Edukacja
19 lutego - 20 czerwca 2016

Warsztaty dla szkół towarzyszące wystawie Franka Stelli

fot. Alicja Szulc

Wystawa Frank Stella i synagogi dawnej Polski to unikatowa okazja spotkania z osobowością uznawaną powszechnie za jednego z najważniejszych amerykańskich artystów XX wieku. Będzie ona prezentowana w Muzeum POLIN w Warszawie od 19 lutego do 20 czerwca 2016 roku. Z tej okazji zapraszamy uczniów na specjalne warsztaty.

Oto synagoga

Warsztaty dla uczniów klas 1–3 i 4–6 szkoły podstawowej

Uczestnicy na podstawie Synagogi na Tłomackiem w Warszawie i eksponowanej na wystawie stałej Muzeum POLIN drewnianej synagogi z Gwoźdźca dowiedzą się, czym dla Żydów synagoga była w przeszłości i czym jest dla nich dzisiaj. Odwiedzając wystawę prac Franka Stelli poznają jeszcze jedną ponadczasową rolę synagog, jako źródła inspiracji dla artystów. Wykonają wspólnie modele domu modlitwy (klasy 4–6) lub pokolorują symbole i elementy zdobienia artystycznego sklepienia synagogi w Gwoźdźcu (klasy 1–3).

Synagogi polskie

Warsztaty dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych

Na wybranych przykładach synagog i domów modlitwy rożnych nurtów judaizmu uczestnicy poznają topografię bożnicy, kult synagogalny, funkcje społeczne miejsca oraz pracę osób związanych z synagogami, jak rabini, kantorzy, szamesi czy gabajowie. Zajęcia ukazują także, jak bardzo kościoły chrześcijańskie czerpią z judaizmu i jak wiele wspólnych cech ma topografia kościoła i synagogi. Architektura synagog jest też źródłem zapożyczeń w sztuce, co uczestnicy zobaczą na wystawie Frank Stella i synagogi dawnej Polski.

Rezerwacji należy dokonać co najmniej dwa tygodnie przed planowanymi warsztatami telefonicznie pod numerem 22 471 03 01 lub wysyłając e-mail na adres: [email protected].

Zajęcia w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie przy ulicy Anielewicza 6. Są one prowadzone w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 10:15-12:15 oraz 12:45-14:45. Trwają 2 godziny (120 minut) i są przeznaczone dla grup liczących nie więcej niż 30 osób.

Program edukacyjny dla szkół odbywa się pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.

 

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Warsztaty towarzyszą wystawie „Frank Stella i synagogi dawnej Polski" prezentujacej nie tylko niezwykłe prace nowojorskiego twórcy, ale również fascynującą historię ich powstania. Po raz pierwszy reliefy z cyklu Polskie miasteczka (Polish Village series) zestawione zostały ze źródłami inspiracji Stelli, a więc przedwojennymi zdjęciami i rysunkami pomiarowymi synagog.

Więcej informacji o wystawie znajduje się tutaj.

Mecenas     Sponsorzy  
 
Patroni   Partner   Współorganizatorzy   Wspólna instytucja kultury