Edukacja

Relacja: Finał konkursu „Pamięć dla przyszłości”

W ostatnią środę, 22 czerwca  odbył się w Muzeum  finał konkursu w ramach XIII edycji ogólnopolskiego  projektu edukacyjnego „Pamięć dla przyszłości”.

Ten wieloletni projekt Muzeum organizuje we współpracy ze Stowarzyszeniem Dzieci Holokaustu w Polsce, które jest inicjatorem projektu i fundatorem głównych nagród dla laureatów, Żydowskim Instytutem Historycznym oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

Temat konkursu na uczniowski projekt edukacyjny w tym roku to „Miejsca pamięci Zagłady obok nas”. Narzędziem, za pomocą którego uczniowie przedstawiali efekty swojej pracy, są stworzone przez nich profile na Facebook’ u. Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, laureaci konkursu  którzy zostali zaproszeni na galę finałową,  wykazali się szczególnie dużym zaangażowaniem, dociekliwością  i pomysłowością w poszukiwaniu często nieznanych lokalnych  historii o miejscach i ludziach związanych z czasem Zagłady. W  bogaty i ciekawy sposób przenosili efekty swojej pracy na FB. Założone profile, rozbudziły spore zainteresowanie lokalną historią i zyskały tysiące polubień oraz wiele wpisów od osób kibicujących projektowi. Uczniowie i ich opiekunowie podczas uroczystości opowiadali o swoich ważnych doświadczeniach osobistych, poznawczych i emocjonalnych, wynikających z przystąpienia do projektu.

W finale uczestniczyło wybranych 10 zespołów uczniowskich wraz z opiekunami (5 gimnazjów, 5 szkół ponadgimnazjalnych) , razem 90 uczniów i 20 opiekunów.

Współpraca:

 

      

Załączniki:
  • Pamięć dla przyszłości 2016 - koncepcja
    Pobierz plik 15.19 KB / VND.OPENXMLFORMATS-OFFICEDOCUMENT.WORDPROCESSINGML.DOCUMENT
  • Protokół z obrad Jury Konkursu Pamięć dla przyszłości
    Pobierz plik 14.79 KB / VND.OPENXMLFORMATS-OFFICEDOCUMENT.WORDPROCESSINGML.DOCUMENT
  • Pamięć dla przyszłości - program XIII finału 2016
    Pobierz plik 1.22 MB / MSWORD