Rezydencje artystyczne
19.09-9.10.2016

Assaf Gruber – jesienna rezydencja artystyczna

Pomalowane na czerwono jajko.
fot. Assaf Gruber, First Kiss (red version), 2015

Assaf Gruber, we współpracy z Kubą Mikurdą i Muzeum POLIN, zrealizuje projekt, którego punktem wyjścia są hurtownie towarów z Azji w Wólce Kosowskiej pod Warszawą.

Największe centrum handlu hurtowego w Europie Środkowo-Wschodniej założyli na początku lat 90. biznesmeni z Chin.  Miejsce to było kolejną, po kultowym Stadionie Dziesięciolecia (Jarmarku Europa), kolebką rodzącego się w Polsce po 1989 roku kapitalizmu. Pochodzącemu z Izraela artyście wielokulturowość Wólki Kosowskiej przywodzi na myśl pierwszych żydowskich osadników w Polsce, którzy – ze względu na warunki ekonomiczne – byli kupcami.   

Spotkanie z Assafem Gruberem, podczas którego artysta przybliży koncept projektu realizowanego w Warszawie, odbędzie się w siedzibie muzeum. Rozmowę z artystą poprowadzi socjolog i kulturoznawca dr hab. Jan Sowa.

Termin: 8 października, o godz. 18:00, wstęp wolny

Spotkanie prowadzone będzie w j. angielskim, z tłumaczeniem na j. polski.

Weź udział także w performensie Assafa Grubera w ramach jesiennej rezydencji >>


Więcej o artyście

Assaf Gruber ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Paryżu (ENSBA) i Higher Institute of Fine Arts (HISK) w Ghent. W 2012 roku przebywał na rezydencji w Künstlerhaus Bethanien. Jest stypendystą berlińskiej Akademie der Künste. Swoje prace prezentował m.in. na wystawach solowych w Muzeum Sztuki w Łodzi i Eigen+ Art Lab w Berlinie, a także w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale i Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej – Open City w Lublinie.

Program „Muzeum Otwarte – edukacja w działaniu” jest realizowany  w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Realizacja projektu dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”