsce i w diasporze. Poruszymy kwestię pamięci, w tym miejsc pamięci, sposobów upamiętniania, pamięci społecznej i indywidualnej.

Jeden z projektów, które wybierzemy do realizacji w październiku, powinien być możliwy do zrealizowania w ramach trwającej wówczas wystawy jako projekt dodatkowy/procesualny lub towarzyszący ekspozycji, na której znajdą się wszystkie poprzednie realizacje. 

Nabór na dwie ostatnie rezydencje w ramach programu trwa do 15 października 2015. Rezydencje odbędą się w dniach:

  • 7 – 27 stycznia 2016
  • 29 lutego – 20 marca 2016

Artystom rezydentom zapewniamy zwrot kosztów podróży, zakwaterowanie, częściowe wyżywienie, materiały projektowe oraz honorarium, a także pomoc i wsparcie zespołu projektu. 

Pod tym linkiem można znaleźć więcej informacji, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy.

Kontakt i informacje: [email protected]

Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” jest realizowany  w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”